|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 4:41 | 02.24.2024

Лісовий цугцванг: чому громади не зможуть розпоряджатись комунальними лісами?

Історія з передачею у власність громадам комунальних лісів нагадує гру в шахи, де суперниками виступають коаліційна більшість та місцеві ради.

І якщо вчора склад коаліції був один, а сьогодні – інший, то підходи до використання лісу залишаються незмінними. Міняються лише гравці, та й то не суттєво. Останнім своїм рішенням Чернігівська обласна рада вкотре підтвердила те, що політичні клани, які складають більшість у цьому представницькому органі, не поспішають розлучатись із власністю колишніх колгоспів. Цілком логічно, що ліси, особливо в руслі реформи децентралізації, мали б бути передані у розпорядження саме громадам, які свого часу за подібною схемою отримали землю. І якщо держава свої зобов’язання перед місцевим самоврядуванням виконала, то обласний муніципальний орган знаходить причини для саботажу. А після останнього рішення Чернігівської облради ситуація в громадах нагадує цугцванг – позицію в шахах, коли будь-який хід гравця тільки погіршує його становище.

 

Проект коаліції – це пастка для громад


karikВосьме скликання Чернігівської обласної ради довго готувалось до вирішення питання передачі лісів громадам. Спочатку були численні зустрічі, взаємні консультації і нарешті результат, по якому на п’ятій сесії одразу ж оголошують перерву. Після ухваленого коаліцією рішення не залишилося жодних сумнівів у тому, що основним завданням для більшості стала спроба виходу із, здавалося, невідворотного процесу, закладеного обласною радою ще минулого скликання. Нагадаємо, передача районних дочірніх агролісогосподарських підприємств комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради та земельних ділянок лісового фонду у власність територіальним громадам області розпочалася згідно з рішенням обласної ради від 2 грудня 2019 року № 4-20/VII «Про процес передачі до комунальної власності міських, селищних та сільських рад об’єднаних територіальних громад Чернігівської області».
blausdЯк стверджують у Президії, своїм рішенням депутати облради восьмого скликання цей процес завершили. Простими словами – вийшли із, здавалося б, патової ситуації.
Ось що про це говорить заступник голови Чернігівської обласної ради Дмитро Блауш (фракція Радикальної партії Олега Ляшка): «На сесію було подано три проекти рішення. Одне подав депутат Іван Якуб, яке він сам відкликав. Потім – спільне рішення від депутатів опозиції і спільне рішення від депутатів коаліції. Що передбачає саме наше рішення?Це розуміння того, що саме передавати – повна інвентаризація, виділення 30 мільйонів гривень з різних джерел доходу – з обласного бюджету, з власних коштів райагролісгоспів і також, за ініціативи, гроші можуть бути виділені з громад задля прискорення цього процесу. А потім – законне рішення, яке нам дали, – це введення громад у співзасновники комунального закладу «Чернігівоблагроліс». Тобто це два паралельні процеси. Інвентаризація для розуміння того, що саме треба передавати, адже із 180 тисяч гектарів землі оформлено лише 650 гектарів, а всі інші – ні. Інвентаризація потрібна заради того, щоб це підприємство ніхто не розбазарив і воно не перетворилося в «нуль». Інший паралельний процес – введення у співзасновники. Після цього всього будуть розподілені долі між тими громадами, на землях яких знаходяться ці ліси».

 

Чи була альтернатива?


yakub3На сесію обласної ради виносили три проекти рішень, один із яких, щоправда, потім відкликав його розробник – депутат Іван Якуб (фракція політичної партії «Батьківщина»). Відкликав на користь спільного проекту з опозицією.
За його словами, їхня ініціатива була проста і конкретна – прийняти рішення про передачу дочірніх підприємств з лісами громадам і покласти на громади обов’язки інвентаризації, тобто зробити фактично те, що держава зробила із землями.
Іван Якуб називає ухвалене рішення облради таким, що має комерційний інтерес.

«Ухвалене рішення не про передачу лісів громадам, а про їх інвентаризацію. І цим все сказано. А тут ще, завдяки засобам масової інформації, ми дізнаємось про те, які політичні сили мають зиск із наших лісів, у кого тут деревообробні підприємства і так далі. Але ми на цьому не зупиняємось, готуємо їм сюрпризи на наступну сесію. Грошей на інвентаризацію, звісно, немає, тому це банальне затягування часу. До того ж питання фінансування інвентаризації поклали на обласний бюджет, де і без того дефіцит. Вони звільнили облагроліс від плати до обласного бюджету. Для чого забирати гроші від освіти та медицини на користь інвентаризації?» – прокоментував депутат.

golosy

Про передачу лісів територіальним громадам


muzikaДепутат Юрій Музика називає ухвалений проект рішення коаліції про передачу лісів у власність територіальних громад завуальованим.
«Він переважно стосується проведення інвентаризації лісів, – каже депутат. – Йде затягування часу, – переконаний Юрій Музика. – Ця інвентаризація насправді може тривати і три, і п’ять років. До того часу передавати буде нічого – хіба пеньки. Також було позбавлено КП «Чернігівоблагроліс» обов’язку сплати в обласний бюджет, крім цього виділено 30 мільйонів на проведення цієї інвентаризації. Знову ж таки ці гроші підуть в кишені приватним компаніям. Нашим проектом рішення була передбачена передача корпоративних прав дочірніх підприємств громадам. Проект рішення є законодавчо обґрунтований. Підприємства працюють – вони знають, скільки в них лісів, і це можна було передати одним рішенням. Є проблемне питання поділу між громадами, але це також, на мою думку, можна було вирішити».
Натомість спільний проект рішення опозиції заступник голови облради Дмитро Блауш назвав ні для кого не зрозумілим і таким, що суттєво відрізняється від узгодженого проекту коаліції. Він назвав його таким, що поданий усупереч регламенту.

