|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 6:41 | 06.15.2024

Гарячої води влітку в Чернігові може і не бути

Завершується опалювальний сезон у Чернігові. Як він пройшов, які плани теплогенеруючих підприємств щодо підготовки до наступної зими, що собою являє економіка підприємства теплоенергетики, розповідає Віктор Геращенко, голова правління Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (скорочено ОТКЕ).

Про це повідомляє сайт pik.cn.ua.

- Що стосується безпосередньої роботи підприємства, то опалювальний період у Чернігові пройшов у штатному режимі. Підприємство вже закупило матеріали і відразу приступатиме до ремонтних робіт із підготовки до наступного сезону. Це частина щорічної інвестиційної програми «Облтеплокомуненерго», - каже Віктор Геращенко.

Борги населення за зиму зросли у 2,3 рази

- Найбільша цьогорічна проблема підприємства – борги населення за тепло. Приміром, якщо на початок опалювального періоду борги населення перед АТ «Облтеплокомуненерго» становили 79 мільйонів гривень, то вже на 1 квітня ц.р. – вже 181 мільйон. Причини зростання (у 2,3 рази!) боргу – це збільшення тарифу і зменшення кількості домогосподарств, які отримують субсидію у Чернігові. Могло вплинути і те, що частина чернігівців отримали монетизовану субсидію у березні «живими» грошима і могли витратити ці кошти не за призначенням.

Маємо ще більше 20 мільйонів гривень боргів за пільги та субсидії за попередні місяці. Більше 34 мільйонів гривень заборгували бюджетні установи, ще 6,9 мільйонів – інші споживачі.

Сумарно більше 240 мільйонів гривень боргів перед АТ «Облтеплокомуненерго»! Фактично це обсяг коштів за 2 місячні платежі всіх споживачів послуг нашої компанії, наводить приклад Віктор Геращенко.

Також щороку підприємство отримує збитки через різницю у тарифах. Приміром, з 1 листопада 2018 року за рішенням КМУ ціна на газ зросла до 8550 грн за тисячу кубометрів. А тариф для населення зріс за рішенням НКРЕКП* тільки з 1 січня 2019 року, тобто 2 місяці підприємство працювало у збиток. Так само відбувається із іншими складовими тарифу – електроенергія, вода, податки та збори, розмір мінімальної зарплати. Через таке «відставання» тарифу від вартості його складових, передусім газу, щороку підприємство отримує до 70 мільйонів збитку, за 2016-2018 роки всього 211 мільйонів гривень.

Вже з 1 травня нам можуть відключити газ

- Ми вчасно за рахунками за підсумками місяця, сплачуємо за послуги «Чернігівобленерго», «Енера Чернігів», «Чернігівводоканал».

Борги маємо тільки перед НАК «Нафтогаз»: станом на 1 квітня ц.р. 466 мільйонів гривень. Через це у березні ц.р. ми отримали попередження від НАК «Нафтогаз» про те, що з 1 квітня нам не дадуть лімітів на газ, а простіше сказати відключать газ.

Вимога НАК «Нафтогаз»: рівень розрахунків за газ за угодами купівлі-продажу має бути не нижчим за 90% (протягом опалювального періоду діяла норма – рівень розрахунків не нижче 78%). Тобто, вже з 1 квітня підприємству могли відключити газ, а значить не було б тепла та гарячої води. Після звернень до Уряду та аналізу ситуації в областях норму у 90% продовжили, але тільки до 1 травня ц.р.

Тобто проблема не зникла. Якщо «Облтеплокомуненерго» не сплатить частину боргів перед НАК «Нафтогаз» протягом квітня (а мова йде про суму на рівні 200 мільйонів гривень), то цілком можливо, що підприємству не дадуть лімітів на газ, - прогнозує керівник ОТКЄ.

Чернігова може не бути у п’ятірці міст, де влітку є гаряча вода

- Якщо так трапиться, що не дадуть лімітів, у такому випадку підприємство не зможе надавати послугу з гарячого водопостачання протягом весняно-літнього періоду. А Чернігів – лише одне з 5 міст в Україні, де влітку протягом останніх років була гаряча вода (не було навіть у Києві). До речі, ми надаємо цю послугу у збиток собі, щомісяця на рівні 10 мільйонів гривень збитку. Частково через те, що у такому режимі роботи потужності підприємства задіяні не на повну, а також через несанкціонований відбір гарячої води – до 40% всього обсягу.

Під питанням і початок наступного опалювального сезону, каже Віктор Геращенко.

Тому звертаємося і до чернігівців, і до керівників бюджетних установ, і до всіх, хто має борги за тепло перед АТ «Облтеплокомуненерго», сплатити їх у квітні. Це забезпечить стабільність роботи підприємства, а отже ми у такому разі зможемо надати послуги із гарячого водопостачання і знімемо ризики наступного опалювального сезону.

*Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) – регулятор, який здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.


За інформацією АТ «Облтеплокомуненерго»

Схожі матеріали (за тегом)