|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:40 | 02.21.2024

Чернігів вдосконалює систему оповіщення

Чернігів вдосконалює систему оповіщення

В Чернігові встановлять нову систему оповіщення. Її модернізація передбачає встановлення 19 потужних гучномовців, які планують встановити на Масанах, у центрі міста, а також в інших місцях Чернігова, де вона була відсутня, або не працювала сирена. Вона працюватиме, навіть коли не буде електрики, та охоплюватиме все місто і найближчі села.

564745675331«Життя показало, що система оповіщення радянського зразка зовсім не дієздатна в теперішніх умовах. Тобто в тих умовах, яких опинилися мешканці області і Чернігова в лютому-березні 2022 року, – говорить директор Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи ОВА Сергій Болдирєв. – Коли пропало світло, у нас пропала система оповіщення. Та й загалом стара система оповіщення просто подає звук «Увага всі!», а люди вже самі мають знайти інформацію в засобах масової інформації з чим саме пов’язаний сигнал тривоги: ракетна небезпека, повітряна загроза, може ще щось.

Нова ж система буде з гучномовцем, після сирени через нього людей інформуватимуть про суть небезпеки та даватимуть рекомендації. Також повідомлятимуть про відбій повітряної тривоги.

«Нова система оповіщення у Чернігові буде абсолютно сумісна з обласною системою, яка діє зараз. У місті з’явиться ще одна – додаткова, яка дозволить доводити сигнали до населення в гучномовному режимі. У разі повітряної тривоги спочатку прозвучить сирена, як зазвичай, а після цього – голосове повідомлення з інформацією, в чому полягає небезпека, і рекомендаціями щодо подальших дій. Люди, які не мають доступу до ЗМІ, в голосовому режимі отримують рекомендації, – розповідає Сергій Болдирєв. – Також через гучномовець буде оголошувати і про відбій тривоги. Крім того, автоматизоване робоче місце зможе оповіщати керівництво всіх служб, які забезпечують життєдіяльність міста – підприємств, установ, організацій, навчальних та медичних закладів тощо.

Крім того, розробник повідомляє, що система під час наступного етапу модернізації об’єднає локальні системи оповіщення – наприклад в супермаркетах, щоб працювали світові сигнали для людей, які мають проблему зі слухом».

Нова система буде працювати і у разі відсутності електропостачання, а саме управління сиренами має бути незалежним від дротів. Адже зараз, якщо не працює система дротового зв’язку, телеком, або вузли зв’язку телекому, у нас теж зникають сирени, навіть при наявності електропостачання.

 

Ціна питання 6 мільйонів

 

Кількість сирен у місті не збільшувалась з радянських часів – наразі їх 22, а за цей час з’явились нові житлові масиви. Тож реконструкція передбачає встановлення 19 нових гучномовців потужністю від 400 до 1200 Вт скрізь, де їх не було або де вони не працювали. Наразі перший етап проектування й експертизи завершено, на черзі – оголошення тендеру і визначення виконавця проекту. Вартість його реалізації складе близько 6 мільйонів гривень. Фінансує проект Міжнародний фонд «Партнерство за сильну Україну».

«Після звільнення Чернігівщини було вирішено змінити підходи і створити сучасну систему оповіщення передусім в обласному центрі та в області загалом, – говорить Сергій Болдирєв. – Для цього ми звернулися до Міжнародного фонду «Партнерство за сильну Україну» з амбітною ідеєю. Щоб спільними зусиллями встановити в Чернігові і вони відгукнулися. Перший етап проектування і експертизи завершено, на черзі – оголошення тендеру і визначення виконавця проєкту. Його вартість близько 6 мільйонів гривень».

Реконструкція передбачає встановлення 19 гучномовців на підприємствах, комунальних закладах і пожежних частинах. Місто покриється повністю, плюс села, які знаходяться біля Чернігова.

До речі, старі сирени не прибиратимуть, поки не переконаються в тому, що нові системи працюють якісно. Можливо, з часом демонтують старі і передадуть їх в інший населений пункт, де в цьому буде потреба.

Систему, за словами Болдирєва, надалі можна буде модернізувати ще, зокрема під’єднати локальні системи оповіщення у супермаркетах, а також подавати світлові сигнали для людей, які мають проблеми зі слухом.

 

Громади теж вдосконалюють системи оповіщення

 

«Паралельно ми почали працювати над збільшенням кількості населених пунктів, які отримають системи оповіщення. До територіальної реформи сирени були лише у районних центрах, яких налічувалось 23. Наразі кількість громад збільшилась, тому є потреба у встановленні додаткових, – наголосив Сергій Болдирєв. – Коштом громад вже встановлені системи оповіщення в Гончарівському та Десні. В Острі та Городні їх встановили завдяки французькій гуманітарній організації ACTED.

Крім того, фонд «Партнерство за сильну Україну» продовжує роботу щодо посилення та створення сучасних систем оповіщення у Новгороді-Сіверському, Семенівці, Добрянці і Ріпках. Якщо раніше тільки в районних центрах стояли гучномовці, то наш підхід – зробити так, щоб найбільші населені пункти громад отримували інформацію. До прикладу, в Новгород-Сіверській громаді буде охоплено десь 12 населених пунктів і приблизно 18 гучномовців. Практично вся територія громади буде отримувати такі сигнали».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)