|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:12 | 05.21.2024

Куликівські ліцеїсти оновлюватимуть навігацію в громаді

Куликівські ліцеїсти оновлюватимуть навігацію в громаді

Учні Куликівського ліцею мають чимало ідей та планів для розвитку своєї громади та для покращення життя її мешканців. Нещодавно діти придумали, як оновити навігацію у громаді з користю для довкілля. Все, що для цього потрібно, – бажання, використані пластикові кришечки і гроші на придбання необхідного обладнання. Перші кроки вже зроблені.

У населених пунктах Куликівської громади, як і у більшості населених пунктів Чернігівщини, в перші дні повномасштабного вторгнення познімали всі вказівники з назвами сіл, вулиць і номерів будинків. Тоді це були необхідні заходи, щоб дезорієнтувати ворога у тому разі, якщо він зайде до селища.

На щастя, Збройні сили України вигнали ворога з Чернігівщини. Але вулиці – й досі без вказівників. Тож учні вирішили повернути мешканцям громади комфорт, можливість легко орієнтуватися селами, вулицями і швидко діставатися установ на кшталт шкіл, лікарень, ЦНАПу тощо. Особливо це важливо тим, хто оселився в громаді нещодавно, а таких вистачає.

До вирішення цього питання активна молодь Куликівщини підійшла з креативом. Вони вирішили не вішати старі таблички, а оновити їх, та ще й зробити це з користю для довкілля.

Щоб пересвідчитись в актуальності своєї ідеї, перш ніж запускати проект, вони провели опитування серед мешканців громади. У ньому взяли участь 130 осіб. За його результатами виявилося, що 54,6% опитаних погано орієнтуються в назвах населених пунктів громади та назвах вулиць у селах та Куликівці, 67,7% тих, які вважають причиною поганого орієнтування на місцевості саме відсутність знаків, 86,2% готові долучитися до збору пластикових кришечок, з яких, власне, і вироблятимуться нові таблички.

actmolod

Активна молодь Куликівщини

 

«У травні освітня програма з відбудови для підлітків «План.Дій», яка залучає молодь до відбудови країни, оголосила конкурс учнівських проектів.

І наші ліцеїсти перейнялися досвідом таких самих учнів з Херсона, які виготовляють таблички з назвами вулиць, вирішили подати свій проект на конкурс, – розповідає головний спеціаліст сектору економічного розвитку Куликівської громади Інна Овраменко. – Справа в тому, що в лютому-березні 2022 року наша громада опинилася практично в оточенні, і через нас дуже багато людей евакуювалося із зони бойових дій. Для дезорієнтації ворога в нас були зняті абсолютно всі вказівники з назвами сіл та селищ, а також назвами вулиць. І от людям, які до нас приїхали в громаду, було важко зорієнтуватися. Тому виникла ідея зробити оновлення навігації населеними пунктами саме шляхом переробки пластикових кришечок, створити нові таблички з назвами вулиць. Цей проект спрямований на відновлення, і він також екологічний. Спонукає людей до роздільного збору сміття. Адже коли тільки стартувала наша ініціатива, люди стали трохи розумітися на різних видах пластику: який піддається переробці, який ні. Ще плануємо проводити з нашими дітками в школі пізнавальні заходи. Приїздитимуть представники громадської організації «Еко місто» з Чернігова і будуть розповідати, які види пластику є, які можна переробляти і як правильно його сортувати».

 

Куликівську молодь підтримали

 

Ідея куликівської молоді про оновлення навігації в громаді увійшла до п’ятірки кращих ідей з понад 100 претендентів з усієї України.

«Ми подалися на цей проект. Всього по всій України було зібрано 104 заявки від активної молоді. Після першого відбору далі пройшло лише 20 шкіл та ліцеїв, і Куликівський ліцей був серед них. Потім було проведена онлайн зустріч і співбесіда з вчителями та місцевим координатором. За її підсумками проект наших учнів потрапив у п’ятірку кращих, – розповідає Інна Овраменко. – Після цього протягом червня-липня діти активно навчалися, щоб мати змогу втілити задумане. Вони проходили проектний менеджмент, спілкувалися з менторами, які приїздили в Куликівку. Вивчали, як правильно оновлювати навігацію, який вона повинна мати вигляд по населених пунктах. Плюс до всього діти писали проект-заявку, щоб податися на «Спільнокошт» – це платформа, де, власне, збирають кошти на реалізацію проектів. І зараз на цій платформі наші учні збирають кошти, щоб втілити свою мрію. Їм потрібно назбирати 61 тисячу гривень, щоб придбати фрезерувальний станок з числовим програмним керуванням. Також треба буде замовити пластини в організації «Еко-місто» в Чернігові, які будуть виготовлені шляхом подрібнення та переробки пластикових кришечок. Потім вже діти самостійно за допомогою станка будуть наносити на пластини назви вулиць і перетворювати їх на повноцінні вказівники».

pidgot

Підготовча робота

 

Збір коштів на платформі «Спільнокошт» вже триває декілька тижнів і підходить до завершення. Поки що діти зібрали 23 тисячі гривень, а це вже майже половина від необхідної суми. Проте потрібно зібрати хоча б половину, щоб отримати гроші.

