|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 17:47 | 12.01.2021

Хто подбає про газові мережі

Як відомо, частина об'єктів інфраструктури на території громад області перебуває в невизначеному майновому стані. Це стосується, наприклад, підвідних газорозподільчих мереж та їхніх складових: газорегулювальні пункти різних модифікацій, станції катодного захисту, регулятори тиску, лічильники тощо.

gazinvenГазорозподільні мережі Чернігівщини почали споруджуватися з кінця 70-х — початку 80-х років. Сьогодні вони мають 40 і більше років. За цей час газопроводи — а це, переважно, металеві труби — зазнали значної корозії. Тобто, наявний факт фізичного зносу. Також морально і фізично застаріло обладнання, яке є складовою цих мереж — газорегулювальні та розподільні пункти тощо.
Тому мережі вже сьогодні потребують оптимізації та  поступового відновлення. Хто буде це робити? Наразі мережі використовує ПАТ «Чернігівгаз». І відповідно, тариф на транспортування газу включає витрати на ремонт та оновлення мереж. Це так звана інвестиційна програма.
За наявною інформацією,  з 13,8 тис. км газорозподільних мереж області  біля 700 км вже потребують заміни. Як стверджують у ПАТ «Чернігівгаз», щоб здійснити повну модернізацію системи, потрібно  вкладати щонайменше по 320 млн грн на рік (у цінах 2018 року).
В той же час, щорічними інвестиційними програмами ПАТ «Чернігівгаз»  передбачається відновлення не більше 10 км мереж щорічно, та й це завдання не завжди виконується.
Наприклад, у листопаді здійснено аналіз інвестиційних програм ПАТ «Чернігівгаз», які перебувають у публічному доступі. Цьогорічна інвестиційна програма передбачає ремонт 1,2 км газорозподільчих мереж. Станом на 1 жовтня відремонтовано 0 км.
У той же час, більшість коштів цьогорічної інвестиційної програми направлено на встановлення індивідуальних лічильників (10,5 млн), ШРП (шкафний газорегуляторний пункт).
Отже, виникає загроза того, що через якихось 10-15 років (в кращому випадку) громади, за такого правового статусу мереж, залишаться сам на сам з цими мережами, які будуть не придатні до експлуатації.
Саме для того, щоб встановити власників мереж, які б могли вимагати від ПАТ «Чернігівгаз» чи іншого ліцензіата виконання інвестиційних зобов’язань, у Чернігівській ОДА ініціювали інвентаризацію газових мереж.
А ще рішенням Ради національної безпеки і оборони  від 30 липня  2021 року  передбачене  вжиття заходів щодо організації проведення інвентаризації газорозподільних мереж, які знаходяться у державній власності. Мета – підвищення ефективності їхнього використання шляхом відновлення правоустановлюючих документів з подальшою передачею мереж в оренду операторам ГРМ.

Інвентаризація мереж передбачає:

- Визначити майновий стан мереж.
Як відомо, інвесторами спорудження газорозподільних мереж виступали держава, населення, колективні господарства та  підприємства, розміщені на території населених пунктів. Далі, як того вимагала держава, мережі передавалися на баланс тоді ще державних облгазів. На сьогодні в ОДА вже проаналізували чималий масив документації по громадах Прилуцького району, яка стосується питань спорудження мереж, оформлення їх правового статусу та механізму передачі в експлуатацію єдиному в області оператору газорозподільних мереж. Висновок такий:  вся процедура – від спорудження газопроводу до передачі ліцензіату – вимагає приведення її до вимог чинного законодавства.
- Встановити належного власника газорозподільних мереж. Адже, в майно, яке має невизначений правовий статус, притомний інвестор  гроші вкладати не буде — це аксіома. А більшість мереж на даний час мають саме такий правовий статус.
- Знайти інвестора. Це буде або сама громада, або компанія, яка ці мережі використовує

Кодексом газорозподільних систем, прийнятим у 2015 році, передбачене користування газовими мережами лише на договірній основі. Пройшло шість років, але інформації про укладення договорів щодо користування мережами у нас немає. Скоріше за все, вони не укладалися. А відсутність договірних відносин не передбачає ніяких зобов’язань користувача мереж, у даному випадку ПАТ «Чернігівгаз», перед власниками мереж. Тільки власник мереж буде зацікавлений у інвестиціях. Отже, треба його встановити.

Схожі матеріали (за тегом)