|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 6:02 | 06.01.2023

Грибне царство Геннадія Дрозда

Сьогодні все більше й більше людей починають займатися фермерством. Хтось вирощує малину, хтось закладає плантації лохини, а Геннадій Дрозд із Любеча взявся за вирощування печериць, взагалі не маючи досвіду і знань. Але недарма кажуть, що дорогу здолає той, хто йде. І після декількох років вкладень та непосильної праці він може похизуватися чудовими грибами, які вражають своїми розмірами.

«Я ніколи не мав справи з фермерством, а декілька років тому у нас, в Любечі, один підприємець почав будувати грибну ферму. Я зайшов і загорівся, – розповідає власник грибного господарства Геннадій Дрозд. – Захотілося спробувати. Я довго умовляв свого теперішнього технолога прийти до мене і допомогти в будівництві. В 2016 році ми розпочали будівництво. З минулого року ми почали працювати і відчули, що ми щось можемо, і треба рухатися далі. Адже чим більше продукції є, тим легше продати. Раніше я не розумів цього, думав, виростимо – трохи продамо. А насправді якщо в тебе є 200 кілограмів грибів, то ти, відверто кажучи, мало кому цікавий, але якщо в тебе дві тонни, то це зовсім інша розмова. Коронавірус, звичайно, трохи попсував плани, але нічого. Коли закрилися базари, то ми пакували прямо тут по кілограмах в пакети і пропонували всім знайомим, в Чернігові по організаціях, в Любечі люди купували. Зараз вже трохи налагодили збут на базари Чернігова і Києва.Мріяли поставляти свої гриби до Білорусії, і вже багато чого для цього зробили, але поки не виходить. Минулого року намагалися вийти на мережу магазинів, але там дуже дорогий «вхідний квиток» і серйозні регулярні поставки. А ми, грубо кажучи, лише один рік нормально працюємо, хоча будуватися почали в 2016 році».

Сьогодні на грибній фермі у пана Геннадія працює постійно близько десяти людей. Робота поки що сезонна.

1kolektyv5

Колектив трудівників

 

«Ми вирощуємо гриби з вересня до травня, – говорить пан Геннадій. – Проте цього року закупили нове обладнання і пробували запускатися трохи влітку. Хто знає, може скоро будемо ввесь рік працювати».

 

Технологія висаджування і вирощування

 

За словами головного технолога з вирощування печериць Семена Кирилюка, створення спеціальних умов для вирощування грибів потребує знань і засобів. Шампіньйонам не потрібне світло, але їм необхідно забезпечити температурний режим та вологість не меншу 95 відсотків.

«Я працював головним інженером у великій приватній фірмі, яка мала постійну проблему, куди застосувати кошти для розширення. І от одного разу вони прийняли рішення збудувати грибницю. Це, до речі, була моя ідея, і оскільки я був головним інженером, то повинен був вникнути в технологію будівництва цехів для вирощування грибів. З того часу я й почав будувати грибні цехи і займатися вирощуванням печериць. Я багато вчився. Деякі кажуть,що теорія не важлива, а важлива практика. Та от я вважаю, що навпаки – ніяка практика не замінить освіту. Теоретичні знання потрібні, особливо в цій справі».

1pecheryci

Говорячи з Семеном Анатолійовичем, розумієш, що про гриби він знає все. І нам він трохи відгорнув завісу секретів їх вирощування і показав усі етапи, які проходить грибниця, перш ніж з’явиться гриб.

«Вирощування грибів починається з укладання спеціального компосту на стелажі, – починає розповідь Семен Анатолійович. – Ми використовуємо вже готовий компост, спеціально виготовлений для вирощування печериць на високоекологічних підприємствах. Компост – це солома, гіпс, курячий послід. До нас він приходить в брикетах, і там вже є грибниця. Він абсолютно стерильний, там немає ніяких живих організмів. В ньому нічого не росте, окрім шампіньйонів, бо перш ніж туди засіяли шампіньйон, компост був стерильний. Це, по суті, маса поживних речовин для печериць. Компост живе два місці, потім його просто продаємо людям як добриво на город».

При вирощуванні грибів дуже велику роль відіграє температурний режим – чи найважливіша складова в цьому процесі.

«На кожному етапі грибу потрібна різна температура і вологість, – продовжує головний технолог. – В середньому він зростає при 20 градусах. Ця температура контролюється автоматично. Саме кліматичні маніпуляції провокують зав’язування гриба. Загалом від того, коли брикет з компостом потрапив до камери і до того, коли виросте гриб, минає до 36 днів».

