|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 22:01 | 08.05.2020

За руйнування курганів – мільйонні штрафи і тюремні строки!

Справа «Зеленої Могили» і курганного некрополю довкола неї може стати прикладом і наукою для латифундистів! Їм загрожують мільйонні штрафи і навіть тюремні строки.

Представники Департаменту культури,  туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА та комунального підприємства Чернігівської облради «Організаційно-методичний центр контролю та технічного нагляду закладів культури і туризму» заактували на Борзнянщині численні порушення пам'яткоохоронного законодавства – знищені орендарями тисячолітні кургани. Експерти кажуть, що відповідальність за кричущі порушення – значна – від мільйонних штрафів до восьми років тюремного ув’язнення.

Орють, сіють, ігнорують

Злочинне недотримання землекористувачами пам'яткоохоронного законодавства та розорювання ними групи давніх курганних некрополів поблизу сіл Пам’ятне, Прохори та Хороше Озеро зафіксовано спеціалістами з Чернігова.

Зокрема, встановлено, що поблизу Хорошого Озера: розорані та засіяні сільгоспкультурами 4 групи курганів ІІ-І тисячоліття до нашої ери (між іншим, ровесники єгипетських пірамід), вік однієї з груп досі не встановлено. Всі вони стоять на  обліку та охороняються законом!

«Група курганів (в тому числі «Зелена Могила») ІІ-І тисячоліття до нашої ери, охоронний № 2181-Чр, за 2 кілометри на захід від села Хороше Озеро, взята на облік рішенням виконкому Чернігівської обласної ради народних депутатів від 17.11.1980 року № 551 – на момент обстеження менший курганний насип розораний та засаджений сільськогосподарськими культурами. Курган «Зелена Могила» задернований, порослий деревами, поли кургану розорюються», - уривок із Акту обстеження пам’яток археології місцевого значення.

Screenshot 36

 Курган "Зелена могила"

Поблизу села Прохори: розорані та засіяні сільгоспкультурами 4 групи курганів (некрополів) ІІ-І тисячоліття до нашої ери.

Screenshot 35

Розораний безіменний курган під Прохорами

Окрім того біля Пам'ятного, Прохорів та Хорошого Озера зафіксовано ще 5 курганів, які не стоять на обліку. Всі – розорані та засіяні!

В результаті обстеження представники профільних відомств встановили, що землекористувачі порушують чинне пам’яткоохоронне законодавство. Так, відповідно до статей 24-25, 30 Закону України «Про охорону культурної спадщини» будь-які земельні роботи, які можуть зашкодити пам'ятці, забороняються. Оранка пам'яток із наземними ознаками також заборонена!

При цьому в процесі розпаювання земель всі пам’ятки були нанесені на карти землекористування, відтак орендарі не могли не знати де вони знаходяться. Зрештою, з’ясувати чи це насправді так – в компетенції правоохоронних органів.

Зафіксовані факти тягнуть на статтю 298 Кримінального Кодексу України - нищення, руйнування чи псування пам'яток історії або культури. Зокрема, в частині другій згаданої статті говориться, що «умисне нищення, руйнування чи псування пам'яток історії або культури, вчинені щодо об'єктів, які є особливою історичною або культурною цінністю караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років».

За словами заступниці директора Департаменту культури,  туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Людмили Замай, відповідні листи з копіями актів були надіслані на адресу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та обласної прокуратури. У свою чергу «Чернігівщина» триматиме справу на контролі і обов’язково повідомить читачів про подальші результати розслідування.

3 мільйони – за курган!

Відомо, що землі поблизу Хорошого Озера орендує СТОВ «Дружба-Нова», а поблизу Прохорів – ще один агрохолдинг – ТОВ «Агротрейд». Їхнє місцеве керівництво чомусь вирішило, що кукурудза та соняшник важливіші за українську історію, за що і поплатяться. Як саме злочинна діяльність агрохолдингів вдарить по кишені їх власників? Дуже боляче – переконаний один із засновників проекту «Хранителі курганів» Олександр Кликавка.

«Якщо курган розорюється попри те, що його межі окреслено, то землекористувач потрапляє під відповідальність кількох статей Кримінального кодексу України, - каже хранитель. – Зокрема стаття 298-ма ККУ — умисне знищення пам’яток археології — передбачає максимальне покарання у вигляді восьми років ув’язнення з відшкодуванням завданих державі збитків. Щодо останнього, то існує навіть спеціальна методика їх обрахування. Зазвичай — за один курган це близько трьох мільйонів гривень».

У даному випадкові мова йде про майже два десятки курганів, тож зовсім не важко порахувати в яку суму «влетять» латифундисти! І це – лише на окремо взятій невеликій території, яку встигли перевірити! Адже тільки поблизу Хорошого Озера, ще на початку 2-ї світової війни на німецьких картах було зображено з пів сотні курганів.  

Як не прикро констатувати, але порушення пам’яткоохоронного законодавства упритул не помічає Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області. Це відомство ігнорує не лише депутатські запити, але й листи профільного департаменту.

Віталій НАЗАРЕНКО "Чернігівщина"

Фото автора

Схожі матеріали (за тегом)