|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 17:55 | 06.13.2024

Лікарні Чернігівщини лікуватимуть пацієнтів відповідно до підписаних пакетів

З 1 квітня в Україні стартувала Програма медичних гарантій – реформування другої ланки медичної допомоги. Відтепер пацієнти можуть скористатися 27-ма пакетами безоплатних медичних послуг*, до яких входять всі види допомоги.

Національна служба здоров’я «закуповуватиме» медичні послуги у закладах охорони здоров’я всіх рівнів і оплачуватиме кожний пролікований випадок. Медичні заклади Чернігівщини вже підписали контракти з Національною службою здоров’я на пакети послуг, які планують надавати населенню. Чернігівська обласна лікарня подала найбільше в області заявок на надання медичних послуг – 14 пакетів. А от районні лікарні такою кількістю похвалитися не можуть, бо більшість із них законтрактували на 5-7 пакетів послуг.


 

*Пакет медичних послуг – це перелік медичних послуг та лікарських засобів, необхідних для надання таких послуг в межах певного виду медичної допомоги.

medposlugi

 

На Чернігівщині з Національною службою здоров’я України законтрактували 48 комунальних медичних закладів і один приватний. Таким чином, всі комунальні медичні заклади області увійшли в реформу і будуть отримувати кошти за прямим договором з НСЗУ. Сума фінансування залежатиме від кількості підписаних пакетів і наданих медичних послуг. Всього є 27 пакетів медичних послуг, які, по суті, є перехідною ланкою між широкими категоріями медичної допомоги та окремими медичними послугами. Кожен пакет має таку структуру: специфікація послуги, вимога до надання послуги, тип тарифу і комбінація. Відтак, виходячи з наявного обладнання та лікарського потенціалу, кожна лікарня обрала ті пакети послуг, які вона зможе якісно повною мірою надати населенню.

 

Хто платитиме?

 

За програмою надання медичних гарантій, платитиме за медичні послуги Служба здоров’я, тарифи для всіх областей – однакові. Проте, щоб отримати їх безкоштовно, пацієнт повинен підписати декларацію з сімейним лікарем, який і виписуватиме електроне направлення до вузьких фахівців. І вже маючи направлення, пацієнт сам вирішує, до якого лікаря і в яку лікарню звертатися. Адже це не обов’язково повинен бути лікар з того закладу, де отримали направлення. Передбачається, що лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Лікарі вторинки матимуть зарплату за тим же принципом, що й лікарі первинки. Все залежатиме від кількості пацієнтів. Тому ефективні лікарні, які частіше обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою.

Без направлення лікаря безоплатною буде лише екстрена допомога. Ті, хто не підпише декларацію з терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем, змушений буде сплачувати за планові медичні послуги. Також кожен комунальний лікувальний заклад має сформувати список платних послуг. Наприклад, якщо пацієнт хоче зробити більше аналізів, ніж йому призначив лікар, йому вже доведеться за це платити.

Проте без скерування сімейного лікаря безоплатно можна буде звертатися в ургентних (невідкладних) випадках лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра та нарколога.

 

Райлікарні і підписані ними пакети

 

Лідером серед районних лікарень за кількістю підписаних пакетів з НСЗУ стала Менська районна лікарня – 13 пактів послуг на суму 13 25 412 015 гривень. За нею йде Корюківська районна лікарня – 10 пакетів на суму 23 601 711 грн.

«У нашій роботі нічого не змінилося, – сказав директор КНП «Корюківська районна лікарня» Сергій Пивовар. – Відділення не закриваємо, працюємо в звичайному режимі».

Прилуцька міська лікарня законтрактувала на 11 пакетів, а Прилуцька районна лікарня – на 9 пакетів послуг. На 9 підписалась і Козелецька районна – на лікування вона має отримати 26 131 396 гривень.

Бобровицька, Бахмацька і Носівська районні лікарні підписали по 8 пакетів.

Новгород-Сіверська районна лікарня підписала договір на надання 7-ми пакетів. В результаті там припинить працювати пологове відділення та скоротиться стоматологія.

7 пакетів на 53 313 864 гривень підписала Ніжинська міська лікарня. Ічнянська районна лікарнята Семенівська районна лікарня також надаватимуть послуги за сімома пакетами.

Чернігівська районна лікарня також законтрактувала 7 пакетів на суму 46 883 569 гривень.

«Не підписання пакету не зумовлює жодних втрат, – говорить медичний директор КНП «Чернігівська районна лікарня» Володимир Чубич. – Просто можна, наприклад, пологи оплачувати по пакету про пологи, а можуть по стаціонарній допомозі без хірургічних операцій. Різниця лиш в сумі. По першому варіанту – більше 8 тисяч, по стаціонару – десь 4. У нас скоротилося офтальмологічне відділення, проте його скорочення планувалося давно. У тому приміщенні відкриємо оновлене відділення реанімації. Зараз робимо ремонт, встановили спеціалізовану подачу кисню. І найближчим часом відкриємо. Офтальмологічні ліжка в кількості 5 штук ми відкрили в складі хірургічного відділення. Скоротили спеціалістів вже глибоко пенсійного віку, і це не через реформу».

На 6 пакетів послуг уклали договори Талалаївська та Куликівська районні лікарні.

«Того фінансування, яке надає служба, мало на ті пакети, які ми підписали. Та будемо викручуватися. З січня ми вже об’єднали інфекційне відділення з терапевтичним, – говорить директор КНП «Куликівська районна лікарня» Оксана Хорошок. – Поки що працює у нас педіатричне відділення, але лікар пенсійного віку хоче піти на пенсію. Якщо вона піде, відділення доведеться закрити через відсутність лікаря».

Городнянська районна лікарня підписалася на 5 пакетів на суму 17 005 192 грн.

Срібнянська, Сновська, Ніжинська, Борзнянська та Коропська районні лікарні підписали по 4 пакети послуг.

Медичні послуги лише за трьома пакетами послуг надаватимуть в Ріпкинській та Сосницькій райлікарнях. Обидва медичні заклади отримають майже однакове фінансування – трохи більше 10 мільйонів гривень.

«Ще в листопаді-грудні 2019 року, коли ми вивчали, на які пакети послуг могли б претендувати, то в лікарні відбулося скорочення персоналу, – говорить директор КНП Сосницької районної лікарні Галина Яковець. – Відділення не об’єднували, бо вони у нас і так вже були об’єднані. В основному наша лікарня надаватиме послуги терапевтичного спрямування».

 

Фінансування ще немає

 

Хоча медична реформа другої ланки вже почала діяти, лікарні й досі не отримали обіцяного фінансування. Більше того, незрозуміло до кінця, як будуть закуповуватися медикаменти. Адже ціни на ліки, особливо на антибіотики, зросли. Лікарні ж, готуючись до контактування зі службою здоров’я, закладали одну суму, а по факту вийде набагато більша.

В той же час НСЗУ заявила про те, що протягом наступних трьох місяців лікарні будуть отримувати гроші за глобальним бюджетом, а не за конкретно проліковані випадки.

«Тобто протягом цього часу ми будемо спрямовувати у заклади той обсяг грошей, який вони мали історично, в перерахунку на кількість послуг, – повідомив директор департаменту договірної роботи Національної служби здоров’я України Андрій Віленський. – Будемо оплачувати певні випадки лікування, розуміючи, що заклади повинні бути готові до надання медичної послуги у будь-який момент».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)