«Нашим» можна! Кому Менська РДА віддала невитребувані землі?

«Нашим» можна! Кому Менська РДА віддала невитребувані землі?

За два роки до передачі громадам земель, які знаходяться за межами населених пунктів, Менська райдержадміністрація постаралася роздати в довгострокову оренду землі людям та фірмам, наближеним до її керівництва. Під який відсоток і на який термін – незрозуміло і досі. Все через те, що адміністрація категорично відмовляється надати інформацію по договорах оренди земельному відділу Менської міськради.

 

Статутний капітал – 1 тисяча гривень

 

1shghukinЗ першого січня 2019-го року майже 70 тисяч гектарів за межами населених пунктів перейшли у підпорядкування Менської об’єднаної територіальної громади. На ділі ж ОТГ отримала землю, більша частина якої вже була здана в довгострокову оренду – здебільшого під занижені відсотки. Землю здавали як держгеокадастр, так і місцева райдержадміністрація. У випадку останньої можна спостерігати дуже цікавий розподіл земельних наділів, які числяться невитребуваними паями. Ці землі передавали на користь наближених до керівництва району людей.

Так, у 2017-2018 роках розпорядженнями Менської РДА за підписами здебільшого її голови Валерія Щукіна та частково виконувача обов’язків голови Сергія Мурованого (22 грудня 2018-го року) 959 гектарів невитребуваних паїв опинились у довгостроковій оренді в руках агрофірми зі статутним капіталом одна тисяча гривень (!). Йдеться про таке собі ТОВ «Агролідер Мена». Однак головним у цій історії є навіть не розмір статутного капіталу товариства, якому держава довірила в оренду безцінні українські землі, а прізвище кінцевого бенефіціара та його політична діяльність.

У відкритому реєстрі організацій та юридичних осіб ТОВ «Агролідер Мена» зареєстроване як юридична особа 14 серпня 2017 року. Як вже зазначалося, розмір статутного капіталу (читайте – зона фінансової відповідальності) складає всього одну тисячу гривень. Підприємство спеціалізується на вирощуванні зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Засновником і головою товариства є такий собі Булавка Володимир Олександрович. Так, саме той Володимир Булавка, який є депутатом Менської міської ради та головою Менської районної організації політичної партії «Наш край».

У 2018 році Володимир Булавка задекларував дохід від підприємницької діяльності в розмірі 4 мільйони 839 тисяч 200 гривень. На рахунках у банках офіційно числиться 150 тисяч доларів США та 1 мільйон 200 тисяч гривень.

bulavki

Депутати Володимир і Оксана Булавки

 

Загалом же, згідно з декларацією, депутат Менської міськради – людина небідна. Так, у 2018 році він задекларував: заробітної плати, отриманої за основним місцем роботи, – 45 тисяч 852 гривень, 17 тисяч 469 гривень пенсії, ще 90 тисяч гривень від господарської діяльності та 11 тисяч 113 гривень – зарплата за сумісництвом (робота у ТОВ «Агролідер Мена»). Нонсенс – директор і власник агрокомпанії отримував в місяць менше однієї тисячі гривень зарплати! Ще одна деталь – власник ТОВ «Агролідер Мена» Володимир Булавка вказав основним місцем роботи «Менську пересувну шляхово-будівельну механізовану колону агропромислового будівництва». На додачу до всього, він ще й зареєстрований як фізична особа-підприємець.

Цікавий факт: Менська ПШМК має ідентичний КВЕД, що і ТОВ «Агролідер Мена»: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний). Одним із кінцевих бенефіціарів (тобто кінцевих власників) є той самий депутат міськради Володимир Булавка.

 

Що, кому і як роздав Щукін?

 

Повернімося до наших баранів, точніше до невитребуваних паїв. Для початку – короткий екскурс у вітчизняне законодавство для тих, хто не має уявлення, що це таке і з чим його, як то кажуть, їдять. Отже, невитребуваними (або нерозподіленими) земельними паями є землі, визначені в проектах чи схемах паювання земель колгоспів, але не витребувані власниками. Наприклад, громадянин Назаренко працював у Стольненському КСП. Під час паювання земель Назаренку було визначено в проектах паювання земель колгоспу 3 гектари (умовно, звісно). Про це виписано сертифікат. Однак, через певні обставини Назаренко не забрав цей сертифікат. У такому разі його ділянка обліковується як невитребуваний пай і числитиметься вона такою доти, доки Назаренко не отримає державного акту (свідоцтва) на право власності на земельну ділянку. А до цього часу його трьома гектарами розпоряджаються місцеві органи влади. У нашому випадку це Менська райдержадміністрація, яка й здає в оренду невитребувані паї.

