|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:48 | 10.25.2021

Праворуч - ліс, ліворуч - паї. Відчуваєте різницю? Праворуч - ліс, ліворуч - паї. Відчуваєте різницю?

«Схема» чи безгосподарність: підприємство одного з ідеологів ринку землі занедбало людські паї

Підприємство одного з ідеологів так званої земельної реформи Миколи Сольського ТОВ «Наташа Агро», яке обробляє левову частку земельних масивів колишнього Бобровицького району Чернігівщини, занедбало людські паї.

Ще донедавна тут була придатна для обробітку земля, а сьогодні росте густий ліс. Люди навіть ходять туди по гриби. Мешканець невеликого села Бірки, що входить до Новобасанської громади, Віктор Савчук кілька років просить агрохолдинг привести землю в порядок, натомість віз і нині там. Чоловік каже, що таких занедбаних земель у їхньому селі набереться щонайменше кілька десятків гектарів, стільки ж – у сусідньому. Підозрює, що це «схема», як за безцінь викупити в пайовиків землю після впровадження ринку землі.

 

На паях ростуть гриби

 

Цивілізація давно покинула ці місця. Тут немає ні дитячого садочка, ні школи, ні сільської ради, а від колишнього колгоспу, де працювало все село, залишились руїни. Колись квітучі Бірки Новобасанської територіальної громади сьогодні налічують заледве вісім десятків мешканців, переважно пенсіонерів, і входять до Соколівського старостинського округу. Цей округ, об’єднавши шість сіл громади, досі залишається без старости. Все через те, що голова Новобасанської громади Володимир Левченко хоче поставити на старосту людину, яку не підтримують селяни, але підтримує керівництво горезвісного агропідприємства.

1acentrbirki

Центр Бірок - нещодавно тут відзначили день Перемоги

 

Доїхати сюди розбитими дорогами нелегко навіть цієї пори року. Що казати вже про зиму? Віктор Савчук – один із небагатьох, хто залишився жити в рідному селі. На чоловікові лежить велика відповідальність не лише за себе, а й за дружину та п’ятьох неповнолітніх діточок. Сподіватись немає на кого, тому пан Віктор як справжній господар упрігся в плуга та пробує хазяйнувати. Обзавівся якою-не-якою технікою, забрав дідівські паї, частину людських городів і почав вирощувати збіжжя. Землею до певного часу чоловік не надто цікавився, тож у 2015 році здав в оренду власний пай місцевому товариству ТОВ «Наташа-Агро». Варто зауважити, що у цьому селі історія правовідносин орендарів та орендодавців досить заплутана. За словами Віктора Савчука, люди підписували незаповнені договори оренди. Зрештою, угода є угода – її треба виконувати. Яким же було обурення селянина після того, як він побачив, що його пай заростає молодим лісом!

1aorana

Віктор Савчук та Василь Микитенко стоять на землі, що числиться як орна

 

«У 2015 році вони тут посіяли кукурудзу, – показує на молодий березнячок Віктор Савчук. – Взяли непоганий врожай, а за кілька років я побачив, що землю не обробляють. Поїхав один раз до них у контору, поїхав другий, але без толку. На мене дивились, як на ошелешеного, навіть в кабінет не впустили, розмова була в коридорі».

Спочатку Віктору Савчуку пообіцяли землю привести до ладу і засіяти збіжжям, але вже наступного року історія повторилась. Чоловік знову поїхав у контору ТОВ «Наташа-Агро» і поцікавився, чому його пай заростає лісом.

«Мені відповіли, що пай невеликий і доїхати до нього великою технікою складно. Все це абсурд, адже за три метри через дорогу вони обробляють велике поле, і їм нічого не варто загнати техніку на мою землю», – обурюється він.

Через таке нехлюйське ставлення до орної землі Віктор Савчук попросив повернути пай і відмовитись від права оренди.

«Два роки я відмовлявся від коштів через те, що вони мою землю не обробляють. Їхня адміністраторка сказала, щоб я забрав гроші, бо вони все одно пропадуть. А це двадцять тисяч гривень», – говорить чоловік.