Нам пощастило побувати в приміщеннях і побачити кожен етап пророщування грибів. В деяких із них дуже висока вологість, і повітря для людини досить важке, адже насичене СО2. Проте для грибів це – ідеальне середовище. Адже коли у камері достатньо тепла і вологи, тоді й гриб росте.

«Починається процес вирощування з того, що в одній із камер закладається компост з міцелієм, який незабаром починає колонізувати компост, – розповідає Семен Кирилюк. – Після цього розпушуємо суміш, вкриваємо торфосумішю і чекаємо. Вже десь за три тижні на поверхні починають з’являтися перші білоголові грибочки. З кожним днем їх стає все більше».

 

Маленький – не значить неякісний

 

На грибній фермі Геннадія Дрозда ростуть справжні гриби-гіганти. Вони не тільки зовні дуже красиві, але і їхні смакові властивості – на високому рівні. Саме якість печериць господар і вважає своєю перевагою.

1skyrgryb

«Наші гриби дійсно досить великі, пружні і смачні. І слони, і гриби, якщо вони здорові, ростуть великими! Хоча зрілість гриба не визначається за розміром, – говорить технолог. – Це залежить від багатьох факторів, і від стану самої грибниці, і від клімату, який підтримується, і від часу. А ще від того, перша це чи друга хвиля урожаю. Адже коли ми вирізаємо перші гриби, грибниця відпочиває день-два і на ній з’являються нові гриби. Так от, у другій хвилі гриб завжди менший за розмірами. Адже поживних речовин у компості менше лишається, та й клімат інший. Проте коли зриваєш гриб, важливо, щоб він був зрілий, інакше ми втратимо в доході. Гриби не зрізують, а виривають круговим рухом.

У наших дівчат вже набита рука, і коли вони зривають гриб, то на око бачать, зрілий він чи ні. Після того, як гриб виривають, він живе до 10 днів у холодильнику при температурі 2-3 градуси. Нам його треба продати в ідеалі в перші два дні».

 

Екологічно чисті і без домішок

 

На грибній фермі діє системний контроль продукції і одягу персоналу. В одному й тому ж одязі до різних цехів вирощування ходити не можна. Є тут і душова, і роздягальня. Адже важливо, щоб у продукт не потрапляли сторонні предмети.

1produkc

Готова продукція

 

«У вирощуванні грибів важливі три складові: чистота, контроль та своєчасність, – каже пан Семен. – Дезінфекція приміщень – обов’язкова. Приміщення миють перед новою закладкою компосту з міцелієм, – стіни і стелю. У теплицю працівники можуть заходити лише в змінних капцях, чистому халаті та нових рукавичках. Гриби дуже чутливі. Якась інфекція чи несприятливий фактор – і все. Я можу впевнено сказати, що наш гриб – найекологічніший. Тому що багато грибних ферм використовують гербіциди для боротьби з якимись хворобами. Ми ж нічим таким не користуємося, бо ведемо свою роботу таким чином, що вони майже не хворіють. Працюємо на випередження – якщо вже побачили якесь вогнище хвороби, то ми те місце локалізовуємо, використовуючи просту кухонну сіль. У нас не буває такого, щоб цех хворів настільки, щоб необхідно було використовувати якусь хімію чи гербіцид.

 

Планів багато

 

Свій грибний бізнес пан Геннадій планує розвивати й надалі. Планів дуже багато, але найамбітніший – закритий цикл виробництва.

«В ідеалі, звичайно, добре було б організувати у себе закритий цикл виробництва. Це підвищує і ціну продукту, і розширяє можливості підприємства. Мріємо навчитися висушувати гриби і маринувати їх».

 

Чим корисні печериці

 

Культура споживання шампіньйонів у нас розвинена не так сильно, як у європейських країнах, але з кожним роком все більше людей стають прихильниками цього продукту. А за якісними поживними характеристиками печериці займають друге місце після білого гриба. Цей продукт також містить антиоксиданти. Цікавий факт: печериці виводять з організму людини радіонукліди в 3-4 рази швидше, ніж будь-які інші продукти.

Ці гриби є чудовим акумулятором і сорбентом мікроелементів.


ДОВІДКА

Рецепт, який попросить коньячку, від технолога

Печерицю нарізати слайсами. Потім їх посолити, поперчити за смаком. В окремій мисці зробити кляр:збити одне-два яйця з ложкою борошна. Потім нарізані скибочки печериць обмочити в клярі і смажити на олії.


 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото Олексія Миколаєнка

Схожі матеріали (за тегом)