|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:44 | 01.17.2021

Олександр Лук’янець Олександр Лук’янець

Щоб працювати у лісі, потрібно любити ліс і тварин

Приватне мисливське господарство ТОВ «Вершина» вже понад 10 років опікується лісом і тваринами, які в ньому живуть.

Охорона угідь, підгодовування диких тварин, боротьба з браконьєрами, з незаконною вирубкою лісів – це ще далеко не вся робота, яку доводиться виконувати єгерям господарства. На понад 17,5 тисячі гектарів працівники «Вершини» перебувають цілодобово і в будь-яку хвилину готові допомогти тварині чи, як то часто буває, людям, які просто не вміють поводитися на природі.

1atvaryny

Приватне лісове господарство «Вершина» було засноване в 2006 році сімейною парою, яка дуже любить природу. Мхіторян Нвер Мнацаканович та його дружина Олена Євгеніївна взяли в оренду землю, підібрали колектив, який любить природу і тварин і віддає себе повністю роботі. І почали охороняти та покращувати життя флори і фауни на цих 17 тисячах гектарів. Дуже важко сьогодні знайти господарів, які не знищують тварин і не вирізують дерева, а навпаки – охороняють їх. За словами директора ТОВ «Вершина» Олександра Лук’янця, його керівники – це саме ті люди, які дбають про природу.

 

Вода – проблема

 

Вода стала проблемою номер один цього літа. У селах попересихали річки і колодязі, рівень Десни знизився до рекордно низьких показників. Зачепила ця проблема і лісових жителів.

«Вода і зміни клімату – дуже велика проблема сьогодні. Дуже багато водойм попересихало на нашій території і не тільки, – розповідає Олександр Лук’янець. – Плануємо навесні викопати штучну водойму для тварин. Адже їм ніде попити води зараз. Через кліматичні зміни вода зникає. Раніше у нас багато болотяної качки було, тепер виходить, що качкам ніде гніздитися, і вони перемістилися на Дніпро.

Також великою проблемою є нинішні зими – без снігів і морозів. Розумієте, для нашої природи, наших тварин зима повинна бути зимою. Ми помітили багато єнотів, що не лягають у сплячку. І тоді вони дуже хворіють. Адже холодний період року знищує багато бактерій, а так вони всі залишаються і тварини хворіють. Немає снігу – немає розливу, і качці ніде гніздитися…Клімат міняється, але тепліше для наших тварин – це не краще, а гірше».

 

Тварин рахують постійно

 

«Обов’язково проводимо зимовий облік тварин і з’ясовуємо, скільки приплоду, – розповідає Олександр Лук’янець. – Робимо прогон кварталу і потім ту кількість тварин, які вибіжать з кварталу, множимо на придатну територію. Кожного року ми робимо облік тварин і здаємо в мисливський відділ і департамент екології. Робимо звіти, скільки вклали коштів у розвиток тваринного світу. Наприклад, 20 тонн кукурудзи купили і підгодовуємо тварин. У нашому господарстві кожного року тварин більшає. Дуже багато зараз єнотів і лисиць, а ще останній час чимало розвелося бобрів. Чимало загат наробили. А ще у нас рись з’явилася на території, раніше не було. А от дикий кабан зник майже. Його чума викосила. Наші єгері в 2017 році дуже багато по лісу знаходили мертвих тварин. Бувало, в день по 30 трупів знаходили. Було дуже важко. Ми самі проводили захоронення цих тварин, спеціально облаштували біояму і там спалювали їх. З тих пір їхня популяція ніяк не може відновитися».

 

Підкормка тварин важлива складова роботи господарства

 

Як і державні лісові господарства, так і приватне господарство «Вершина» займаються одним і тим же, але фінансування набагато краще, ніж у державного.

«У зимовий період ми згодовуємо понад 20 тонн кормів тваринам, які живуть на наших територіях, – говорить Олександр Миколайович. – Заготовлюємо сіно, купуємо жито, кукурудзу. Кількість необхідних кормів прораховуємо відповідно до норми на тварину, і вже знаючи, скільки у нас тварин, ми все це прораховуємо і закупаємо. Часто тварини на поля ходять, а фермери обробляють хімікатами свої рослини – і зайчики, куріпки пропадають. Відразу видно, що тварина отруєна була.

1azagotkorm

Заготівля кормів на зиму

 

Тварини на підгодівельних майданчиках їдять, так би мовити, по рангу. Спочатку заходить лось, і поки він не поїсть – ніхто не підійде. Він просто не підпустить нікого. А потім вже інші тварини».

