|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 23:56 | 07.03.2022

Унікальні школи Чернігівщини – під охороною держави

Сім шкіл на Чернігівщині визнали унікальними й взяли під захист Міністерства культури. Земські школи, побудовані в 1901-1916-х роках за проектом архітектора Опанаса Сластіона, визнані пам’ятками культурної спадщини місцевого значення.

Таких земських шкіл збереглося близько 50 по всій Україні. Майже всі вони розташовані в чотирьох районах Полтавської області. Але сім об’єктів знаходяться у Варвинському районі Чернігівщини: у селах Макушиха, Світличне, Брагинці, Гнідинці, Озеряни, Остапівка й у самій Варві.

1agnidintsi

Рішення про новий статус шкіл ухвалила експертна рада Управління охорони культурної спадщини Міністерства культури.

Кілька шкіл дожили до наших днів. Ще частина – руйнується. Саме тому близько трьох років тому група ентузіастів взялася за системну роботу з виявлення цих пам’яток архітектури та розробки облікової документації для них.

У результаті велика частина шкіл, які заведено називати «школами Лохвицького земства», потрапили під охорону держави.

У такому ж стилі було побудовано й будівлю в Ніжині, де деякий час розміщувалася електростанція.

 

Сніжана БОЖОК

 

Довідка

Опанас Сластіон (1855-1933) – український архітектор, художник, етнограф, педагог. Довгий час жив і працював у Чернігівській губернії.

Він створив серію проектів земських шкіл на 1, 2 і 3 класу. Будинки, побудовані в стилі українського архітекторного модерну, були наділені яскравим національним «характером». Усі вони мають спільні риси: шестикутні вікна, вежі й цегельний декор на фасаді. Пізніше на основі проектів Сластіона були реалізовані подібні об’єкти в Черкаській, Київській, Миколаївській областях.

Схожі матеріали (за тегом)