|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 22:19 | 05.19.2022

Велике оновлення «Напорівського»

У фермерському господарстві «Напорівське» Григорія Ткаченка – велике технологічне та технічне оновлення.

Все – завдяки урядовим програмам підтримки та доступному кредитуванню аграрного бізнесу. Фермер каже, що про такі кредити раніше він міг тільки мріяти. Так, обіговий кредит у межах державної антикризової програми дорівнює нулю, а інвестиційний кредит можна взяти за базовою відсотковою ставкою 7 відсотків з можливістю зменшити ставку до 5-ти відсотків за рахунок додатково створених робочих місць. Господарство також отримує відшкодуванню по тваринництву та на придбання вітчизняної техніки. Всього за рік Григорій Ткаченко розбудував та оновив більше, ніж за крайнє десятиріччя.

 

«Про такі кредити ми тільки мріяли»

 

«Я неодноразово відвідував Іспанію, Францію, Польщу – дивився, як там все влаштовано, і думав, що таке можливе тільки в Європі, – з захопленням розповідає Григорій Ткаченко. – Ми мріяли про двох-трьохвідсоткові кредити, а зараз отримуємо кредити під нуль! Кредит на обігові кошти можна було взяти під три відсотки, але на час карантину та 90 днів після карантину відсоткову ставку обліковують як нуль, – продовжує фермер. – Проблем взяти доступний кредит немає, банки самі за мною бігають і пропонують дешеві кредити за державною програмою».

За словами директора фермерського господарства, завдяки урядовій програмі він взяв 6,5 мільйона гривень під нуль відсотків річних на обігові кошти. До цього набрав на 12,5 мільйони гривень техніки за Програмою «5-7-9». Це – інвестиційний кредит із базовою ставкою 7 відсотків з можливістю за рахунок додатково створених робочих місць зменшити ставку до 5-ти відсотків.

dir

А це - 110-сильний американець

 

«Завдяки державній підтримці ми також отримуємо відшкодування на придбання спермопродукції, а також 25 відсотків відшкодування на придбання вітчизняної техніки», – додає власник господарства. – Знаєте, мене не можна запідозрити в особливій симпатії до нинішньої владної команди, але треба завжди говорити правду: якщо є хороше, то треба про це розповідати. Про такі відсотки по кредитах аграрії могли лише мріяти».

За останній рік-півтора у «Напорівському» суттєво оновили технічний парк. Та й взагалі видно, як фермерське господарство розбудовується за європейським зразком. Тут тобі і нова італійська сушарка, новенькі кошари для худоби, овочесховища та приміщення для зберігання добрив.

susarka

Позаду - італійська сушарка

 

Григорій Михайлович підходить до «міці» його господарства – новенького 340-сильного трактора «Нью Холанд». Техніку придбали навесні за Програмою «5-7-9» під 7 відсотків річних, терміном на 5 років. Цей трактор заміняє чотири одиниці старих тракторів типу «Т-150». До того ж це нова техніка, надійна і на гарантії. На додачу до «Нью Холанда» Григорій Ткаченко закупив три 110-сильних «Джон Діра» та два китайця «Юто». Крім того, в господарство придбали вітчизняні дискові борони, культиватор та два оприскувачі. Купили і нову американську сівалку та нового зернового комбайна «Джон Дір». Наявність такої техніки втілює впевненість у завтрашній день та надає швидкості технологічним процесам роботи на землі.

susarka2

Новий сушильний комплекс вже майже готовий

 

А кукурудзу та соняшник врожаю 2021-го року будуть сушити на новому італійському сушильному комплексі. Працює він на паливних пелетах, бо використовувати газ, пояснює Григорій Михайлович, в наш час ризиковано. До того ж собівартість продукції, висушеної на твердому паливі, є нижчою. Пропускна спроможність такого комплексу – близько 150 тонн на добу. Комплекс обслуговує всього дві людини замість сімох, які працювали на старій сушарці. В технологію підприємство вклало сім з половиною мільйонів гривень, але це дійсно інвестиції в майбутнє.

 

Ціни на продукцію – привабливі

 

Загалом «Напорівське» можна назвати господарством із напівзакритим циклом. Власної продукції тут ще не переробляють, хоч і планують, але багато неліквідної сировини йде на корм худобі. Наразі у фермера понад 300 голів ВРХ, з яких більше половини – це дійне стадо.

stado

«Ті, що говорять, що тваринництво неприбуткове – лукавлять, – пояснює фермер. – Тваринництво завжди витягує господарство, особливо коли ціна на сировину низька. До того ж ціни на молоко нині більш ніж привабливі. Сьогодні молокозавод платить нам 11 гривень за літр».

За словами Григорія Ткаченка, в Україні – найвища ціна на молочну сировину серед європейських країн. З одного боку це не дуже добре для споживача, але для виробників молока це – реальна можливість розвитку.

sylos

Силос для корівок

 

Однією з найбільш рентабельних культур фермерського господарства є картопля. Цьогоріч підприємство розширило площу під нею до 100 гектарів. Втім, урожай невтішний.

«Із картоплею у нас цього року погано. За все літо був всього один дощ – третього липня. Наше село опади обминали», – бідкається Григорій Михайлович.

Фермер прогнозує, що не добере 40 відсотків минулорічного врожаю. Втім, у збитку він не залишиться, адже ціни на другий хліб пішли вгору. А через неврожай чи не вперше за 30 років Білорусь закуповує українську бульбу.

Разом із тим Григорій Михайлович переконаний, що картоплю треба вирощувати на поливі. Щоправда, через бюрократичну тяганину зробити це не так просто.

piszbokart

Після збору картоплі

 

«Саудівська Аравія достає воду з глибини 700 метрів і отримує врожаї на піску, про які ми можемо тільки мріяти, – каже картопляр. – На мою думку, якщо прибрати всі бюрократичні перепони, запровадити програми підтримки для малого та середнього бізнесу, підтримати кооперацію, то наше сільське господарство здатне закидати продукцією увесь європейський континент. І не треба буде стояти на колінах за подачками перед «європейськими партнерами». Ми – найбагатша в ресурсному плані європейська країна, і не можемо так себе принижувати».

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)