|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 22:23 | 05.19.2022

Бізнес, який не вбив локдаун, вб’ють законотворці

Обіцяли доступні кредити для аграріїв, а дозволили продавати землю та збільшили плату за користування нею.

Заявляли про підтримку інвесторів, а дозволили податківцям списувати кошти з рахунків підприємств без суду та обмежувати виїзд за кордон. Гарантували зменшення податкового тиску на підприємців, а ввели облік товарних запасів і знищили спрощену систему. Бізнес, який дивом пережив локдаун, готується до найгіршого і з острахом очікує завершення парламентських канікул, після яких законотворці планують розглянути у другому читанні законопроект № 5600. Проект закону, як стверджують підприємці, покликаний остаточно вбити українську економіку та селянина-землевласника.

 

podatkyВ акурат перед парламентськими канікулами і напередодні Дня податківців Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень». Проект Закону в парламент подавав Кабмін як суб’єкт законодавчої ініціативи, а, власне, сам документ розробляло Міністерство фінансів. У Кабміні вважають, що зміни дадуть можливість збирати до державного бюджету додатково понад 60 мільярдів гривень на рік. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що нововведення торкнуться тільки великого бізнесу і не торкнуться загальнодержавних податків для людей, а також малого та середнього бізнесу.
Національне агентство з питань запобігання корупції розкритикувало законопроект. У відомстві відзначили, що він містить корупційні чинники та ряд інших порушень, тому має бути суттєво доопрацьований. Висновок експертизи НАЗК опублікувало на своєму сайті, у якому зазначило, що проект не пройшов обов'язкові громадські обговорення і був переданий в Раду без урахування експертних коментарів.
Втім, це аж ніяк не насторожило нардепів, з яких 264 сказали ствердне «ЗА», проти 50-ти противників. Останні переконують, що законопроект спричинить підвищення податків фактично у всіх сферах економіки. Представники приватного бізнесу також не в захваті від нововведень. Так, на їхню думку, Кабінет Міністрів України запропонував такі зміни до Податкового кодексу, через які в країні виросте інфляція і безробіття, а підприємства втратять конкурентоспроможність на світових ринках.
А й справді – деякі норми Закону взагалі переступають межі здорового глузду. Наприклад: хочете придбати квартиру, на яку збирали роками? Заплатіть ПДВ по повній!
Валерія Жукова-Одосовська має значний досвід роботи ріелтором. Жінка пояснює: після таких нововведень ціни на нерухомість зростуть приблизно на 20 відсотків, і податок заплатять не забудовники, а покупці.
«Що було: перший продаж без оподаткування, другий і наступні податок 5% + військовий збір 1,5%, – пояснює пані Валерія. – А що стало: перший податок так і залишається (за умови, що майно перебуває у власності більше 3 років), другий продаж 5%+1,5%, бо тимчасовий військовий збір нікуди не дівається, і третій продаж, а також незавершене будівництво 18% + 1,5%».
Найцікавіше, каже ріелтор, ховається в довідках оцінки для оподаткування.
«Два тижні тому я продавала кімнату в гуртожитку за 3200 доларів, і, зробивши довідку, побачила, що вартість проданого мною житла удвічі більша за реальну, отже і податок буде більший, і збір до Пенсійного фонду, – пояснює Валерія Жукова-Одосовська. – Я 22 роки займаюся нерухомістю і хочу сказати, що такий дебілізм у нас уже був, тільки тоді було 13%. Я можу навіть розповісти, як обходили тоді цей податок і як будемо обходити зараз: через дарування не по прямій лінії споріднення – це 5+1,5%. Отже, тепер не буде третього договору купівлі-продажу, а буде дарування. До того ж при даруванні не сплачується збір в Пенсійний фонд».
За словами ріелтора, зміни до Податкового кодексу не принесуть жодних позитивних змін для бізнесу, а спрямовані виключно на викачку грошей у населення і не мають нічого спільного з реаліями життя.
Ініціатори законопроекту штучно створюють «ідеальний шторм» у галузі, який призведе до ефекту доміно. Почне сипатися все, що ще вчора успішно працювало. Купуєте зелень та огірки у бабусі на ринку? Заплатите більше. Законопроект №5600 передбачає оподаткування доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції на землі понад 0,5 га. Такий от подарунок і виробнику, і споживачу. На фермерів також очікують сюрпризи – їм встановлять мінімальний податок із сільськогосподарської землі площею більше 0,5 га. Тобто маємо ще додаткові навантаження на дрібного фермера без урахування якості землі чи податкової політики громади.
А директорам малих та середніх підприємств хочуть ввести заборону виїздити за кордон, якщо податкова нараховує податковий борг його підприємству. При тому, що існують тисячі випадків, коли підприємствам нараховують фіктивний податковий борг. Ще один інструмент для шантажу бізнесу – блокування можливості оскаржувати штрафи та санкції у суді до їх сплати. Тобто спочатку податкова визнає підприємця винним у порушенні податкового законодавства, нараховує йому штраф, звітує про виконання плану, а ти потім оскаржуй собі у суді, скільки хочеш. Але спершу – допоможи виконати податковій «план» зі штрафів.
berzinecОсь що про це говорить Ірина Березинець – голова громадської організації «Сяйво Сіверщини», яка представляє інтереси дрібних підприємців Чернігівщини.
«Основна загроза бізнесу – це недореформована податкова система. І коли така система приходить на перевірки (а у них завжди є план, а в підприємця завжди є порушення), то, оскаржуючи рішення в суді, на майно підприємця накладають арешти. Це унеможливлює фактичне ведення бізнесу, – стверджує пані Ірина. – Дивіться, існує трикутник «держава – платник податків – громадянин», і будь-який законопроект треба розглядати з цих трьох позицій. Що цей закон дасть державі? Вона стане ще більшим монстром з отриманими повноваженнями, адже інспектор не відповідає жодним чином за дії, якими він наносить збитки підприємцю. Вони отримають необмежені права і будуть робити, що заманеться! Що отримає громадянин? Крім підвищення цін – нічого, адже кожен підприємець закладатиме в ціну податкові ризики. Що отримають суб’єкти господарювання? Підприємства будуть  відповідати перед державою всім майном!»
Відтак, бізнес, який не вбив карантин, вб’ють законотворці. Законопроект за номером 5600 залізе в кишеню до кожної родини, в кожне виробництво і спричинить катастрофічні процеси в українській економіці. Відтак підприємці наполягатимуть на його скасуванні.


Як голосували у першому читанні нардепи від Чернігівщини?


Олег Семінський (205 мажоритарний округ, фракція «Слуга народу») – «За».
Антон Поляков (206 мажоритарний округ, фракція «За майбутнє») – «За».
Максим Зуєв (207 мажоритарний округ, фракція «Слуга народу») – відсутній.
Анатолій Гунько (208 мажоритарний округ, фракція «Слуга народу») – «За».
Валерій Зуб (209 мажоритарний округ, фракція «Слуга народу») – відсутній.
Борис Приходько (210 мажоритарний округ, депутатська група «Довіра») – «За».
Павло Халімон (обраний за списком, фракція «Слуга народу») – «За».
Сергій Гривко (обраний за списком, фракція «Слуга народу») – «За».

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)