|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 4:54 | 06.13.2024

Здорова спина – здорова дитина

Здорова спина – здорова дитина

У Чернігівській обласній дитячій лікарні працює унікальне і єдине в області відділення дитячої реабілітації.

Головною його особливістю є те, що тут не роблять уколів і болючих процедур. Реабілітаційна команда на чолі з лікарем фізичної та реабілітаційної медицини Аллою Демченко щоденно відновлює здоров’я своїх пацієнтів за сучасними, передовими методиками. Найбільш часті звернення стосуються саме порушення постави у дітей. І лікарі наголошують, що не варто нехтувати ними, бо в майбутньому це може призвести до значно більших проблем зі здоров’ям.

 

«Наше відділення на базі Чернігівської обласної дитячої лікарні досить молоде, бо воно відкрилося лише в січні цього року, – розповідає завідувачка відділення реабілітації та фізичних методів лікування, лікар ФРМ Алла Анатоліївна Демченко. – Та, незважаючи на такий короткий термін, за півроку ми вже змогли надати реабілітаційні послуги понад півтисячі дітей нашої області.

demczava

Наразі у відділенні проходить реабілітацію понад 60 дітей, з яких 30 перебувають в умовах стаціонару (в основному це діти з області), та 30 дітей отримують послуги за амбулаторним пакетом. Саме такий розподіл надання реабілітації націлений на її доступність як дітям власне міста, так і області. Ми завжди беремо до уваги складність, важкість стану дитини. Бо ж бувають випадки, коли дитина з Чернігова теж проходить лікування у стаціонарі».

За словами лікарки, 80-90% дітей, які звертаються у відділення, мають проблеми з порушенням постави.

«На першому місці кіфоз – те, що простіше ми називаємо сутулість, та сколіоз І, ІІ ступеня, – пояснює Алла Демченко. – Це та патологія, коли при вчасному виявленні та зверненні ми максимально можемо покращити стан опорно-рухової системи. Далі – плоскостопість та вальгусна деформація ступні. Решта – це пацієнти з неврологічними проблемами, як-от парези, паралічі та післятравматичні контрактури суглобів (коли знімають гіпс після переломів і треба розробляти суглоби, – Авт.).

На жаль, при ретельному обстеженні практично у всіх наших пацієнтів ми знаходимо проблеми хребта. Звісно, це не така страшна хвороба, як кардіологія, неврологія, коли потрібне тривале лікування під постійним наглядом лікарів. Але сьогодні ми говоримо про порушення постави, а в перспективі це точно призведе до захворювання. Стан хребта відіграє важливу роль в організмі людини. Змінюється кут нахилу тазу – це дасть про себе знати. Чому зараз дуже багато ранніх остеохондрозів у дітей? Тому що порушена постава. Потім у дорослому житті маємо велику кількість випадків із деформуючими артрозами, відтак виникає необхідність заміни суглобів. І всі проблеми беруть початок з порушення постави, на яку не звертали увагу з дитинства.

Таким чином, позитивні результати дає лише комплексний підхід: різні терапевтичні вправи, механотерапія, лікувальний масаж, фізіотерапія, ерготерапія та обов’язково лікувальна ходьба».

 

Батьки мають звертати увагу на поставу

 

«Постава у дітей починає формуватися в ранньому віці, і особливо уважно потрібно ставитися до цього у 5-8 та 11-14 років – у періоди росту хребта. Часто саме в цей період дитина починає сутулитися, батьки можуть спостерігати викривлення хребта, перекіс плечей та асиметрію лопаток. Сама по собі крива постава у дітей не є небезпечною для життя й здоров’я і на ранніх стадіях легко піддається корекції. Але без своєчасного лікування викривлення стає більш явним, знижує рухливість грудної клітки, порушує амортизуючі функції хребта. А це вже серйозні передумови для розвитку багатьох інших захворювань.

