|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 9:43 | 06.06.2023

Магазинів «ДякуЮ» стає все більше

Про Юлію Гребнєву, яка започаткувала перший на Чернігівщині магазин, де абсолютно безкоштовно ті, хто потребує, можуть взяти дорослий та дитячий одяг, іграшки, книжки та товари домашнього вжитку, наша газета писала не раз.

Все почалося з простого кошика для продуктів у її магазинчику, і згодом це переросло в неймовірний проект – соціальний магазин «ДякуЮ». Перший такий з’явився в Чернігові, а потім завдяки допомозі небайдужих людей, волонтерів і неймовірній роботі цієї жінки по всій території області почали з’являтися магазини «ДякуЮ». За свою роботу ні Юлія Гребнєва, ані її помічники не отримують грошову винагороду. Вони мають дещо набагато більше – слова вдячності від тисяч людей, яким їхній проект зміг допомогти.

 

Юлія ніколи не думала, що волонтерство стане для неї невід’ємною частиною життя. Доки її родина не зіштовхнулася із серйозними проблемами, що змусили подивитися на світ іншими очима.

«Спостерігаючи кожен день за тим, скільки у нас бідних людей, пенсіонерів, які рахують копійки, купуючи найнеобхідніші продукти, ми вирішили поставити в своїй крамничці «полицю допомоги» з надписом: «Потребуєш – візьми, маєш змогу – поклади», – розповідає пані Юлія. – І вона спрацювала. Хтось купував та залишав, а нужденні люди приходили та з величезною вдячністю забирали продукти додому. Наші покупці час від часу запитували, чи не можна принести речі для малозабезпечених. І тоді у мене виникла ідея відкрити у Чернігові безкоштовний магазин одягу та інших необхідних для домашнього вжитку товарів. Адже у кожного з нас вдома є речі, які просто лежать і їх ніхто не носить. І часто люди хочуть віддати речі, які вже не носять, але не знають, куди. Я розповіла директору ринку Олегу Бондаренку про свій намір. Поцікавилася, де у нього можна орендувати приміщення. А він, вислухавши мене, сказав: я тобі надам його безкоштовно, і за комунальні, мовляв, теж не платитимеш, бо це – справді класна ідея. Отримавши таку підтримку, я загорілася ще більше».

chedyaku

Магазин «ДякуЮ» в Чернігові

 

І так завдяки старанням цієї тендітної на вигляд, але сильної жінки в Чернігові три роки тому з’явився перший соціальний магазин «ДякуЮ». Досить швидко він став популярним. Багато людей почали приносити і присилати одяг, і чимало людей почали приходити до магазину, аби знайти щось собі. Магазин працює кілька днів на тиждень. Його мета – допомогти нужденним.

«Це третій в Україні проект, в рамках якого допомога речами і не тільки надається всім соціальним категоріям: інваліди, пенсіонери, малозабезпечені, багатодітні, діти-сироти, опікуни, переселенці, учасники та сім’ї АТО/ООС… Будь-яка людина, що має посвідчення про цей статус, може прийти до нашого магазину і одягати себе і свою сім’ю абсолютно безкоштовно. За три роки ми надали допомогу понад 10 тисячам сімей. Ми видали 100 тисяч тонн одягу! – говорить волонтерка. – Люди, які приносять в наш магазин речі, знають, що видаємо ми їх лише за посвідченнями. У нас не якийсь там склад непотребу. Все культурно, зі смаком: полички, тремпелі для одягу, примірочна із дзеркалом. Речей приносять дуже багато, за що я неймовірно вдячна людям. Це в основному жителі міста Чернігова. Також з Києва присилають поштою, зі Львова і Чернівців. Тішить те, що ми напрацювали певний авторитет, що люди, просто читаючи про наш проект у Фейсбуці, присилають цю допомогу. До речі, нам цього року прийшла перша бандероль з Італії, ми збирали новорічні іграшки, і величезна посилка була з Норвегії. Мене вже запросили в гості в Норвегію для відкриття майбутнього спільного з норвежцями проекту, який діятиме на території Чернігова».

