|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 6:02 | 07.13.2024

Хранителі – на курганах!

Ентузіасти з Всеукраїнського руху «Хранителі курганів» зустріли осіннє рівнодення на кургані «Зелена Могила», який знаходиться поблизу села Хороше Озеро, на Борзнянщині.

Курган є ровесником єгипетських пірамід, його вік обліковується п’ятьма тисячами років. Як стверджує засновник руху «хранителів» Олександр Кликавка, цей курган виконував не лише сакральну функцію, але й мав астрономічне значення. «Зелена Могила» – один із чотирьох курганів колишнього некрополя епохи бронзи, які були своєрідними обсерваторіями просто неба.

 

Назва руху – «хранителі курганів» – цілком і повністю співпадає з їх діяльністю: захистом і збереженням древніх могильників. Хранителі курганів – це волонтери, які всупереч державній політиці, аграрному бізнесу, людській жадобі та марнославству оберігають та відновлюють могили далеких предків. Могили, що є основою української ідентичності. Частина з них, як виявилося, виконували ще й астрономічні функції. Засновник руху Олександр Кликавка першим звернув на це увагу, дослідивши кургани Безводівки, що на Ічнянщині. Виявляється, що Безводівка – не єдина у своєму роді. Подібна «обсерваторія», яка датується приблизно другим тисячоліттям до Різдва Христового, розташована між селами Прохори та Хороше Озеро. Цікаво, що на території Хорошого Озера, поруч із церквою, зберігся курган, в якому підхоронені бійці Червоної армії, що загинули на території села 1943-го року. Це – один із двох збережених курганів. На німецьких топонімічних картах довкола села було понад 50 (!) курганів. Всі вони були майже повністю знищені в радянські часи колгоспниками і донищуються нинішніми нуворишами-агрохолдингами.

1aklkavka

Олександр Кликавка встановлює табличку на кургані

 

На Зеленій Могилі «хранителі» встановили пам’яткоохоронну таблицю з назвою кургану, його охоронним номером та тисячоліттям, в якому його, ймовірно, насипали. А 22-го вересня зустріли день осіннього рівнодення. Саме в цей день тривалість дня дорівнює тривалості ночі. 22-го вересня починається астрономічна осінь і сонце сходить точно на сході, а заходить точно на заході.

«Якщо стати на Зеленій Могилі вранці о 6:40 сонце з'явиться на горизонті над курганом, що розміщений біля церкви в центрі села Хороше Озеро, – пояснює Олександр Кликавка. – Цього ж дня о 18:50, коли стояти на могилі біля церкви, можна спостерігати захід сонця за курганом Зелена Могила. Прадавні могили розміщені по осі схід-захід, щоб визначати астрономічну подію – Рівнодення».

До речі, церква також орієнтована по цій осі і обернена вівтарем на схід. Це – яскравий приклад тисячолітньої традиції в культовій архітектурі.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)