|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 6:07 | 03.31.2023

Книжкові новинки: «До світла»

Вибрані листи письменнику Сергієві Дзюбі з 1992 року до наших днів. – К.-Чернігів: Міжнародна літературно-мистецька Академія України; Чернігів: Видавництво «Десна Поліграф», 2019. – 628 с.

Протягом тисячоліть в літературі надруковано немало листів видатних людей. І все це читається, як захоплюючий роман. Власне, саме завдяки ось таким листам особистість людини розкривається значно повніше. Прекрасні листи писали Тарас Шевченко, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Пантелеймон Куліш, Ганна Барвінок, Леонардо да Вінчі, Галілео Галілей, Марія Стюарт, Оскар Уайльд, Федір Достоєвський, Віктор Гюго, Френсіс Скотт Фіцджеральд, Вірджинія Вульф та інші письменники.

Сергій Дзюба мешкає в старовинному, мальовничому, легендарному місті – Чернігові і отримує щодня... по 200-300 листів з усього світу! І в цьому – нічого дивного, адже твори Сергія та його дружини Тетяни перекладені 65-ма мовами й надруковані в провідних газетах і журналах 50-ти країн. За кордоном успішно побачили світ уже 30 їхніх книжок: в США, Англії, Іспанії, Італії, Канаді, Швеції, Чехії, Сербії, Румунії, Польщі, Болгарії, Білорусі, Росії, Казахстані, Туркменістані, В’єтнамі, Болівії... До друку готуються книги французькою, арабською, перською, китайською, македонською мовами...

1dosvitla

Однак починалося все це з рукописних листів. Отож вперше оприлюднено близько тисячі листів письменникові Сергієві Дзюбі, котрі тепер зберігаються в його особистому фонді – у Державному архіві Чернігівської області. Багато років Сергію Вікторовичу Дзюбі пишуть видатні письменники, перекладачі, науковці, журналісти, державні та громадські діячі з усього світу. Щоб усі їх оприлюднити, знадобилося б буквально сотні товстих томів...

Втім, навіть така книжка вибраних листів (628 сторінок!) дає все ж достатнє уявлення про життя і творчість не лише Сергія Дзюби, а й багатьох відомих діячів сучасного літературного процесу з різних країн. Причому це – не якийсь складний науковий трактат, а захоплююче і легке чтиво, яке справді досить цікаво читати, і не тільки письменникам. Отже, маємо таку своєрідну історію сучасної української літератури – в листах!.. Попри всі прогнози скептиків, один із найулюбленіших жанрів світової літератури – епістолярний – залишається та демонструє чарівно неповторні приклади в Україні.

І хоча свої листи до чоловіка Тетяна Дзюба вирішила не оприлюднювати, дещиця їх все ж таки зберігається в архіві – разом із понад 500 листами Сергія до коханої дружини. Втім, не можна – то й не можна... Зате до книги увійшло багато унікальних листів: від Івана Дзюби, Юрія Мушкетика, Володимира Дрозда, Валерія Шевчука, Віри Вовк, Василя Голобородька, Анатолія Погрібного, Богдана Бойчука, Рауля Чілачави, Михайлини Коцюбинської, Андрія Демиденка, Ігоря Павлюка, Петра Сороки, Євгена Барана, Анни Багряної та сотень їхніх колег з України і закордону, серед яких – всесвітньо відомі автори. «Жодних купюр я не робив, – пояснює упорядник цього справді безцінного архіву Сергій Дзюба. – Якщо в листі були якісь надто інтимні чи особисті відомості, то я його просто не публікував. Тобто це – вибрані листи».

Книжка вийшла за сприяння підприємця, інвестора і науковця Володимира Феодосійовича Хоменка.

 Василь СЛАПЧУК, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка