|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 3:27 | 02.25.2024

В області видано майже 50 житлових сертифікатів

З 1 січня 2024 року в рамках державного проекту «єВідновлення» має розпочатися виплата компенсацій тим громадянам, які за власний кошт відремонтували своє житло, яке було пошкоджене внаслідок воєнних дій на Чернігівщині в березні-лютому 2022 року.

Про це на брифінгу розповів керівник обласного управління архітектури Сергій Куреня.

2311232

«У Чернігівській області вже майже півроку реалізується програма «єВідновлення», за якою можна отримати компенсацію на відбудову пошкодженого нерухомого майна. І станом на сьогодні ми маємо по області понад 3 тисячі заяв про пошкодження майна, з яких 1142 повністю відпрацьовані і по ним нараховані компенсації на загальну суму 115 млн грн. Це, власне, ті кошти, які вже отримали на руки власники на ремонт пошкодженого житла. Майже 700 заяв перебувають у роботі комісій органів місцевого самоврядування.

Варто зазначити, що сам порядок виплати компенсацій і проведення по ним певних робіт також передбачає подачу повідомлення до органу місцевого самоврядування. Тобто громадянин, який отримав компенсацію і провів відповідні відновлювальні роботи на ті кошти, після їх завершення має подати повідомлення до органу місцевого самоврядування про те, що він закінчив ці будівельні роботи. Відповідно комісія в громаді у визначені терміни має перевірити проведення робіт згідно з актом верифікації. Варто зазначити, що не всі громадяни будуть верифікуватися, а лише певна частина, яка буде визначена автоматично системою в певному відсотковому відношенні від загальної кількості заяв. Хочу тут акцентувати увагу громадян на тому, що роботи мають відбуватися згідно з чек-листом. І громада все ж таки в певний час все це буде перевіряти».

 

Сертифікатів стає більше

 

Також за останній місяць на Чернігівщині побільшало виданих сертифікатів на придбання нового житла замість зруйновного.

«Потрошки просувається процес по наданню компенсацій за повністю знищене майно.

Продовжується перша фаза другого етапу виплат – надання житлового сертифікату. Це коли люди подають заяву на отримання електронного сертифікату за повністю знищене майно, який потім зможуть обміняти на житло на первинному або на вторинному ринку, – говорить Сергій Куреня. – Сьогодні в області вже сформовано 46 житлових сертифікатів на загальну суму понад 68 мільйонів гривень.

І тут вже є громади-лідери, комісії яких дуже швидко і оперативно опрацьовують ці заяви. Це Іванівська громада, де сформовано 22 житлових сертифікати, Новобілоуська – 8, Бобровицька – 5, Киїнська та Киселівська – по 3, Михайло-Коцюбинська – 2, Кіптівська, Семенівська та Седнівська – по одному сертифікату. Зараз в області саме по цьому виду компенсацій подано 374 заяви, в роботі комісій лишаються більше ста».

Наразі профільне міністерство доопрацьовує і алгоритм отримання нового виду компенсації, який запрацює з 1 січня. Йдеться про виплати за будівельні роботи та матеріали власникам пошкодженого житла, які відбудувалися за власний рахунок.

«Найближчим часом буде запущений такий вид компенсацій, як виплата грошових коштів на повну відбудову повністю знищеного об’єкта, – говорить пан Серій. – Зараз міністерство опрацьовує нормативно-правові акти для того, щоб вже з 1 січня запрацювали нові компенсації людям, які витратили власні кошти для відбудови своїх осель. Тобто ті люди, які за власний кошт встановили вікна, двері вони також зможуть отримати відповідні компенсацію».

 

Надають безоплатні консультації

 

Жителі громад можуть отримати безкоштовну юридичну, методичну і консультаційну допомогу з питань виплат і їх оформлень.

«Наше управління разом з представниками різних громадських організацій проводить виїзні зустрічі з місцевим населенням в громадах з метою проведення методичної і консультаційної допомоги. Вже були в Новобілоуській та Киїнській, плануємо поїхати в Киселівську, – повідомив Сергій Куреня. – Тому всі місцеві жителі, які мають проблематику з подачею заяв, або юридичну проблематику з документами, так само можуть приходити на ці зустрічі», – повідомив Сергій Куреня.

 

Чернігів досі позаду

 

Чернігівська громада має найбільшу кількість зруйнованого і пошкодженого майна внаслідок військових дій в лютому-березні 2022 року. І по темпах опрацювання заяв від населення на виплати по програмі «єВідновлення» тут найнижчі в області.

«Темпи реалізації програми «єВідновлення» є посередніми в Чернігівській області. Ми і не в лідерах, і не в кінці, – говорить Сергій Куреня. – Також є в нас громади, по яким хотілося б більшу динаміку бачити. І це місто Чернігів, де найбільше пошкоджених і зруйнованих об’єктів. У нас всього по пошкодженому майну саме по Чернігову понад 1460 заяв, з них 869 очікує обробки. Тобто половина поданих заяв від громадян очікує відповідної обробки. І варто зазначити, що дійсно в Чернігові їх велика кількість, що найбільше зруйнованих і пошкоджених об’єктів знаходяться саме в Чернігові, але ж хотілося б від міста прискорення, щоб люди швидше могли отримати компенсацію і відновитися. Тому потрібно прискорюватися. Звичайно, є проблеми технічного характеру, є юридичного, є проблеми з документами, які подають люди.

Система дозволяє на одного реєстратора отримувати до 40 заяв, тобто якщо реєстраторів буде більше, то і швидкість розгляду заяв має збільшитися».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)