Де саме і які обсяги землі отримало в оренду підприємство Володимира Булавки? Розпорядженням 27 листопада 2017 року за підписом голови РДА Валерія Щукіна ТОВ «Агролідер Мена» отримує в оренду невитребувані паї для ведення товарного сільгоспвиробництва за межами селища міського типу Макошине, всього – 336 гектарів, наступного року вже розпорядженням від 22 грудня 2018 року за підписом в. о. голови РДА Сергія Мурованого ще – 179 гектарів під Макошиним.

Щодо першого розпорядження голови РДА, то в суді його намагалося оскаржити місцеве підприємство ТОВ «Мена-Авангард» (статутний капітал 29 мільйонів 609 тисяч гривень), однак Чернігівський окружний адміністративний суд став на бік адміністрації і вирішив, що орендувати землю може компанія з зоною фінансової відповідальності в одну тисячу гривень.

rozp1

Одне з розпоряджень оскаржували в суді

 

Далі – більше! 15 грудня 2017 року (за підписом голови РДА Валерія Щукіна) – 44,89 га поблизу села Куковичі. 12 квітня 2018 року Щукін дає погодження на розробку технічної документації 95,2 гектарів за межами села Ушня. Того ж таки дня він видає аналогічне розпорядження на 119 гектарів поблизу села Слобідка. 29 січня 2018 року виходить розпорядження Щукіна на погодження оренди 145,9 гектарів поблизу Блистови, а 8 лютого 2018 року в тій самій Блистові Щукін додає «Агролідеру Мена» ще 39 гектарів. Таким чином 959 гектарів невитребуваних паїв опинились у довгостроковій оренді в руках агрофірми зі статутним капіталом одна тисяча гривень.

 

Не родичі, але політичні соратники

 

Це не всі землі, які Валерій Щукін здав в оренду. Так, у березні 2018 року майже 325 гектарів віддали за межами села Бігач фермерському господарству Ковбаси Віктора Олеговича. За дивним збігом обставин син Віктора Олеговича Дмитро Ковбаса є депутатом Менської міської ради від БПП «Солідарність». Цю політичну силу на виборах до ОТГ очолював нинішній голова Менської РДА Валерій Щукін. Тоді йому вдалося набрати 12% голосів виборців і провести до міської ради 4 штики.

rozp2

Фермера Ковбасу теж не образили

 

Ще один цікавий факт: дружина Олександра Володимировича Оксана Булавка (теж депутат Менської міської ради від «Нашого краю») тривалий час була заступником Валерія Щукіна, коли той перебував на посаді начальника фінансового управління Менської райдержадміністрації, а після того, як він став головою РДА, – посіла його місце. Про грошові підряди та будівельні тендери, фінансування яких йде з району, ми опишемо в наступних номерах. А доки йде збір інформації, офіційно звертаємось до голови ОДА Андрія Прокопенка та прокурора області Андрія Парусова з проханням дослідити наявність конфлікту інтересів у розподілі землі. Сподіваємось на те, що високопосадові керівники звернуть увагу на земельні справи в Менському районі і роль непохитного з 2016-го року очільника райдержадміністрації Валерія Щукіна.

 

КОМЕНТАР

Начальник відділу земельних ресурсів Менської міської ради Павло Терентієв: «Ще перед Новим роком ми запитували інформацію в Менській РДА по договорах. Нас цікавить, із ким і під який відсоток адміністрація здала землю в оренду. Такої інформації нам не надали, хоча зобов’язані. Цільове призначення землі – сіножаті і пасовища. Всю цю землю, не змінюючи цільового призначення, вони розорали. Якщо брати Блистову, то там є гідрологічний заказник з охоронною зоною 1460 гектарів – там все розпайоване. Все те, що природа формувала тисячоліттями, вони знищили плугами. Невитребувані паї ніхто «шахматками» не оре: вони домовляються з людьми і переорюють масово без зміни цільового призначення і розробки проектів землеустрою».

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото з відкритих джерел

Схожі матеріали (за тегом)