|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:43 | 05.27.2024

Відновили сторічний ліцей

На Чернігівщині за підтримки U-LEAD БФ «Сміливі відновлювати» відновили столітню школу в селі Лихачі у Мринській громаді, яка постраждала від обстрілів у березні 2022 року, за традиційною технологією хати-мазанки.

Проєкт «Відбудова місцевих шкіл задля стійкості» реалізує Благодійна організація «Благодійний фонд “Сміливі”» в рамках Програми «ULEAD з Європою». Сама ініціатива спрямована на надання конкретної підтримки 12 попередньо відібраним громадам, які постраждали від війни, у трьох регіонах України – Чернігівській, Київській та Харківській областях – шляхом фінансування їхніх індивідуальних підходів із відновлення доступу до освіти.

Під цю програму відбудови потрапила і школа в селі Лихачі, яка зазнала значних пошкоджень у березні 2022 року. Директорка школи Світлана Грош побачила рекламу ініціативи «Відбудова місцевих шкіл для стійкості» у Фейсбуці. Вирішила заповнити анкету, але віри в те, що їхня стара школа отримає такий шанс, було мало.

«Я заповнила анкету. І на наш запит відгукнулися! Приїхали до нас гості, давай все дивитися, вивчати. Відбір був у три етапи, спочатку нам нічого і не обіцяли, але врешті нашу школу вибрали для програми. І от тоді вже у ремонт повірили всі, – розповіла пані Світлана в одному з своїх інтерв’ю. – Усе було дуже душевно. Ми стільки друзів знайшли під час цього проєкту! Думаю, що ми й далі будемо спілкуватися з ними. Для мене і для всього села є дуже важливим, щоби школа відновилася. І хоч в нас є ще й інший, новіший корпус (там зараз розташовуються старші класи), але саме в цій, старій будівлі навчалися декілька поколінь жителів нашого села. Всі люди, коли приїжджають до нашого села на зустріч випускників, йдуть саме сюди – до старої школи. Вона дійсно у кожного в душі».

Лихачівська школа була побудована в 1927 році за давньою українською технологією хати-мазанки. За цією ж технологією її і відновили. З липня по вересень цього року 60 сміливих волонтерів разом з місцевими мешканцями працювали не покладаючи рук.

У результаті в Лихачівській школі з'явилася сучасна вхідна група з пандусом, замінили дах та вікна, у приміщеннях вирівняли стіни та стелю. Окрім того, встановили сучасне освітлення, а також пожежну та звукову сигналізації. Художниця Софія Кандаурова нанесла на школу стінопис із традиційними українськими орнаментами.

0099887766

Як було і як стало

11223344400

Також у навчальному закладі обладнали класи меблями, партами-трансформерами, спортивними снарядами, телевізором, прожекторами, звуковими системами, оновили зону відпочинку, клумби, покриття зупинки шкільного автобусу, нанесли вогнебіозахист на дерев’яні поверхні та дах. А ще на території школи посадили канадійське дерево в пам’ять волонтера «Сміливих» Ентоні «Тонко» Ігната, який допомагав відновлювати школу, а у вересні загинув під Бахмутом від російського снаряда.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ,фото з мережі

Схожі матеріали (за тегом)