|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 10:49 | 06.20.2024

«Чернігів у вогні» – найсильніша книга про війну!

Як відомо, перша резонансна презентація чудової книжки «Чернігів у вогні. Зметем орду, відправимо до пекла!» про героїчну оборону Чернігова та Придесення відбувалася в обласному академічному музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка.

knuga

Тоді на цю вражаючу імпрезу завітало багато героїв цієї книжки, котрі схвильовано виступали та щиро дякували авторам. Всім надзвичайно сподобалася і пісня Сергія Дзюби «Закінчиться війна», яку так проникливо заспівали лауреати міжнародних премій та конкурсів, чарівні Інна і Тетяни Чабан. Нині пісню взяв до репертуару заслужений академічний, зразково-показовий оркестр Збройних Сил України.

Потім була зворушлива презентація книги «Чернігів у вогні» в обласній бібліотеці для юнацтва, де Сергія Дзюбу дуже довго не відпускали, адже він напрочуд цікаво відповідав на всі запитання бібліотекарів та гостей імпрези, розповідав і про свої неймовірні «віщі» сни про цю війну (два з них повністю збулися, а третій сон завершується жаданою Перемогою України).

Про книжку надійшло тисячі позитивних, схвальних відгуків з України та закордону. Зокрема, книгу «Чернігів у вогні. Зметем орду, відправимо до пекла!» високо оцінили Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний; незламні Герої України Віктор Ніколюк, Леонід Хода і Олександр Слєсаренко; президент Національної Академії управлення при Президентові України, професор Василь Куйбіда; Шевченківські лауреати Василь Слапчук, Андрій Демиденко, Олександр Жигун та Олександр Яковчук; народний поет України, «Золотий письменник світу» Ярослав Савчин і багато наших героїв, які самовіддано визволяли Чернігів.

А тепер книжку «Чернігів у вогні» успішно представили в Чернігівській центральній міській бібліотеці імені М. Коцюбинського. Взагалі, на імпрезі, організованій до річниці початку повномасштабної війни, розповідали про книжки на воєнну тематику, котрі вже вийшли за цей час. Це – і твори наших професійних журналістів та письменників, і спогади простих мешканців, які надрукували свої щоденники про пережите, як от, наприклад, «Щоденник моєї війни» Олени Лазун чи «Щоденник чернігівки» Лариси Сивопляс.

Бібліотекарі провели ярмарок, зібрали благодійні кошти та урочисто вручили їх військовим – зі словами вдячності виступив полковник Олексій Макаренко («Макар»), який боронить рідну Україну з 2014 року (його було двічі поранено на Донбасі). Добродій Олексій – учасник оборони Чернігова, герой книги «Чернігів у вогні». І зараз він зі своїми бойовими побратимами відважно захищає Батьківщину від проклятих загарбників. 

dopzsu

Директор Чернігівської міської ЦБС Ганна Пушкар вручає полковнику Олексію Макаренку

зібрану зусиллями бібліотекарів допомогу військовим ЗСУ

 

Крім книжкової виставки, організували й вражаючу виставку світлин, де показані й жахливі руйнування, завдані прекрасному Чернігову ненависною російсько-фашистською ордою. Знімаючи ці фотографії, чернігівці нерідко ризикували життям, однак тепер ми маємо безцінні кадри пережитого. Адже все це – надзвичайно важливо для наших нащадків! На імпрезі виступив один з авторів фотовиставки Василь Катіман. Взагалі, при бібліотеці вже тривалий час діє фотоклуб «Прекрасне поруч», яким опікується Олена Куннова.

Гарно вела презентацію Інна Адруг, одна з авторів книжки про війну «77 днів лютого» (це всеукраїнський проект). Виступила і директор Чернігівської міської централізованої бібліотечної системи Ганна Пушкар. Розповіла, що приміщення бібліотеки дуже постраждало від війни, тож зараз проводиться ремонт. Власне, взимку тут, попри все, було холодно, однак читачі улюблену свою бібліотеку не забули – постійно приходили.

Книжку «Війна на Чернігівщині» створив полковник, доктор юридичних наук, професор Іван Богатирьов. До речі, він дуже позитивно відгукнувся про книгу «Чернігів у вогні», зазначивши, що кілька героїв цієї книги свого часу були його курсантами. «І мені надзвичайно приємно читати про їхні подвиги, – наголосив добродій Іван. – Отже, я їх правильно виховував».

