|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 4:16 | 06.01.2023

4 копійки кілометр: сільський електротранспорт – не таке вже й далеке майбутнє

Раціоналізатор із Борзнянщини 29-річний Олександр Бундя продовжує експериментувати з електротранспортом.

Так, до свого електробайка, якого він назвав «Пантерою», Олександр змайстрував причіп, він спокійно тягне на собі 100 і більше кілограмів вантажу. Сама ж «Пантера» винахідника з мальовничого села Сиволож здатна подолати на одному заряді 125 кілометрів шляху. Електрика, – переконує Олександр Бундя, – це дешева і як ніколи актуальна альтернатива дорогим і дефіцитним вуглеводням, причому не лише на дорозі, але й у полі.

 

Ціни на заправках скачуть, як воші на гребінці, а Олександр Бундя експериментує з електротранспортом. От тільки розцінки на запчастини теж підскочили, а гроші, як і бензин, у простих людей – в дефіциті.

«Хотів на всякий випадок придбати сонячні панелі для зарядки батарей електробайка, однак ціни на них виросли, – скаржиться сільський раціоналізатор. – У планах також було переобладнати свою «Пантеру» на більш комфортний чотириколісний електробайк. Для цього потрібні були два прямоприводні електромотори, а ціни на них з початком війни піднялись на тисячу-півтори».

Олександр все ж чекає моменту, коли ціни знизяться. А тим часом він змайстрував до свого електробайка причіп, котрий здатен тягнути понад 100 кілограмів ваги.

«Потягне і більше, от тільки колеса не витримають», – додає раціоналізатор.

Електротранспорт неабияк виручає Олександра Бундю, адже маршрутки в село практично не ходять, проїзд дорогий, бензину для авто – не знайти, а от виїхати в місто по ті ж ліки треба. Тут стає в нагоді його «Пантера», яка може пробігти на одному заряді 125 кілометрів. Вистачає принаймні двічі з’їздити до Ніжина чи Борзни. Молодий чоловік порахував: один кілометр нині обходиться йому в 4 копійки. Каже, якби були свої сонячні панелі, то взагалі б «заправлявся» безкоштовно.

1eltra

Олександр Бундя і його «Пантера»

 

Минулого року Олександр склав для батька електровелосипед. Нині ж батько пішов до ЗСУ захищати країну, тож електромотор з велосипеда винахідливий молодий чоловік хоче застосувати з більш практичною метою: зробити електричний просапник для грядок – такий, щоб вміщався в причіп його байка.

Загалом же, переконаний Олександр Бундя, за альтернативними технологіями майбутнє, а паливна криза тільки підштовхне до їх розвитку. Приміром, в Україні до війни успішно функціонували фірми, які виготовляли техніку на електродвигунах. Ті ж самі електробайки тернопільського «Еліка» нині вважаються одними з найкращих у світі. Підприємство налагодило їх випуск для легкої піхоти української армії. Подібна історія з фірмою «COOLON MOTORS», яка налагоджувала виробництво електричних комерційних авто. Нині підприємство також перекваліфікувалось на армію і постачає ЗСУ електричні багі.

Ринок електротранспорту активно розвивається у всьому світі, зокрема і в Україні. Питання лише в тому, коли винайдуть і запустять на ринок потужні екологічно безпечні батареї.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)