|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 14:51 | 07.24.2024

Енциклопедія Носівщини багатіє з кожним днем

Понад тисячу статей вже нараховує електронна «Енциклопедія Носівщини», яку може редагувати кожен бажаючий.

Ідея створити такий собі інформаційний ресурс виникла підчас розмови громадського діяча, засновника «Вікімедіа Україна» Юрія Пероганича з директором Носівської школи № 2, вчителем історії Євгеном Бондарчуком 12 лютого 2019-го року. Саме цей день заведено вважати днем народження «Енциклопедії Носівщини».

 

nosipedia

 

Всім відома електронна українська енциклопедія «Вікіпедія», кількість статей у якій перевалила за мільйон. Енциклопедія Носівщини – це свого роду «Вікіпедія», тільки районного масштабу.

yuperoganich«Хочу донести мешканцям Носівського району і всього світу, а також прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувшину і сьогодення Носівщини. Подібної Енциклопедії районного рівня нема в Україні і, можливо, у світі, – говорить Юрій Пероганич. – Моя мрія – щоб носівчани пишалися собою, поважали себе, щоб мали на кого рівнятися. Носівщина й справді багата на цікавих, унікальних, неординарних особистостей. На цьому інформаційному ресурсі кожен може створювати окремі статті про людей – історичних постатей і сучасників з різних галузей: освіти, культури, медицини, силових органів, підприємництва, адміністрації, громадських активістів… Можна писати і про пам’ятки, будівлі, установи, заклади торгівлі і послуг, громадські об’єднання…, про кожну значиму для району, міста чи села подію. Як і у «Вікіпедії», при написанні статей до «Енциклопедії Носівщини» завжди бажані посилання на джерело інформації, наприклад, сторінку в Інтернеті, номер і дату виходу газети, назву і автора книжки. Однак в «Енциклопедії Носівщини» можна публікувати і власну інформацію, наприклад, спогади, якщо Ви зареєстрований дописувач і можете підтвердити свою особу. Менш строгі, як у «Вікіпедії», і вимоги до стилю. Наприклад, після основної біографічної інформації про людину, до статті можна включити і художній нарис про неї чи інтерв’ю. Звісно, за згоди автора цих матеріалів».

bonsarchukeДиректор Носівської ЗОШ №2, а за сумісництвом – вчитель історії і краєзнавець Євген Бондарчук каже, що така Енциклопедія на районному рівні дуже важлива, а ще вона – чудовий помічник при підготовці до уроків.

«Якось я писав матеріал про історію нашої школи, про колишніх директорів і подумав, що було б добре, аби оті нариси про шанованих освітян були у Вікіпедії. Та Юрій Пероганич мені пояснив, що у «Вікіпедії» дуже строгі вимоги до розміщення матеріалів. Що треба довести значимість тієї чи іншої інформації, аби її розмістити, – розповідає Євген Григорович. – І тоді нам спала на думку ідея: а чому б не створити власну Енциклопедію на кшталт «Вікіпедії»? Так була створена «Енциклопедія Носівщини». Нам дуже допоміг випускник нашої школи, ІТ-фахівець Андрій Дідиченко. Тепер він технічний адміністратор сайту. Нині цей інформаційний ресурс поповнюють навіть із-за кордону нащадки колишніх мешканців нашого району. Дуже цікаву інформацію можна знайти. Мені вона допомагає при підготовці до уроків. А ще ми разом з учнями практикуємо вікі-уроки. Учням цікаво і пізнавально. Хотілося б, щоб люди не були байдужими і долучалися до наповнення Енциклопедії. Разом би ми створили універсальну, цікаву для кожного, популярну «Енциклопедію Носівщини», яка була б гордістю кожного мешканця району!».

Цей інноваційний проект спрямований, насамперед, на підтримку місцевої історії, краєзнавства, культури, освіти, а відтак – патріотизму, запевняють автори.

Станом на вівторок, 14 квітня, енциклопедія нараховувала 1010 статей, 2506 сторінок, 9304 редагування, 278 файлів.

«Ласкаво запрошуємо до наповнення «Енциклопедії Носівщини» місцевих краєзнавців, освітян, бібліотекарів, працівників органів влади, підприємців, членів носівської громади з усієї України і з-за кордону. Створюйте нові статті і поліпшуйте існуючі. Будьте сміливими!», – наголосив насамкінець Юрій Пероганич.

 

 ДО ТЕМИ

Подібну Енциклопедію віднедавна започаткував на Бобровиччині і відомий журналіст та письменник Григорій Войток. Побачило світ це електронне інтернет-видання наприкінці лютого. На сьогодні в «Енциклопедії Бобровиччини» вже розміщені публікації з історії Майнівки і Вороньків (похованих там декабристів Волконських), про славетного винахідника-самородка Якова Рощепія, отамана Республіканського повстанського війська Чернігівщини УНР Демида Ромашко,  Героя України, генерального директора ТОВ «Земля і воля», публіциста Леоніда Яковишина і успішну жінку Валентину Чернякову, яка з 1967 року працює на розвиток економіки району й держави, член виконкому і депутат Бобровицької районної ради багатьох скликань та інші цікаві публікації. Григорій Андрійович закликає всіх небайдужих долучатися до написання історії рідного краю.

bobyopedia

 

Сніжана БОЖОК

Схожі матеріали (за тегом)