|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 22:15 | 08.07.2022

До військкомату – кроком руш!

Стати на військовий облік – тепер обовʼязок, а не право українських жінок, якщо їхня професія входить до розширеного переліку Міноборони і вони придатні для проходження військової служби. Відповідний наказ набув чинності 17 грудня і викликав цілий шквал негативних коментарів, а ще залишив по собі чимало запитань.

womenarmyНавесні 2021 року в Україні набрали чинності законодавчі зміни, якими, зокрема, передбачено, що на військовий облік військовозобов’язаних беруться усі жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, що затверджений Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

А вже 17 грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони про перелік цих професій.

Взяття на військовий облік – це не призов на службу, як багато хто зараз вважає. Згідно із Законом про військовий обов’язок та військову службу, жінки, що перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути призвані на військову службу та службу у військовому резерві тільки у добровільному порядку, тобто за контрактом.

«Збройні сили просто знатимуть, які спеціалістки є в країні, та можуть у крайньому разі долучитись до оборони держави. Відповідний порядок обліку існував в Україні й раніше, починаючи з 1994 року, хоча майже не працював. Це також крок назустріч жінкам, які мають бажання проходити військову службу у Збройних силах України, для уникнення зайвих процедур при займанні посади за своєю спеціальністю», – так пояснив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний на своїй сторінці у Фейсбуку.

 

Хто серед жінок тепер військовозобов'язаний?

 

До переліку професій, які загадуються в наказі, входять 35 сфер діяльності, що охоплюють майже ввесь спектр ринку праці – від громадського харчування до банківської справи. Зокрема це програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, співробітники ресторанів і готелів, піарники, перекладачі, фінансисти, водії, оператори, працівники архівів, бібліотекарі, кухарі, ветеринари, метеорологи, зоологи, авіадиспетчери, археологи, психологи тощо. Проте після бурі незадоволення, яку викликав цей наказ, у міністерстві заговорили про те, що планують скоротити список.

Військово-облікова спеціальність визначатиметься не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці – досвідом роботи та КВЕД фізичної особи-підприємця. Проте остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначатиметься у територіальному центрі комплектування.

Процес постановки на військовий облік подібний до того, який проходять чоловіки. А вже коли облік повноцінно запрацює, за потреби жінкам будуть пропонувати брати участь у зборах чи тренуваннях. А при влаштуванні на нову роботу серед документів треба буде надати й військово-обліковий. До речі, вагітні жінки, а також ті, хто перебуває у відпустці по догляду за дитиною, у випадку, якщо вони підпадають під спеціальний перелік професій та вікові межі, також повинні стати на військовий облік.

Проте потрібно розуміти й те, що взяття на військовий облік – це ще не мобілізація! І жінкам не варто хвилюватися. До того ж, навіть у випадку настання воєнного стану в країні комісія буде враховувати стан і здоров’я жінки та її сімейні обставини.

У Міноборони зазначили, що робота з реалізації наказу спланована до кінця 2022 року. Тобто стати на військовий облік потрібно до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації.

 

Штрафи будуть

 

Протягом 2022 року не варто очікувати якихось проблем чи штрафів, якщо жінка відповідної професії не з’явиться до військкомату і не стане на облік. Увесь цей рік нововведення працюватиме, так би мовити, в тестовому режимі. Та вже з 2023 року за ухилення від військового обліку, як і для чоловіків, після попередження з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для жінок (і навіть для їх керівництва) теж передбачено штрафи.

Роботодавець повинен буде контролювати, щоб жінки відповідних спеціальностей, які працюють на підприємстві, стали на військовий облік. Якщо ж працівниця цього не зробить, то передбачений штраф від 850 до 1700 грн, а її керівник повинен буде сплатити від 5100 до 8500 грн.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)