|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 19:38 | 10.25.2021

Фонд держмайна оцінив активи «Чернігівторфу» у вартість елітного авто

У листі до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля Чернігівська обласна державна адміністрація наводить оцінку активів державного підприємства «Чернігівторф».

Останнє, як відомо, з березня 2020 року перебуває у відомстві Фонду держмайна України та числиться серед об’єктів на приватизацію. У зв’язку з цим, скоріше за все, оцінку виставляє саме регіональне відділення ФДМУ, яке очолює Валерій Йовенко. Відтак майно двох торфозаводів (Ірванцівського та Смолинського) з цехами, обладнанням та гуртожитками (10 тисяч квадратних метрів житлової площі), а також кілька гектарів території з капітальним двоповерховим приміщенням та унікальними майстернями в Чернігові оцінили всього у 14,9 мільйони гривень. Це – ціна елітного Rolls-RoyceCullinan, який в Україні коштує близько 15 мільйонів гривень.

 

Разом із тим Фонд держмайна подає статистику боргів, більшість яких – це пеня, яка тягнеться із 2010-го року. Це – борги попередніх директорів, штучно створені задля подальшої прихватизації активів підприємства. «Схема», за якою були зруйновані п’ять торфозаводів Чернігівщини, один із яких – Замглайський – був найбільшим у Європі, мав власну ТЕЦ і давав роботу понад тисячі працівників. Ці борги, згідно законодавства, давно мали бути списані, але їх не списують, і саме вони є причиною кризового стану держпідприємства. Так, ФДМУ наводить суму кредиторської заборгованості ДП «Чернігівторф» у розмірі 34,9 мільйона гривень. Попри важкий фінансовий стан підприємства та спроби постійного рейдерства, торфозаводи не просто тримаються на плаву, але й гасять борги.

1ayovenko

Профіль торговця державою Валерія Йовенка у російській соцмережі

 

За словами директора Смолинського торфозаводу Валентини Огієнко, минулий рік завод закінчив без боргів і з прибутком. Це при тому, що на замовлення тодішнього керівництва «Чернігівторфу» підприємству кілька разів арештовували рахунки. Більше того, завод спрямував на виплату давнішніх (штучних) боргів майже 9 мільйонів гривень. Ці гроші фактично пішли в нікуди.

«Склалася ситуація, що ми гасимо пеню та ЄСВ минулих років. Нашим працівникам, які зараз працюють на підприємстві, не йде зарахування пенсійного стажу. Пеня – це «порочне коло», з якого нам не вибратись ніколи, – каже голова профспілки «Чернігівторфу» Андрій Страхов. – Згідно законодавства, ці борги мали давно списати, але комусь вигідно їх показувати і знецінювати активи рентабельних підприємств. Оцінити майно у таку суму – це злочин».

Нагадаємо, на початку квітня голова Гончарівської територіальної громади Віталій Рудник звернувся з листом до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. У зверненні голова громади вкотре просив передати торфозавод на баланс громади, обґрунтовуючи це контекстом децентралізації, економічним потенціалом підприємства та соціальною відповідальністю за його майно.

Під час офіційного візиту в Чернігів Дениса Шмигаля журналісти поставили йому відповідне питання, на що Прем’єр-міністр попросив голову ОДА Анну Коваленко передати через неї листа Віталія Рудника, аби вивчити можливість такої передачі. 28-го квітня Кабмін надіслав до Чернігівської облдержадміністрації листа щодо звернення Гончарівської селищної ради, а 25-го травня Чернігівська ОДА відправила Денису Шмигалю відповідь.

1avytyag1

Витяг з листа Чернігівської ОДА до Шмигаля

 

У листі йдеться про те, що Смолинський торфозавод як структурний підрозділ – філію ДП «Чернігівторф» – передано до сфери управління Фонду держмайна України.

«Згідно з вимогами статті 2 Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», об’єктами передачі державної та комунальної власності не можуть бути об’єкти, щодо яких є відповідне рішення про приватизацію, – сказано у відповіді главі Кабміну. – …майно може бути передане у разі, якщо об’єкти пропонувались до приватизації не менш як два рази конкурентними способами, але не були продані».

Відтак Чернігівська ОДА обґрунтовує неможливість передачі заводу у власність громади, оскільки це нібито суперечить чинному законодавству. Разом із тим у Чернігівській ОДА не говорять про можливість дослідження походження штучних боргів і наводять цифри та занижену оцінку стратегічного держпідприємства, подану хитро зробленими торговцями державою.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)