|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 2:32 | 03.01.2024

Лузали насіння на єврейському надгробку

Корюківський історичний музей поповнився цікавим та надзвичайно цінним експонатом – фрагментом мацеви – єврейського надгробку.

Надгробок має вигляд вертикальної дерев’яної плити з написами івритом та символічними рельєфами. Його встановили на могилі для увічнення пам'яті померлого єврея у селі Бреч. Цікаво, що місцеві селяни використовували цю дубову мацеву як лаву.

1anadg

Науковцям із Корюківки вдалося частково прочитати написане: «(Тут похований) чоловік досконалий і чесний, шановне, прославлене його ім’я, наш вчитель, пан … Цві Гірш, син пана Єфраїма (можливо, прізвище Герман), який помер року 650 (бракує однієї цифри у записі дати) 20 нісана за малим літочисленням. Нехай його душа буде зав’язана у вузол життя».

На думку дослідників, цей експонат є цінним не лише тому, що засвідчує присутність єврейської громади в історії Корюківщини, а й піднімає питання культури історичної пам’яті? Адже відомо, що мешканці села Бреч широко використовували кам’яні мацеви в побуті, зокрема при муруванні погребів, хлівів, тощо… Зокрема цю половину дубової мацеви використовували як лаву.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Корюківського історичного музею

Схожі матеріали (за тегом)