 

«Лісові» громади не в захваті


А от громади не в захваті від «регламентованого» рішення.
dedenkolisГолова Семенівської територіальної громади Сергій Деденко рішенням Чернігівської обласної ради незадоволений. Каже, що з інвентаризацією все зрозуміло і його громада також була ініціатором наведення порядку.
«Ми за інвентаризацію, це все правильно, але другим пунктом вони пропонують нам увійти в засновники облагролісу – існуючої юридичної особи. Що буде далі – нам ніхто не каже, – коментує Сергій Деденко. – Ми ставимо просте запитання: ви нас хочете зробити засновниками облагролісу? Вони відповідають – так. А що таке облагроліс? Вони розмиють нашу частку, зроблять нас співвласниками чернігівського підприємства, а ми хочемо забрати власну частку. Таким чином ми отримаємо міноритарні права і не будемо фактично ні на що впливати».
Для Семенівської громади можливість розпоряджатись комунальними лісами дала б небачений поштовх у розвитку, адже йдеться про 17 тисяч гектарів здебільшого стиглого лісу. Натомість такої можливості обласна рада цю громаду позбавила, хоча до того робила вигляд, що чує громади і йде з ними на діалог.
«У нас одна сільрада, де є агроліси, пішла в Холми, то нам поставили умову домовитись із Холмами про спільне управління. Ми це зробили. Люди півтора місяці витрачали час і сили, щоб укласти з Холмами угоду про співпрацю. Ми її уклали, зареєстрували в міністерстві, подали пакет документів в область, а rudniklisвиявилося, що все даремно», – обурюється керівник Семенівської міськради.
Голова Гончарівської територіальної громади Віталій Рудник рішення Чернігівської обласної ради називає загадковим.
«Ви ж розумієте, що інвентаризацію можна проводити і п’ять років, і десять, і двадцять. Запланувати все можна, але потім можна послатись на відсутність коштів, – говорить він. – У нас близько трьох тисяч гектарів лісу. Для нас це було б ого! Якби просто передали ліси, як землю, це було б для нас простіше. А обов’язки інвентаризації можна покласти на громади, або ж допомагати у подальшому з обласного бюджету громадам в інвентаризації. Це було б простіше. Не думаю, що прийняте рішення призведе до змін».
Чи був проект рішення, який би влаштував громади? Був! Апарат облради готував такий проект по Сновській громаді, яка утворена в межах одного району, втім, йому не вистачило одного голосу. Ішлося про конкретну передачу підприємства Сновській громаді.
«Ухвалене обласною радою рішення є декларативним, – критикує його Сергій Деденко. – До нього є купа запитань і мало відповідей. Що стосується інвентаризації, то в нашій громаді проблем із інвентаризацією практично немає. У нас тільки 10 ділянок не інвентаризовані. Нам не треба 30 мільйонів, ми можемо обійтись 30-ма тисячами. В принципі, свою частку ми могли б самі профінансувати, якби була конкретика. Ми не просили обласну раду, аби нас включали у засновники КП «Чернігівоблагроліс». На сесії Семенівської міськради ми ухвалювали звернення про передачу у власність громаді дочірнього підприємства».

 

Третій шлях


Чи існував третій шлях для комунальних лісів? Існував! Наприклад, їх могли передати у власність держави. Представник коаліційної більшості Дмитро Блауш не приховує того, що обласна рада зробила все можливе, аби цього не трапилось.
«Для нас найбільший ризик – можливість втрати нашого лісу у державну власність, тому що держава насправді все оптимізує, укрупнює, об’єднує, і вони не приховують своїх бажань, що ці ліси мають бути їхніми», – прокоментував він.
Якою є частка наповнюваності бюджетів державними лісогосподарськими підприємствами і комунальними – ми якось писали. Обрахунки далеко не на користь останніх, і від передачі лісів у державу обласний бюджет точно б виграв.
У зв’язку з цим цікавою є думка Павла Бистрова, представника Чернігівської обласної організації роботодавців «Сіверщина». Він прихильник передачі лісів у державну власність. Свою позицію обґрунтовує таким чином: «При повноцінній структурі ОТГ передача лісів була б логічним рішенням. Однак, якщо врахувати нинішню ситуацію на місцях і корупційні прояви на вищих щаблях влади, то сказати ось так відразу: краще це чи те, навпаки, гірше, – досить складно. Потрібно зважувати всі «за» і «проти», щоб можна було прийти до якогось спільного знаменника».
Наразі ж, як бачимо, спільного знаменника не існує. Коаліційна більшість облради не чує і не хоче чути голів громад. Відтак ліси фактично залишаються у власності Чернігівської обласної ради, а ухвалене депутатами рішення не передбачає ліквідації КП «Чернігівоблагроліс», а навпаки пропонує громадам увійти в його співзасновники, фактично, позбавляючи їх можливості впливати на управлінські процеси.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)