 

Вовки знищують тварин, як м'ясокомбінат

 

«Кожного року ведемо боротьбу з вовками, – говорить Олександр Миколайович. – Оскільки територія нашого господарства межує з Дніпром, то вовки, як і лосі та олені, часто заходять до нас із білоруських лісів. І якщо зайшла на територію зграя чужих вовків, то ми бачимо це по слідах. Тоді робимо облаву і відстрілюємо їх, якщо пощастить. Бо вовк – настільки хитра тварина, що його дуже тяжко взяти. Відстрілюємо, щоб не було шкоди, бо якщо вовків багато, то ми заходимо багато недоїдених решток тварин. Вони знищують їх, як м'ясокомбінат».

Обов’язково потрібно дотримуватися балансу, каже Олександр Миколайович. І коли вовків надто багато, то страждають і тварини, і люди.

«Дивіться, на нашій території живуть двоє вовків. І ми терпимо їх, а вони – нас, – говорить чоловік. – Нам вони шкоди особливої не принесуть, але вони відлякують і не пускають інших вовків. Та коли приходить велика зграя вовків, вони не можуть справитися і ми допомагаємо. Адже коли вовків багато і їм не вистачає кормів у лісі, то вони заходять у села і там знищують собак – лишається лише шерсть і ошийник. За 10 років моєї роботи разів зо п’ять були випадки, коли вовки в село заходили».

 

Тварина сама не нападе

 

За своєю специфікою роботи працівники лісового господарства постійно зустрічаються з дикими тваринами. Проте, кажуть, боятися їх не потрібно.

«Якщо тварина не загнана в кут, то вона не зачепить, – говорить Олександр Миколайович. – Кинутися на людину може поранений вовк. Був у нас випадок, коли лісник проїздив на мотоциклі і проходила лосиха. Вона його скинула з мотоцикла і поганяла по лісу, поки він не заліз на дерево. Але потім виявилося, що за кущами стояло маленьке лосеня, яке вона нещодавно народила, тому й поводилась агресивно. Тварини мирні, якщо їх не чіпати. Навіть вовк злякається і втече. Якщо зима б була жорстка, холодна і не було чого їсти, тоді можливо вовк міг би напасти, якщо б був не сам».

 

Грибників шукають часто

 

У «Вершині» не лише опікуються тваринами, але й людей шукати допомагають. Гаряча пора – осінь, коли всі їдуть на «тихе полювання».

«Грибники – міські люди, недосвідчені, не завжди знають, як поводитися в лісі, і дуже часто блукають, – розповідає пан Олександр. – У лісі потрібно пам’ятати: якщо ти блукаєш і вийшов на лінію електропередач, то потрібно йти прямо на неї, і обов’язково на населений пункт вийдеш. А люди починають нервувати і на одному місці топчуться. Цьогоріч тричі доводилося шукати грибників. Декілька років тому дідуся три дні шукали. І знайшли здоровим – він три ночі в лісі переночував без води, без їжі. Коли ми його знайшли, він сидів під сосною. Передали бабусі».

 

Пожежі та браконьєри – найстрашніший ворог

 

За словами керівника лісового господарства, найбільша проблема для них – це браконьєри та пожежі. Єгерям постійно доводиться боротися як з першими, так і з другими. Яскравий приклад людської недбалості і відваги працівників лісу та ДСНС – цьогорічні пожежі в лісі.

1apogelis

«Страшна пожежа була в лісі цього року, проте ми не впустили вогонь в ліс із-за болота – згадує Олександр Миколайович. – Декілька днів ми з єгерями і пожежниками жили в лісі і гасили пожежу. Пожежу, яку спричинила людська недбалість! Вона почалася з берега Дніпра, і я думаю, що то рибалки розпалили вогнище, але трава суха була і погода вітряна, тому вони не змогли його контролювати. Дуже шкода тварин. Якраз були виводки молодих зайченят, пташок – і всі вони горіли. Тому хочеться, щоб люди більш відповідально відносилися до живої природи. Також частенько єгерям доводиться боротися і з браконьєрами. Браконьєри – це така категорія людей, які полюють на все підряд. Що в них виходить, те й стріляють. І якби нас, охорони лісу, не було, то природа б від них дуже постраждала. Часто і незаконні рубки виявляємо.

1azasidka

Знищують мисливську вежу

 

Хочу побажати людям з повагою ставитися до лісів і їх мешканців. Щоб не лякались і звірів не лякали. Хочу, щоб люди берегли природу. Адже саме від нас, людей, вона страждає найбільше».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото Олександра Лук’янця

Схожі матеріали (за тегом)