1atraktorom

Отут чоловік спробував проїхати трактором

 

Поруч із паєм пана Віктора росте молодий сосновий ліс. Деякі сосни сягають п’яти-шести метрів. Після рясних проливних дощів соснячок повниться грибами.

«Оце якби зараз матір сюди привезти, щоб вона побачила, що з її паєм, – зітхає селянин. – Цей пай «Наташа-Агро» також запустила, і ще раніше, ніж мій. Загалом у нас тут на цій ділянці близько восьми гектарів землі, що стала лісом. Там далі – ще 12 гектарів людських паїв також запустили під ліс. Невже так важко проїхати кілька метрів і передискувати?».

Мало віриться в те, що великою технікою агрохолдингу і справді важко передискувати запущені поля. Зрештою, Віктор Савчук зважився перебити землю своїм тракторцем. Спробував – і ледве не залишив диски в полі.

1adysku

«Тут вже не дискувати, а викорчовувати треба», – каже селянин.

 

Ця реформа – не в інтересах людей

 

Депутат Новобасанської селищної ради, голова земельної комісії Василь Микитенко такому ставленню до землі обурюється. Василь Андрійович за професією агроном, і не може до кінця збагнути, навіщо орендар так запускає людські паї.

«У 2026 році у нього закінчується договір. Ви уявляєте, які там сосни і скільки треба вкласти коштів, щоб розробити цей ліс під поле? – каже депутат. – Скільки треба вкласти затрат багатодітній родині, щоб розробити цю ділянку? Зрештою, якщо у «Наташі-Агро» немає техніки і сил, то нехай віддасть людині пай. Навіть при колгоспах, як важко не було у найскрутніші часи, але вся земля до останньої сотки оброблялась, а така машина як «Наташа-Агро» не може обробляти людські паї? Не вірю!».

«Вони мені три роки кажуть, що викорчують, але навіть не знають кадастрового номера цього поля», – додає власник паю.

Та найбільше чоловіка дивує те, що підприємство, яке не здатне обробити орендовану людську землю, намагається захопити якомога більше землі в громаді.

«У чисте все рвуться! Сесія нещодавно була, так вони: дороги 13 гектарів нам оддайте, 50 гектарів невитребуваних паїв – оддайте, болото у Новому Бикові підпалили – оддайте. А готове людське обробляти не хочуть, – обурюється Віктор Савчук. – Дайте толк тій землі, що є! Ось дивіться, бачте, на паях ростуть маслюки. Йолки-палки, це мамі показати – як на її паї ростуть гриби».

1apaypole

Праворуч - пай, ліворуч - поле, що обробляється

 

За словами чоловіка, подібна ситуація в сусідній Соколівці. Там теж десятки гектарів запущені і не обробляються. Люди бояться публічності, тому не говорять про це відкрито. Відтак можна судити, що це непоодинокий випадок на території, де працює підприємство одного з земельних реформаторів.

До речі, ось що думають про так звану земельну реформу ті, хто насправді розбирається в землі.

«До ринку землі ми не готові, – каже голова земельної комісії Новобасанської сільської ради. – Не буде ніяких кредитів і умов для простих людей, ніхто не зможе з селян купити землю, її заберуть агрохолдинги та іноземці. Хто її купить: Савчук, у якого п’ятеро дітей, чи такі як «Наташа-Агро»? Навіть ті, у кого по дві тисячі гектарів землі – не куплять, – продовжує Василь Микитенко. – Найстрашніше те, що в «Наташі-Агро» в Новій Басані всі спеціалісти – приїжджі. 90% робочих – всі чужі. Хто буде думати про ту Нову Басань, про оці Бірки? Холдинг, у якого все є? Зимою сюди навіть ніхто трактор не дасть почистити».

Ставлення підприємства до людей завжди оцінюють ставленням до територій, на яких воно працює. Чомусь невеликому товариству «Агрокартель» з банком землі усього в півтори тисячі гектарів вигідно їздити чистити дороги, ганяючи трактора за 35 кілометрів із Петрівки в Бірки, а «Наташі-Агро» – важко.

