|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 3:46 | 04.23.2024

Чи буде нарешті наведено лад у лісах Чернігівщини?!

Більше 700 тисяч гектарів на Чернігівщині займають ліси. З них 226 тисяч га належать «Чернігівоблагролісу». Однак зараз на цих землях – безлад, повна безгосподарність! У цьому на власні очі переконався і Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, який днями перебував із робочою поїздкою в Козелецькому районі.

Пролетівши гелікоптером над лісами Козелецького агролісгоспу, Прем’єр негативно відгукнувся про ситуацію із санітарним станом та хаотичною вирубкою лісів. Очільник облдержадміністрації Андрій Прокопенко і голова обласної ради Ігор Вдовенко відрапортували ж на цій нараді про введення електронного обліку деревини.

Та насправді це стосувалося передусім державних лісництв. А, скажімо, в облагролісі, який перебуває на балансі обласної ради, догосподарювалися до того, що у них навіть немає грошей, аби просто закупити бирки для електронного обліку – одна бирка коштує одну гривню 20 копійок. Про це відверто зізнався директор «Чернігівоблагролісу» Олександр Клишта. І його слова змушений був підтвердити голова обласної ради Ігор Вдовенко.

А Василь Лакоза, директор такого великого і ресурсного підприємства, як Новгород-Сіверський райагролісгосп, що має власні пилорами та займається виробництвом деревного вугілля, скаржився на нараді, що в його лісах – дуже низькосортна деревина. Тож він змушений у лісі розрізати колоди буквально по одному метру завдовжки. В такому разі на один лише кубічний метр деревини потрібно більше 200 бирок!

Тоді виникає запитання: що ж це за діяльність така? Адже у державних лісогосподарських підприємствах деревина – така ж сама, але господарський підхід – зовсім інший. Тобто, якщо в держлісгоспах ціна одного кубічного метра деревини – 820-900 гривень, то в облагролісі, через ось такий безлад, – тільки 360-420 грн. До того ж, ця деревина продається в агролісгоспах прямо в лісі, а не через аукціони, як цього вимагає розпорядження уряду.

Про це відверто розповідає й колишній директор підприємства «Борзнарайагроліс», заслужений працівник лісового господарства України Леонід Стахорський. Це був взагалі єдиний керівник у структурі КП «Чернігівоблагроліс», який продавав деревину через прозорі аукціони. Однак за це йому навпаки приписали «корупцію» і звільнили з роботи. Суд Леоніда Олексійовича повністю виправдав, але його й досі недопущено до праці – виходить так, що протокол працівника поліції важливіший за рішення суду…

«На моє місце призначили Тараса Никончука, – розповідає Леонід Стахорський. – Це – син заступника керівника облагролісу Володимира Никончука. А пан Володимир – сумно відомий на Чернігівщині тим, що буквально за один рік його керування у ДП «Корюківське лісове господарство» (найресурсніше в області!), це підприємство залишилося з 15 мільйонами боргу. Проте той «господарник» раптом, з благословіння обласної ради, отримав підвищення.

«Якщо не буде повного електронного обліку деревини, то на цьому просто наживатимуться депутати, правоохоронці та інші «спритники», які всі негаразди «списуватимуть» на якихось міфічних «чорних лісорубів», котрі насправді засідають в обласній раді, представляючи три політичні партії…» – наголошує Леонід Стахорський.

До речі, про незаконне звільнення Леоніда Олексійовича вже знає Президент України Володимир Зеленський. І зараз цим питанням займається Кабмін. Але час іде, а, як то кажуть, віз і нині там…

Тож і не дивно, що на Козелеччині, під час приїзду Прем’єр-міністра, очільники області так і не змогли знайти хоча б одну ділянку агролісу, де був би бодай якийсь позитив.

Натомість за область «віддувалися», рятуючи таку ситуацію, лісівники з державного підприємства «Остерське лісове господарство». Тобто нічого не змінилося в окозамилюванні ще радянських часів, коли возили керівників держави в підготовлені місця. І прем’єр з новим обличчям клюнув: «Чернігівщина як лісовий край повинна стати зразком для всієї України». Тільки от не сказав, коли це станеться і хто ж нарешті наведе лад у лісах Чернігівщини, хто понесе відповідальність за безлади в агролісництвах?!

Не урозумив голова «найсучаснішого» уряду й того, що агролісництва повинні б стати спільними проектами для розвитку об’єднаних територіальних громад, на чому наголошували попередники Гончарука на зорі децентралізації. Для втілення цієї урядової рекомендації потрібне лише одне: передати агролісництва об’єднаним громадам, розформувавши неефективне і явно корупційне КП «Чернігівоблагроліс», на утримання якого бюджет щорічно росте, як на дріжджах, – чим високий гість навіть не поцікавився.

Тож візит очільника уряду у ліси Чернігівщини більше схожий на звичайну екскурсію для ознайомлення з електронним обліком дерев і роздаванням гарних обіцянок. Як ото вже прозвітував Гончарук про наведення ладу із гральними автоматами і нелегальними автозаправками, тепер, мовляв, настала черга лісового господарства. Якщо й із розкраданням лісів буде такий порядок, як у сфері гральних автоматів, – то краще б не обіцяв.

 

Іван ШЕПТИЦЬКИЙ

газета "Чернігівщина"

Схожі матеріали (за тегом)