|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 16:36 | 11.30.2023

Колись тут був випас: в центрі Чернігова знайшли древній могильник

Чернігівським археологам і науковцям вдалося зупинити підготовчі будівельні роботи в центрі Чернігова.

Навпроти Центрального ринку будівельники готували грунт для прокладення тротуарів, все це робилося без проведення археологічних досліджень. Після втручання наукової громадськості, археологам все ж вдалося дослідити невелику ділянку. Те, що вони знайшли – вражає!

Screenshot 40

Чернігівський археолог Ігор Ігнатенко, проїжджаючи по проспекту Перемоги помітив, як будівельники проводять роботи з перекладання тротуарів біля «Діамонд-клубу». Здійняв галас. Завдяки підтримці небайдужих людей із Департаменту культури, відділу охорони пам’яток археології Чернігівської обласної ради, підприємства «Старожитності Полісся», Лівобережної археологічної експедиції Інституту археології НАН України, науковій громадськості вдалося призупинити роботи до проведення зачищення й фіксації археологічних об’єктів на цій ділянці.

«Початок робіт показав, що на цьому місці у Х століття був могильник, можливо курганний, - розповідає Ігор Ігнатенко. – У ХІІ столітті тут існувала житлова чи господарча забудова, одначе шар цієї доби був знищений при попередніх реконструкціях. Втім, ґрунт із цього шару трапляється у перевідкладеному вигляді у пізніших перекопах, причому кераміки пізнішої за ХІІІ століття взагалі немає, - продовжує археолог. – Схоже що до того часу як у ХХ столітті стали організовано вивозити сміття на полігони, тут не було інтенсивної людської діяльності».

Вже в суботу археологи завершили свої роботи біля Центрального ринку. Ними були проведені дослідження в обмеженому масштабі, втім їх все ж вдалося отримати дані про планування цього району в часи Київської Русі.

Під час розкопок із котловану однієї з давніх споруд, засипаного темним ґрунтом, насиченим деревним вугіллям, археологи дістали уламки скляних браслетів, намистинку та багато шматків горщиків ХІІ століття. Кажуть, господарська утвар – подібна до тієї, якою користувалися перед самісінькою татаро-монгольською навалою.

Виявилося, що серед знахідок є поховання, яке датується, ймовірно, ХІ століттям. Також археологи знайшли  сліди парканів приблизно Хі століття, та будівель.

Ось як коментує знахідку Ігор Ігнатенко: «Ви бачите, що зберігся скелет не зовсім добре. Ми можемо сказати, що була труна з цвяхами. Бувають труни дерев’яні, зроблені без цвяхів. То цвяхи були як показник заможності, чи щоб відігнати злих духів, тому що залізо вважалося як матеріал. Бачимо біля стегна людини ножик. Дивлячись на надбрівні дуги черепу цієї особи і на ширину стегон можна припустити, що це скоріше за все чоловік. Вони після опрацювання, після обробки, фотографування, замалювання, підготовки наукового звіту мають бути передані в якусь музейну установу. Десь мабуть тут був цвинтар. Тут є паркан, можна сказати десь неподалік була якась забудова, житлова або господарча».

Screenshot 45

Археолог каже, що на плані кінця ХVІІІ століття тутешня місцевість позначена як вигін для худоби. Цю територію почали знову забудовувати лише у ХІХ століття, однак конкретно в цьому місці немає ніяких слідів людської діяльності, аж до ХХ століття.

Дослідження ,як зазначалося, вище не було повним. Оскільки при укладанні нового тротуару будівельники не будуть копати в цьому місці глибший котлован, то «недороскопані» археологічні об’єкти залишаться в землі й археологи майбутнього, оснащені не тільки лопатами, а й передовими технологіями, зможуть виокремити з них більше інформації.

Віталій НАЗАРЕНКО "Чернігівщина"

Фото Ігор Ігнатенко

 

Схожі матеріали (за тегом)