 

Магазинів більшає

 

Соціальний проект «ДякуЮ» вже давно вийшов за рамки Чернігова. Його безкоштовні магазини почали відкриватися в різних селах Чернігівщини. Приміщення для них надають громади, котрі звернулися з такою ініціативою. Працює в них теж Юлія разом з волонтерами на добровільних засадах.

«Відкриваємо магазини виключно в тих селах, у тих громадах, звідки до нас приїздять люди, – говорить Юлія Гребнєва. – Першою була Іванівська громада, там ми відкрили аж два магазини «ДякуЮ» в Іванівці і в Лукашівці. Звідти до нашого магазину в Чернігові приїздило дуже багато людей. І для зручності людей, які потребують допомоги, ми відкриваємо такі магазини. Наразі працює вісім магазинів. Зараз підбираємо приміщення у Мені, шукають і в Коропі. Ми готові відкривати будь-де, якби тільки було приміщення і люди, яким потрібна така допомога. До речі, в місті Вінниця теж шукають приміщення. Люди звернулися до мене, побачили наш проект і вирішили у себе теж волонтерити. Хочуть, щоб ми допомогли, відкрили у них офіційний відокремлений підрозділ нашого магазину “ДякуЮ”».

lukasre

Речі для магазину в Лукашівці

 

Майже у всіх магазинах, які працюють в області, Юлія працює разом з волонтерами – такими ж, як вона сама.

«Раз на тиждень ми приїздимо. В нас є графік, – говорить Юлія. – Ми працюємо при будь-якій погоді, у конкретно визначений день і час наші магазин відкритий. Люди знають і приходять. Звичайно, коли діяла червона карантинна зона, ми не працювали».

 

І погорільцям допомагають, і дітей вітають

 

Соціальний проект «ДякуЮ» вже давно переріс у щось набагато більше, ніж магазин одягу. Юлія Гребнєва разом зі своїми волонтерами допомагають і сім’ям, яких спіткала пожежа.

«Всі голови ОТГ в Чернігівській області знають про це і за необхідності звертаються до мене, – розповідає Юлія Гребнєва. – У нас на складі є і різні побутові речі, як-от пральні машинки, мікрохвильовки, меблі різні. Все це ми просто так не віддаємо. З досвіду знаємо, що такі речі потрібні людям у яких сталася пожежа. На жаль, такі випадки на Чернігівщині трапляються. І коли люди втрачають власне обжите житло, як правило, сільрада надає їм якийсь будинок, а ми, якщо до нас звертаються, допомагаємо меблями і побутовою технікою».

dyak2

Ось уже декілька років поспіль Юлія збирає і подарунки діткам на новорічні свята.

«В 2020 році був лише Чернігів, а минулого 2021 року вже села теж, – говорить Юлія Гребнєва. – Подарунки роздаватимемо малозабезпеченим, діткам з інвалідністю, з багатодітних сімей. Ми їм будемо робити свято, щоб було феєрично. Ми беремо списки у соціальних працівників, потім телефонуємо батькам і запрошуємо. Минулого року неймовірна кількість людей долучилися до збору подарунків і солодощів, і я вдячна всім і кожному, хто не залишився байдужим і допоміг нам».

 

Робота на волонтерських засадах

 

Увесь проект «ДякуЮ» є волонтерським і працює як сама Юлія, так і дівчата-волонтери виключно на добровільних засадах, безкоштовно. Роботи дуже багато, і дівчата з радістю приймуть у свою команду всіх охочих допомогти.

rdary

«Ми приймаємо і видаємо, і сортуємо і розвішуємо, – говорить Юлія. – В Чернігові наш магазин працює три години у вівторок і четвер з 9-ї до 12-ї години. І за цей час нам треба обслужити людей, прийняти і розвісити одяг і інші речі. Я дуже пишаюсь і ціную свою волонтерську команду, яка допомагає мені в організації роботи. Кожен із нас розуміє ступінь відповідальності за те, чим займається. І мене радує, що кількість волонтерів, які не стоять осторонь, а всіляко допомагають тим, хто цього потребує, збільшується! Свій вільний час ми присвячуємо незнайомим людям. І хоч раз побувавши в ролі волонтера, дуже важко відмовитися в подальшому від цього заняття».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото Юлії Гребнєвої

Схожі матеріали (за тегом)