|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 18:57 | 10.22.2020

На зло Ахметову! Першим у Городні запустив власну електростанцію

Олександр Калімбед першим у Городні почав використовувати енергію сонця для потреб домогосподарства.

Він навіть продає електрику обленерго. Щоправда, доки підключив «зелений тариф» пройшов, як кажуть, сім кіл пекла.

Ахметову «зелена» країна не потрібна

Ідею встановити сонячні панелі на даху власного будинку Олександр Калімбед побачив в Інтернеті. Городнянцю одразу ж захотілося бути енергетично незалежним від монополіста, якщо це можна так назвати. Задоволення – не з дешевих!

«Одна панель коштує 150 доларів, виробник – Японія, - каже Олександр. – Крім мене ідеєю загорівся ще й товариш. Удвох ми майже рік шукали фірму, яка б нам встановила сонячні панелі».

Перед тим порахували – окупність електростанції у 20 кіловат складає максимум п’ять років.

«Одна така панель видає 325 Ват, у мене їх одинадцять, - пояснює городнянець. – Загалом потужність станції складає 11 кіловат. Електроенергію я не акумулюю, а скидаю в мережу. Для себе беру стільки, скільки треба, решту – продаю».

В експлуатацію сонячну електростанцію Олександру Калібмеду вдалося ввести всього місяць тому. Каже, що проблеми із підключенням «зеленого тарифу» виникали дуже великі.

Screenshot 81

Електростанція на даху

«Я так розумію, що десь існують негласні вказівки все це гальмувати. Зрозуміло, що Ахметову «зелена» країна не вигідна», - припускає власник сонячної електростанції.

Надлишкові кіловати городнянець продає монополісту – по 18 євроцентів за один кіловат.

Купівля, встановлення та підключення панелей чоловікові обійшлося в понад 200 тисяч гривень. Щоб окупити витрати він планує збільшити потужність станції до 20 кіловат. Вже до кінця року Олександр Калімбед має намір докупити панелей.  

«Треба встановити, все зробити, щоб із початком наступного року пішла генерація – чим швидше тим краще. Оскільки дах вже заставлений, то будемо думати над іншим місцем. Щось вигадаємо», - резюмує городнянець.

В Європі – підтримка, в Україні – інтереси олігархів

До речі, в Європі монтаж сонячних панелей обходиться простому громадянину дешевше. У західних країнах є низка державних програм та фондів, які стимулюють перехід на альтернативну енергію будь-якого виду.

Так, Швеція оголосила про надання державних грантів, які компенсуватимуть 60% вартості домашніх систем зберігання енергії. Країна хоче припинити спалювання викопного палива для виробництва електроенергії до 2040 року. Максимальний розмір субсидії — 50 тисяч крон або 5,600 доларів.

Субсидія поширюється на батареї, проводку, системи управління, смарт-концентратор енергії і монтажні роботи для будинків з сонячними системами на даху.

Нова програма стимулювання буде привабливою для тих, хто використовує сонячні панелі на даху будинку для власних потреб.

Цей ринок у Швеції стрімко зростає (за минулий рік — на 60%) і зараз становить 128 МВт.

В Україні ж уже 7,5 тисяч домогосподарств поставили такі приватні СЕС, загальною потужністю 160 МВт, і це надзвичайно стурбувало монополістів та їхніх лобістів у владі.

Наприкінці квітня 2019 року Верховна Рада скасувала «зелений тариф» для побутових сонячних електростанцій, розташованих на прибудинкових територіях. Згідно з документом, дозволено встановлювати домашні СЕС потужністю до 50 кВт за умови встановлення їх на дахах будинків або інших спорудах.

На сьогодні тариф на відпуск електроенергії в оптовий ринок для «домашніх» СЕС (їхня потужність - до 30 кВт, розміщення - без обмежень) становить 18 євроцентів, з наступного року він знизиться на 10%.

Як зазначають енергетичні експерти,  де-факто заборона встановлення домашніх наземних станцій на практиці призведе до того, що мало хто з українців зможе поставити СЕС більше ніж 10 кВт, оскільки на дахах не поміститься об'єкт більшої потужності.

Домашні приватні СЕС несуть найменше шкоди та найбільше користі для енергосистеми: середній розмір такої сонячної станції зараз становить 21 кВт, вони сприяють енергоефективності та розвивають середній клас. Експерти зауважують, що відповідні обмеження діятимуть на користь енергокомпанії ДТЕК Ріната Ахметова – українцям буде складніше самостійно виробляти електроенергію і доведеться купувати дорого у Ахметов.

Віталій НАЗАРЕНКО "Чернігівщина"

Фото Миколи Олексієнка

Схожі матеріали (за тегом)