|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 18:05 | 10.22.2020

Чи знайдуть кошти на безкоштовні ІФА-тести?

Ще наприкінці травня в Міністерстві охорони здоров’я заявили про те, що поряд з ПЛР-тестуванням на коронавірусну інфекцію починають проводити масові тестування методом ІФА (імуноферментного аналізу).

Основна мета останнього – виявити антитіла до COVID-19. Апарати для таких тестувань у лабораторіях Чернігівщини є, проте грошей на закупівлю цих тестів в Чернігівському обласному управлінні охорони здоров’я поки що немає, і невідомо, коли вони з’являться. Тому в лікарнях викручуються, як можуть: хтось купує тести за власні кошти, хтось шукає спонсорів.

 

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: М і G. Він не заміняє ПЛР-тестування і навіть не є його аналогом. Це, так би мовити, додаткова можливість для визначення хворих на COVID-19 і тих, хто вже перехворів.

Безкоштовному ІФА-тестуванню підлягають визначені законом категорії населення: медпрацівники, працівники Нацполіції, Нацгвардії, призовники, прикордонники та контактні особи у випадку підтвердженого випадку зараження на коронавірус. До речі, в Міністерстві охорони здоров’я в обов’язковий список на безоплатне тестування не включили чомусь вчителів, вихователів дитячих садочків та викладачів вишів.

На Чернігівщині ІФА-тестування можуть робити лише в декількох державних медичних закладах.

1pulin«У тих закладах області, які нам підпорядковуються, є три лабораторії, які можуть робити ІФА-тести. Це Чернігівська обласна лікарня, протитуберкульозний диспансер і обласна станція переливання крові, – розповідає заступник начальника управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації Володимир Пулін. – Крім того, такі лабораторії є в Чернігівському пологовому будинку, але це не наш заклад. Також зараз у тестовому режимі проводять ІФА-тести в Прилуцькій міській лікарні. І ще планується по деяких лікарнях, там кошти на закупівлю тестів вже виділені місцевою владою, і вони планують їх закупати».

Найбільшою перепоною в безкоштовному тестуванні є фінансування. Адже для того, щоб мати змогу проводити ІФА-тестування, ці тести потрібно ще закупити. Держава, на жаль, коштів на закупівлю не виділяє. Цим мають опікуватися місцеві бюджети, або ж лікарні мають самостійно купувати, або мусять шукати спонсорів, які б допомогли, як це зробили в протитуберкульозному диспансері. Проте, щоб забезпечити безкоштовним ІФА-тестуванням визначені законом категорії населення, потрібні чималі кошти, які не так вже й просто знайти місцевим бюджетам. І досі не відомо, чи зможе Чернігівська обласна державна адміністрація виділяти щомісяця за закупівлю ІФА-тестів близько двох мільйонів гривень.

«Ми підрахували, що один аналіз на імуноглобулін коштує 94 гривні, а їх потрібно робити два: на імуноглобулін М і імуноглобулін G. Тобто на одну особу потрібно прядка 190 гривень, – продовжує Володимир Олексійович. – А таких осіб у нас дуже багато. Адже цьому тестуванню підлягають всі медпрацівники, а ті з них, хто працює з коронавірусом мають проходити тестування раз на 14 днів. Також обстежувати потрібно всіх, хто планово лягає в стаціонар. Безкоштовному обстеженню підлягає Нацгвардія, яка до нас вже написала запит на тестування трьох тисяч осіб, Національна поліція також подала запит на дві тисячі осіб, пенітенціарна служба також написала запит. Ми все це обрахували, і в середньому виходить, щоб протестувати всі ці категорії, нам потрібно 1 мільйон 600 тисяч гривень лише на один місяць. Ми вже відправили відповідні листи на ім’я голови Чернігівської обласної державної адміністрації. Зараз чекаємо, але чи виділять ці кошти – це ще під великим питанням».

 

Чим відрізняються тести на коронавірус?

 

Зараз в Україні роблять три тести на коронавірус: ПЛР-тест, експрес-тест, ІФА-тест. Під час ПЛР-тесту (полімеразна ланцюгова реакція) у людей беруть мазок з носа і шукають у ньому частинки вірусу. Вважається, що ефективність цього тесту досить висока, але сам процес відносно тривалий.

Експрес-тест може дати результат вже через 15-20 хвилин після того, як експерти проведуть аналіз крові пацієнта на наявність антитіл до коронавірусу. Він швидкий, але, як показує практика, не досить точний.

Імуноферментний аналіз (ІФА-тест), схожий на експрес-діагностику. У пацієнта беруть кров з вени і аналізують її на наявність антитіл до коронавірусу. ІФА-тестування дає результат приблизно через 3-4 години, і дозволяє визначити, чи перехворіла людина на коронавірус.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)