«Вже скоро в нас завершиться термін збору коштів. Наразі зібрано лише 28% від необхідної суми, – розповідає пані Ніна. – Якщо ми назбираємо хоча б 50%, (це 30 тисяч гривень, – Авт.), то «Спільнокошт» віддасть нам цю суму. Та якщо коштів буде менше, то ця платформа поверне доброчинцям гроші назад».

У разі, якщо кампанія стане успішною, то місцеві молоді активісти отримають дофінансування в розмірі 20 тисяч гривень для оплати послуг з формування половини необхідної кількості пластин та купівлю ліцензії на програмне забезпечення для верстата. Ще 10 тисяч, на формування іншої половини пластин, допоможе залучити громада.

 

Туристична галузь теж виграє

 

«Цей проект покликаний не лише оновити навігацію в Куликівській громаді, але й допомогти нашій туристичній галузі, – розповідає Ніна Овраменко. – Так як наша громада є досить туристичною, адже більшість наших населених пунктів знаходяться попід Десною, а це досить потужний магніт для туристів та власників туристичних садиб.

Про сучасну й зручну систему орієнтування ми міркуємо вже давно. Ще до 24-го лютого 2022 року громада разом з туристичним клубом, який часто влаштовує поїздки велосипедами до прилеглих сіл, розробила п’ять туристичних маршрутів, якими подорожували люди. Зараз із маршрутів виключено села, що були на лінії розмежування та вогню, тому гості громади можуть мандрувати цілком безпечно. Усім туристам, місцевим мешканцям, які хочуть відкривати для себе мальовничі місця, а також новим жителям громади вказівники допоможуть краще зорієнтуватися та не заблукати.

tabmyru7

Перші назви вже готові

 

На сьогодні в Куликівській громаді функціонує шість сучасних туристичних баз відпочинку на будь-який смак. Тож у планах виготовляти таблички туристичних маршрутів. Спершу таблички з назвами вулиць, а далі вже плануємо йти в співпрацю з туристичними базами.

Ми розуміємо, що війна колись закінчиться, і нам потрібно буде маркувати наші туристичні маршрути. Плюс у нас досить потужний історико-краєзнавчий потенціал. В нас досить багато храмів, але інформації про них мало. Тож ми маємо мрію створити ще таблички з QR-кодами, щоб будь-хто міг підійти, відсканувати цей код і прочитати або прослухати інформацію про ту чи іншу пам’ятку культури чи архітектури. Це поки мрія, але ми маленькими кроками наближаємося до неї. За допомогою цього проекту ми можемо розширити свої можливості і потенціал. Це дитяча ініціатива, яку варто підтримувати, бо за молоддю наше майбутнє. І ця їхня ідея може комусь здатися простою і несуттєвою, але це велика ідея. Її зможуть наслідувати інші молоді ініціативні групи.

 

Дизайн вже є

 

Зробити навігацію зручною і привабливою дітям допомагає інформаційний та навігаційний дизайнер Олександр Колодько, співзасновник «Агентів Змін». Саме «Агенти Змін» розробили навігацію для Києва, київського метро та Львівської площі.

«Діти розробили вже дизайн табличок разом з навігаційним тренером Олександром Колодьком в рамках навчання, яке вони проходили ще влітку, – розповідає пані Ніна. – Адже перед тим, як запустити свій проект на «Спільнокошт», дітям потрібно було показати, який вигляд у результаті матимуть навігаційні таблички. Тому ми попросили громадську організацію «Еко місто», і вони нам зробили пробні зразки оцих табличок з перероблених кришечок, щоб діти розуміли, який вони матимуть вигляд. Тому що там можна зробити їх одного кольору, а можна змішати кришечки різного кольору і вийде різнокольорова табличка».

 

Кришечки збирають усією громадою

 

Діти запустили збір кришечок у громаді для виготовлення пластин. І вже мають їх майже 30 кілограмів. Цього вистачить на виготовлення 96 вуличних вказівників.

plastkr

Пластикові кришечки - на переробку

tara

Пляшки для збору кришечок

 

«Діти взяли п’ятилітрові бутили, розфарбували їх, як бджілок, і розвісили в громаді, – розповідає пані Ніна. – Вибирали найбільш людні місця: біля магазинів, у центральному парку, біля озера, біля кафе. На цих пляшках діти також розмістили коротеньку інформацію про мету збору. І люди вже звикли, залюбки зносять кришечки. Раз на тиждень діти їх забирають».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)