Історія
Антрополог української шляхти: «Ніжень – це український Нью-Йорк»
П'ятниця, 20 вересня 2024 09:01«Ніжень», а не Ніжин, «Чернигів», а не Чернігів, «Лубень» замість Лубнів – дослідник церковної історії та антропології української шляхти Ростислав Мартинюк свідомо іменує містечка Гетьманщини їхніми давніми назвами – до того, як вони були радянізовані. Оскільки Мартинюк сам походить зі станового козацтва Прилуцького полку, то йому вельми близькою є історія Гетьманщини, а ще ближчою історія Ніжинського полку – найбільшої адміністративно-територіальної одиниці Гетьманщини, яку дослідник за характером впливу порівнює з американським Нью-Йорком. Чому саме Нью-Йорк і що такого особливого у містечка над річкою Остер?
Спогади про Довженка оживають у його музеї
Субота, 14 вересня 2024 09:25«Будемо щасливі і вдячні рідній землі, що нагодувала й напоїла нас не тільки хлібом і медом, а й чистими думками і незлобливими почуттями, любов’ю до людей, співчуттям до людського лиха, гнівом до ворога». (О. П. Довженко)
Українська історія відображена у селі Бігач
П'ятниця, 30 серпня 2024 07:37У цьому селі переплітаються історичні події дуже давнього часу і минулого століття, які створюють атмосферу занурення в невідоме і те, що випливає з різних оповідок про час, котрий ми не застали. Адже це село було утворено аж у XVІІ-му столітті. Але ця дата – цілком офіційна, документальна, себто коли з’явилася перша писемна згадка та звідколи присілок увійшов у так званий державний реєстр. Але ж у цій місцевості, безумовно, мешкав і раніше люд, ще до «панського оформлення»… А тому не дивно, що фактажі, якщо брати до уваги історичні аспекти щодо цього населеного пункту, межують з легендами, іноді майже й містичними…
«Від Сяну до Дону»: чому український наступ в РФ є звільненням, а не вторгненням?
Четвер, 22 серпня 2024 07:43Україна вже зараз всерйоз має готувати стратегію розвитку історично українських етнічних земель (Білгородська, Курська, Брянська, Воронезька, Ростовська області та Краснодарський край РФ).
Місце, де російська цариця упокорилась, будуть відновлювати небайдужі українці
П'ятниця, 16 серпня 2024 07:56Покорщину – маєток в селищі Козелець, який повʼязаний з трьома козацькими родинами: Розумовських, Дараганів та Ґалаґанів – будуть відроджувати коштом волонтерів. Український журналіст, сценарист, продюсер, автор документально-історичних проектів Акім Галімов зібрав команду волонтерів, архітекторів та реставраторів, які прагнуть відродити унікальну козацьку садибу!
Ніжинські громадські діячі: щоб зробити Україну великою, треба повернути козацький устрій
П'ятниця, 02 серпня 2024 07:18Те, що українська нація ствердиться в ролі великодержавної, засвідчує історія сотенних міст Ніжинського полку Війська Запорозького. До її вивчення, переосмислення та відкриття нових сенсів закликають ніжинські просвітителі та благодійники, які нещодавно видали і презентували серію популярних видань про сотні Ніжинського полку Війська Запорозького: Батуринську і Кролевецьку, а також Веркіївську, Борзенську, Коропську.
За лаштунками колгоспного раю
Субота, 13 липня 2024 07:51Офіційно рабство в Україні скасували 3 березня (19 лютого за старим стилем) 1861 року – тоді імператор Російської імперії Олександр ІІ підписав указ про скасування кріпацтва та низку законів, які регламентували цей процес. Мине якихось шість десятиліть – і рабство знову повернеться в окуповану Україну у вигляді колгоспів. Ми наводимо лише один із прикладів того, як радянська окупаційна влада прив’язувала українців до колгоспів, зробивши їх фактично рабами на землі, що їм вже не належала.
Буряки рядочками стеляться листочками, наче море води розлилось…
П'ятниця, 14 червня 2024 08:14Це рядки із пісні-веснянки з далеких років минулого століття і тисячоліття про те, як радісно сапувати колгоспні буряки. Навіть тональність її пам’ятаю, бо ще й у 80-ті в агітбригаді пісня «Йде весна над нивами» була «на ура». І ми її співали! Автор порівнював лан буряків із морем… Красиво ж! Та ті жінки, хто сапував колгоспні буряки, ніколи не бачили моря.
Скарб Кононевичів: куди поділись монети і яка доля панів-хліборобів?
Четвер, 13 червня 2024 09:31Історію про цей скарб добре знають чи принаймні чули люди, які жили в 70-х. Саме тоді один із жителів Хорошого Озера, що на Борзенщині, знайшов на подвір'ї колишньої панської хати глечик із монетами. Що то були за монети – достеменно невідомо, але точно відомо, кому вони належали.