«Господарство хоч і невелике, але ставлення до людей – відповідальне, не порівняти з «Наташею-Агро». Вони як тільки сніг, знають, що в мене діти, і регулярно по совісті чистять дорогу, – каже про «Агрокартель» Віктор Савчук. – Позаминулий рік я цілий рік дітей до школи своєю машиною возив, скільки не звертався в громаду, до «Наташі-Агро», ніхто нічого. Вже після оббивання чиновницьких кабінетів у Києві ситуацію вирішили. Зараз ходить автобус і підвозить дітей».

 

«Їхнє завдання – знецінити нашу землю, щоб потім за копійки забрати»

 

Земельні справи у Новобасанській громаді тільки починають приводити до ладу. Дивно, але від початку існування ОТГ тут досі не провели ревізії.

Василь Микитенко як земельний експерт першим підняв це питання і змусив владу діяти.

«Зараз у нас проходить ревізія. Почали з одного населеного пункту – Білоцерківців, – каже голова земельної комісії. – Це ще навіть не інвентаризація, а документування. Ми маємо порахувати кожен гектар, змусити платити за кожну сотку, яку обробляють і за яку не платять».

Ситуацію ж із запущеними паями коментує так: «У додатках до основного договору вказано, що землю вони приймали придатною до обробітку. Такою ж повинні її утримувати. Те, що ми бачимо, – це підстава для розірвання договору в односторонньому порядку. Спочатку Віктор напише заяву, члени земельної комісії зафіксують, складуть акт і ми винесемо це питання на сесію. Там приймемо рішення, і з цим рішенням та актом він вже може йти до суду та розривати договір».

Сам власник паю думає, що його землю занедбали не випадково.

«Вони говорили, чим більше землі – тим для них краще. Їхнє завдання – знецінити нашу землю, щоб потім за копійки забрати», – каже Віктор Савчук.

 

Розірвати договір та сплатити збитки

 

1aoksmirСитуацію довкола земельних паїв ми попросили прокоментувати експерта з земельних питань, відомого на Чернігівщині адвоката, кандидата юридичних наук, доцента Оксану Мірошниченко. Ось що вона каже:«У цьому випадку орендодавцю слід проаналізувати укладений договір оренди землі. Звернути увагу на істотні умови договору, зокрема на строк дії договору, на особливості, які зобов’язують орендаря використовувати землі сільськогосподарського призначення за цільовим призначенням, належне використання земельних ділянок та постійне підвищення родючості землі. Крім того, важливим є питання відповідальності орендаря, яке також має бути прописано у договорі оренди. Далі слід звернутися до орендаря з претензією щодо неналежного використання землі та з вимогою провести відповідні роботи з покращення родючості землі та відшкодування нанесених збитків. Якщо питання не вирішиться позитивно, тоді по захист своїх порушених прав слід звертатися до суду».

Нагадаємо, це не перша конфліктна ситуація пайовиків із ТОВ «Наташа-Агро». Раніше власники землі із Нового Бикова та Нової Басані скаржились на низьку орендну плату, невигідні умови та відсутність діалогу представників агропідприємства з людьми.

 


Довідка

Генеральним директором ТОВ «Наташа-Агро» є Олександр Петрович Мороз, який також є депутатом Новобасанської сільської ради. Власниками господарства є: Радавський Олександр Юрійович (засновник, 21890064 грн (43.5%)), Сольський Микола Тарасович (засновник, 9424734.91 грн (18.73%)), Пукшин Ігор Гелярович (засновник, 8945647.57 грн (17.78%)), Кирилюк Руслан Іванович (засновник, 6709235.68 грн (13.33%)), Баулін Олександр Юрійович (засновник, 3354617.84 грн (6.67%)).

Голова аграрного комітету і один із ідеологів земельної реформи Микола Сольський з 2007 року є співзасновником «Українського Аграрного Холдингу», до якого також належить «Наташа-Агро».

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)