|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 12:41 | 06.20.2024

Леонід Яковишин: «Без рішення народу – ніякого продажу землі!»

У понеділок, 2-го грудня, депутати Чернігівської облради зібрались на позачергову – двадцяту сесію. Найголовніше питання порядку денного – розпродаж української землі!

Особливий гість зібрання – Герой України, генеральний директор ТОВ «Земля і воля» Леонід Яковишин. Йому, разом із відомим біатлоністом, призером Чемпіонату світу Андрієм Дериземлею, керівництво краю вручило нагрудні знаки та посвідчення заслужених звань – Почесних громадян Чернігівської області. Промова Леоніда Яковишина перед сесійною залою звучала у характерному для нього емоційному стилі, але була аргументованою. Герой України багато говорив про втрачені можливості держави, про необхідність нагальних змін і посадку корупціонерів, які грабували і продовжують грабувати країну.

12avizit

 

Виступ Яковишина двічі зривав овації сесійного залу

 

На минулій, 19-тій черговій, сесії Чернігівської обласної ради депутати присвоїли звання Почесних громадян Чернігівської області двом людям, які зробили значний внесок у підвищення ролі та авторитету Чернігівщини на державному та міжнародному рівнях, – Леоніду Яковишину та Андрію Дериземлі. А на 20-тій, позачерговій сесії, яка відбулася 2-го грудня, вручили нагрудні знаки та посвідчення. Після офіційного церемоніалу взяв слово Герой України. Він виступив перед залом із кременевою промовою. Як діяч Всеукраїнського та міжнародного рівнів, почав із втрачених можливостей України.

1Vitannya

Керівники Чернігівської області вітають її Почесного громадянина Леоніда Яковишина


«Коли розпався СРСР, Україні передали валову продукцію вартістю 168 мільярдів доларів. Що ми маємо зараз? – риторично звернувся Леонід Григорович. – Ми втратили 70 мільярдів доларів! І це ми називаємо незалежністю України? Від кого ми незалежні?! З простягнутою рукою ходимо і просимо по світу».

Виправити ситуацію може нова влада. Їй, за словами генерального директора ТОВ «Земля і воля», українці довірили унікальну можливість діяти з усією відповідальністю. Та що натомість?

«Ми обрали Володимира Зеленського Президентом. Ми повірили йому. Він же слуга народу. Обіцянки давав? То чому сьогодні Президент поводиться абсолютно інакше? – обурився Леонід Яковишин. – Я б хотів нагадати Володимиру Зеленському: рейтинги як зросли, так само швидко і впадуть».

Без сумніву, найболючішим нині для всього українського народу є питання так званого ринку землі. Власне, Чернігівщина як аграрний край це прекрасно розуміє – тому й зібрались представники народу позачергово. Не перший рік турбує це питання і засновника найрентабельнішого агропідприємства України ТОВ «Земля і воля» Леоніда Яковишина.

«Основне питання нашого життя – це питання землі. А хто дав сьогодні право Президенту чи парламенту розпоряджатися землю? Хто?!», – промову відомого аграрія перебили оплески, після яких він продовжив. – Основним джерелом влади в Україні є народ, і без рішення народу ніхто не має права забрати землю. Тому я переконаний, що повинен бути публічний референдум. Якщо рішення продати землю буде ухвалене парламентом і підтримано Президентом, – емоційно вигукнув з трибуни Леонід Яковишин, – це буде тяжкий злочин перед народом. І я заявляю абсолютно відповідально у свої 80 років, що буду боротися до кінця, до останнього подиху!»

1avistupa

Зал вдруге вибухнув оваціями…

 

«Коли в країні діється такий безлад, я не можу стояти осторонь»

 

Леонід Григорович наголосив, що країни, які себе поважають, нарощують земельний банк.

«Англія – 90% орних земель володіє держава. Маленький Ізраїль – 91%. У 1962 році в Америці держава володіла 42% землі, сьогодні це – 53%. Цифра постійно зростає. Франція, Німеччина... А ми куди йдемо? – дивується Леонід Григорович. – Безперечно, ринок землі нам потрібен, але не такий, який нам сьогодні пропонують. Основним гравцем має бути держава, і починати його треба після створення земельного банку». 

Торкнувся Почесний громадянин Чернігівської області і замовників «земельної музики».

1aVystup4

«Давайте подивимося на тих, хто замовив ту музику. Це – МВФ, Фонд Сороса, американські корпорації – всі вони диктують, як нам жити і що ми маємо робити, – обурився аграрій. – Ми всі «відійдемо» – хто раніше, хто пізніше, але в нас залишаються діти, онуки, правнуки, і вони проклянуть всіх, хто прийняв це ганебне рішення – продати землю. Я абсолютно відповідально заявляю: коли в країні діється такий безлад, я не можу стояти осторонь. Я теж повинен внести свою лепту, і я її внесу, будьте певні!».

