Прокурори нарешті взялись за кургани

Задля належного захисту прокуратурою інтересів держави у сфері охорони історико-культурної спадщини, органам державної влади необхідно вжити заходів для визначення меж об’єктів культурної спадщини та внесення відповідних даних у Державні реєстри нерухомих пам’яток України національного та місцевого значення.

Такий висновок зробила прокуратура за результатом наших численних публікацій із доказовою базою порушень землекористувачами пам’яткоохоронного законодавства.

 

Крім того, як повідомили у прокуратурі області, потрібне також оновлення та видача нових охоронних зобов’язань власникам чи користувачам земель задля забезпечення їх подальшого використання виключно в межах чинного законодавства. І вже за результатами цього прокурори зможуть притягувати винних осіб до відповідальності у випадку порушення цих зобов’язань.

В обласному ж управлінні поліції повідомили, що за фактом розорювання кургану поблизу Прохорів Комарівської ОТГ поліцією здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом самовільного зайняття земель (ч. 1 ст. 197-1 КК України). Щоправда, відповідне провадження, як кажуть, «висить» вже більше року.

1pole77

Пшениця на розораному кургані

 

Поміж тим у ході розслідування вдалося встановити, що земельні ділянки в урочищі Вовча Могила (поблизу села Хороше Озеро на Борзнянщині), на яких перебуває група курганів (№ 3070-Чр) ІІ-І тисячоліття до нашої ери, передані у приватну власність. При цьому охоронне зобов’язання від 20.09.1999 року надано Прохорській сільській раді, яка на цей час вже ліквідована.

Аналогічно, інша земельна ділянка в урочищі Зелена Могила, на якій перебуває група курганів (№ 2181-Чр) ІІ-І тисячоліття до нашої ери, також передана в приватну власність. А охоронне зобов’язання видане колишньому колгоспу, що вже ліквідований.

1zelmogila

Як повідомили в прокуратурі Чернігівської області, відповідно до листа Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА, отриманого у ході проведення відповідного вивчення, інформація про окремі об’єкти історико-культурної спадщини, зокрема про курган Годилова Могила в них взагалі відсутня.

У прокуратурі області зазначають, що з урахуванням надзвичайної важливості порушеного питання прокуратурою проінформовано Чернігівську обласну державну адміністрацію про встановлені порушення у цій сфері та причини, що їм сприяли.

Тут можна тільки подякувати обласному прокурору Андрію Парусову за наполегливість і проведену роботу. Втім, як свідчить аналіз передумов таких порушень, основною причиною є відсутність чітких меж земельних ділянок історико-культурного призначення, зокрема винесення їх меж в натурі, визначення меж культурних об’єктів, незавершеність інвентаризації земель та їх грошової оцінки. Зрозуміло, що такий стан справ унеможливлює належний захист прокуратурою інтересів держави у цій сфері. Однак є надія на те, що у справі курганів все ж наведуть лад, а землекористувачі відновлять спаплюжені тисячолітні пам'ятки нашого народу.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)