legaci

Залишати поза увагою ці проблеми не можна, оскільки вони можуть призвести до розвитку сколіозу. Крім цього, можуть розвиватися такі патології як кіфоз, гіперкіфоз, лордоз та гіперлордоз. Порушення постави може спровокувати проблеми в роботі внутрішніх органів – через викривлення їм просто не вистачає місця в організмі для нормального функціонування. При порушеннях змінюється форма тіла, органи зміщуються та затискаються, защемляються нервові корінці, порушується циркуляція спинномозкової рідини. Все це шкодить організму, – застерігає Алла Анатоліївна. – Деякі батьки думають, що викривлення хребта – це лише фаза зростання, яка пройде з віком, але перерости викривлення хребта дитина не може. Якщо проблема почалася у дитинстві, з часом вона може лише погіршитися. Батькам потрібно завжди пам’ятати, що правильна постава в дітей – це запорука нормальної роботи всіх органів, здоров’я суглобів і м’язів. Скелет отримує рівномірну напругу, навантаження правильно розподіляється на суглоби і м’язи.

Останнім часом ми спостерігаємо зниження загальної рухової активності дітей, бо замість того, щоб грати в рухливі ігри, вони більшість часу проводять, завмерши в одному положенні за своїми гаджетами. Існує багато причин порушення опорно-рухової системи у дітей та підлітків, і саме про це ми намагаємось більше говорити не з нашими маленькими пацієнтами, а з їхніми батьками, бо «сядь рівніше, не сутулься, вирівняйся» – не працює, бо це лише словесна команда, а потрібно тривало працювати з м’язами, щоб вони утримували правильну позу».

vpravas3

Корекція порушень постави у дітей і лікування повинні відбуватися якомога раніше і бути комплексними. І у відділенні реабілітації та фізичних методів лікування за допомогою сучасних методик і індивідуального підходу допомагають дітям, які мають проблеми з опорно-руховою системою.

«Коли мова йде про сколіоз, то до нас звертаються частіше батьки підлітків, але у нас є й діти 3-5 річного віку, – пояснює Алла Демченко. – Якщо І ступінь, то завдяки індивідуально підібраним вправам нам вдається все змінити на краще, якщо ІІ ступінь, то наша мета – утримати зміни на цьому ж рівні, щоб дитина або підліток не потребували в подальшому тривалого корсетування.

Опорно-руховий апарат активно формується та швидко змінюється в середньому до 16 років. До цього віку викривлення хребта відбувається швидше, але й лікування проходить швидше і легше. Після цього віку вирішувати набуті проблеми буде важче. Велику роль у формуванні постави відіграє і те, за якими партами в школі діти сидять, і те, як проводять своє дозвілля. Парти повинні бути з функцією регулювання висоти під дитину. На перервах діти повинні рухатися. Найголовніше – розтягнути великі грудні м’язи і стимулювати міжлопаткові м’язи».

 

До кожного пацієнта – свій підхід

 

«Як правило, діти до нас потрапляють з направленням від лікаря-педіатра, ортопеда-травматолога чи невролога, – розповідає про специфіку роботи Алла Демченко. – Саме ці спеціалісти виявляють проблеми, які потребують реабілітаційного втручання. Дітей спрямовують до реабілітаційного відділення, де проводять обстеження лікар фізичної та реабілітаційної медицини, фізичний терапевт, ерготерапевт та, за потребою, психолог. Саме такий комплексний підхід дає можливість максимально виявити всі відхилення від норми в опорно-руховому апараті і вибудувати програму реабілітації. Ми говоримо «індивідуальну програму», бо при одній і тій же проблемі, наприклад, плоскостопості, у кожної дитини своя причина. У когось – це сутулість або сколіоз, в іншої – перекос тазу, укорочення ноги. Саме тому ми ніколи не займаємось лише плоскостопістю як такою, а спочатку вирішуємо зазначені проблеми і додаємо комплекс вправ та фізіотерапевтичних процедур на ступню або гомілку. Ми працюємо за 4-ступінчатою програмою, і вже є пацієнти, які до нас прийшли вдруге».