Книгу «Чернігів у вогні. Зметем орду, відправимо до пекла!» представив Сергій Дзюба, редактор газети «Чернігівщина» та президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України (яка нині об’єднує творчих людей із 70 країн) і співавтор цього, безперечно, справді, унікального дослідження, яке недаремно називають енциклопедією війни на Чернігівщині.

На мою думку, це – звісно, найсильніша книга про українсько-російську війну. Написано її на дуже високому, професійному рівні. Респект авторам – Сергієві Дзюбі, Марії Пучинець, Віталієві Назаренку та Григорієві Войтку! Книгу, попри великий обсяг (майже 500 сторінок), чудово, зі знанням справи, оригінально впорядковано та ґрунтовно вичитано (упорядник і літературний редактор – Катерина Махлай).

 Ще одне достоїнство книжки – це спільний міжнародний проект з ОК «Північ». Тож консультанти книги, полковники ЗСУ Валентин Буряченко та Вадим Мисник, багато зробили для координації такої роботи з військовими, популяризації книжки в Збройних Силах України. Адже «Чернігів у вогні» та газету «Чернігівщина» читають бійці навіть в окопах на передовій! Знаю про це від бойових побратимів, які нещодавно повернулися з Бахмута.

Книга виглядає напрочуд ошатно, і тут зібрана велика кількість світлин. Блискуче попрацював дизайнер Олександр Панюков! Хочеться сказати добрі слова і про меценатів книги: Героя України, видатного аграрія, генерального директора ТОВ «Земля і Воля» Леоніда Яковишина та голову Української громади міста Сіднея в Австралії, науковця Софію Мицак.     

Книга – об’єктивна, прониклива, дуже цікава, тому читається буквально на одному подиху! Тут по гарячих слідах записано щирі спогади генералів, полковників, сержантів та простих бійців… Запам’ятовуються й проникливі розповіді про мужніх волонтерів, героїчних медиків, спогади очевидців, які пережили ворожу окупацію.

Вважаю, така книжка має бути в усіх наших школах та університетах, бо саме за такими правдивими і талановитими книгами ми й маємо виховувати наступні покоління патріотичних українців!

Добре, що книжку вже перекладають англійською. Втім, її фрагменти – зокрема, спогади Сергія Дзюби «У блокадному Чернігові», вже оприлюднені англійською та польською мовами.

Чудово, що матеріали спочатку друкуються в газеті «Чернігівщина», яка має досить великий наклад, потім виставляються на популярні українські та закордонні портали і в соціальні мережі. А вже потім з’являється така жадана й очікувана читачами книжка. Отже, по суті, маємо потрійний резонанс!

Також книгу в повному обсязі викладено в Інтернеті, на п’яти порталах, зокрема на сайті ОК «Північ». Тож її можуть зараз прочитати всі бажаючі. Адже перший великий наклад книги буквально розмели читачі. Тож редакція підготувала другий наклад, але і його швидко розібрали люди. Причому, я знаю, що цю книгу читають… навіть ті, що взагалі ніколи не читають ніяких книжок!

До того ж, книжка «Чернігів у вогні» здобула вже міжнародне визнання: її творці отримали високі, почесні нагороди – імені Джека Лондона (США, м. Сан-Франциско) та імені Антуана де Сент-Екзюпері (Франція, м. Париж).

Як розповів на презентації Сергій Дзюба, зараз творчий колектив працює над продовженням такої важливої для всіх нас книги. Бо матеріали щотижня з’являються і на шпальтах газети «Чернігівщина», і на багатьох порталах, і в соціальних мережах. Наразі є вже десятки тисяч переглядів в Інтернеті!

Я з великим захопленням прочитав першу книгу «Чернігів у вогні» і з не меншим інтересом чекаю, коли з’явиться її продовження. Щиро дякую всім творцям цієї унікальної книги. Зичу Вам, дорогі друзі, здоров’я, натхнення, Перемоги та миру! І – до нової захоплюючої презентації!

 

Євген Смага,

учасник героїчної оборони Чернігова