 

Балачки закінчились!

 

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, який також попросив слова в Президії, заявив, що готовий підписатися під кожним словом Леоніда Яковишина. 

«Важко порівняти з чимось здобутки Леоніда Григорія Яковишина – це дійсно людина-легенда, – розпочав він. – Я б хотів підписатись під кожним його словом. Як громадянин України вважаю недоречним і неправильним на цьому етапі піднімати питання ринку землі. Яковишин – це людина, яка висловлює свою позицію з огляду на свій вік і свою спроможність викупити цю землю. Якщо він може купити і каже, що не треба і не час – то це додатковий привід задуматись».

Атрошенко наголосив на думці, що земля не є матеріальним активом і її не варто розглядати як товар.

1atrosh777

«Давайте просто міркувати логічно: сьогодні кількість родючих земель зменшується, а населення планети зростає. Розумієте тренд? Куди ми поспішаємо? – продовжив міський голова Чернігова, який і сам займається аграрним бізнесом і забезпечує близько однієї тисячі робочих місць. – На минулій сесії Чернігівська міська рада практично одноголосно висловилася проти ринку землі. Сьогодні, на моє переконання, це спроба вчинення найбільшого злочину за всю історію незалежності України».

Він також засвідчив свою готовність як українця до більш рішучих дій.

«Я особисто засвідчую: якщо наша спокійна і зважена розмова не буде почута владою, то я як громадянин готовий долучитись до активних дій, в тому числі і масових акцій протесту», – сказав Атрошенко. 

 

А от віце-президент Всеукраїнської Асоціації фермерів і приватних землевласників депутат Чернігівської облради Іван Якуб закликав громаду припинити балачки з владою. 

1ayakub8

«Сьогодні ми вичерпали всі можливості для цивілізованого діалогу – влада банально не чує ні народу, ні аграріїв. Чує тільки агрохолдинги! А нас ставлять перед фактом! – обурився Іван Миколайович. – Це не ринок землі – це розпродаж України. Як член об’єднаного штабу захисту рідної землі повідомляю, що ми переходимо до більш рішучих дій. Незабаром під парламентом з’являться перші намети».

 

Рада одностайна: ринок землі – це злочин

 

В унісон цим словам на захист української землі виступив і заступник голови обласної ради Арсен Дідур. Він повідомив, що звернення, яке виставили першим на голосування – це звернення всіх профільних асоціацій, профспілок, всіх депутатських фракцій Чернігівщини, це крик душі!

«Ми просимо не про зміни до закону, а просимо не розглядати його у другому читанні, – заявив Дідур. – Треба продовжити мораторій, доки не буде врегульовано ситуацію з війною, відновленням територіальної цілісності, доки не завершимо децентралізацію, доки не буде ухвалено концепцію розвитку АПК, створено умови для підприємців, які будуть купувати цю землю, проведено референдум».

1aDidura

Отож при розгляді першого в порядку денному сесії проекту рішення «Про Звернення Чернігівської обласної ради до Президента України Зеленського В.О., Голови Верховної Ради України Разумкова Д.О., Прем'єр-міністра України Гончарука О.В. та народних депутатів України, обраних від Чернігівщини, стосовно внесення поправок до проекту Закону України №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» протиріч не виникло. І, як результат, Звернення до вищих ешелонів державної влади, ініціаторами якого виступили чотири фракції та одна з депутатських груп обласної ради, було прийнято більшістю голосів.

У 5-х депутатів не спрацювала електронна система. Результати їхнього голосування оприлюднять на сайті облради.

У тексті, зокрема, наголошено: «Сьогодні в Україні у «турборежимі» вводиться ринок земель сільськогосподарського призначення. Законопроект..., який підтримано депутатами у першому читанні... позбавляє фермера надії придбати землю, яку він зараз обробляє...»

Депутати вимагають продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення як мінімум на три роки, а питання відкриття ринку земель вирішувати лише за результатами проведення загальнонаціонального референдуму. Це, мабуть, останні офіційні посили, до яких вдалися представницькі органи Чернігівщини. Якщо їх не почують (а, скоріше за все, так і буде) – ніхто більше не відповідатиме за подальшу ситуацію в країні. Уряду Гончарука не довіряють, і це публічно засвідчили депутати, ухваливши Звернення до Президента про його відставку. Не довіряють і нардепам з Чернігівщини, які голосували в першому читанні за цей ганебний законопроект. Депутати закликали виборців розпочати процедуру відкликання їхніх голосів. Хто на черзі? Президент? І тут настановою для нього, мають звучати тверді, мов криця, слова Леоніда Григоровича: «Без рішення народу – ніякого продажу землі!».

 

Віталій НАЗАРЕНКО

фото Віктора Кошмала та сайту обласної ради

Схожі матеріали (за тегом)