 

Проблема нашого часу – сколіоз

 

«Значний відсоток серед патологій опорно-рухової системи – сколіоз. Ми тісно співпрацюємо з ортопедичним відділенням, і всі діти та підлітки з виявленим сколіозом отримують направлення до нас. Звичайно, реабілітація – не панацея, але великий шанс зупинити прогресування патології. На сьогодні у світі відомо сім напрямків боротьби зі сколіозом. І всі вони мають право бути, – говорить Алла Анатоліївна. – Натомість ми застосовуємо комплексний підхід: спочатку працюємо з плечовим поясом, тазом та нижніми кінцівками. І ми бачимо реальне зрушення в плані грудопоперекового сколіозу.

Вік наших пацієнтів – як правило, від 7 до 18 років. Майже всі вони мають порушення постави. Зі сколіозом – від 10 років і далі. І тут головне, щоб батьки знали: під час скачків росту за рахунок гормональних змін сполучна тканина більш пухка, і в такий час бажано потрапити до нас. До 16-17 років – це той період, який ми справді можемо допомогти дітям зі сколіозом, а пізніше зміни виправити вже практично неможливо.

vpravas

Але найбільша складність – щоб досягти результату, потрібна щоденна робота в домашніх умовах, тривалі та клопіткі взаємні зусилля фахівців та батьків. Ми даємо домашнє завдання всім нашим пацієнтам, бо, на превеликий жаль, за 14 днів ніхто не в змозі справитись з порушенням опорно-рухової системи. А батьки мають контролювати його виконання, а ще краще – займатися разом із дитиною. Але нас радує те, що часто батьки самі проявляють зацікавленість і виконують вправи нарівні зі своїми дітьми. Адже якщо займається вся сім’я, то й дитина буде охочіше все робити. Наприклад, дуже добре для тренування м’язів спини підходить фітбол. Якщо батьки його куплять, а ми покажемо, як правильно на ньому займатися, то, навіть якщо дитина сидітиме з телефоном, але на фітболі, вона ніколи не згорбиться.

Знову ж таки, батьки мають дивитися на спину дітей, візуально оцінити, яка постава, як лопатки розміщені. Це елементарні речі, які батьки можуть виявити вдома. Деформація не відбувається за день, і за цим потрібно слідкувати. У перспективі ми плануємо проведення сумісних занять дітей та батьків у вихідний день, коротких зустрічей з батьками в Zoom, аби вони мали змогу отримати професійні відповіді наших фахівців з приводу запобігання порушенням опорно-рухової системи дітей».

 

Відділення повністю укомплектоване

 

«Відділення має сучасну матеріально-технічну базу, що урізноманітнює та робить цікавими заняття, особливо для малечі, – розповідає лікарка. – У нас працює 4 зали лікувальної гімнастики, 2 зали механотерапії, зал ерготерапії, кабінети фізіотерапії та масажу. В перспективі – відновлення роботи водолікувального комплексу.

obladka

Ми дуже раді небайдужості суспільства до наших потреб, і, звичайно, щиро вдячні за підтримку благодійному фонду «Співдружність-22», Міжнародній жіночій організації SoroptimistInternational та батькам наших пацієнтів».

Для підвищення м’язової активності у дітей фахівцям необхідно також мотивувати дитину іграшками, бо уся дитяча реабілітація тут відбувається в ігровій формі. Використовується як спеціальне обладнання – бігова доріжка, велотренажери, шведська стінка, м’які куби, валики, степ і сходинки, – так і звичайні настільні ігри.

«Наше завдання – навчити дитину працювати, вказати шлях до оздоровлення і зустрітися через 2-3 місяці, щоб розширити програму, – говорить Алла Демченко. – Держава забезпечує 4-курсову реабілітацію. На наш погляд, це слушно, бо найбільша цінність і майбутнє України – здоров’я наших дітей».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)