|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 5:53 | 06.01.2023

Ікони-барельєфи – пам'ять про загиблих воїнів

9 грудня у Чернігові шістьом родинам загиблих захисників з Чернігівщини у війні на Сході України, вручили іменні барельєфи «Ікона пам'яті загиблим за Незалежність України».

На них є фотографії бійців: Миколи Бруя, Володимира Ющенка, Андрія Богуша, Дениса Чередніченка, Віктора Запеки та Івана Томилка. Ці барельєфи вручають батькам, дружинам та дітям, аби вшанувати пам'ять полеглих воїнів, котрі захищали нас.

 

Такі нагороди на Чернігівщині матерям вручали вперше. Вага однієї ікони – близько 10 кг. Матір загиблого бійця Олена Запека побачила в соцмережах, як такі ікони вручали матерям в інших регіонах, і звернулася до жінки, яка виготовляє їх у Житомирі, з проханням виготовити такі для родин наших загиблих героїв. Вони погодилися і шість екземплярів закупили за гроші української діаспори в Італії.

«На підготовку одного барельєфа вони витрачають більше місяця. Ікона спочатку заливається у форму, – говорить Олена Запека. – Потім вона відстоюється і шпаклюється. Матеріал – на кшталт гіпсу, вони крихкі, їх не можна поштою відправляти, можуть розбитися. Потім впродовж місяця барельєфи покривають різноманітними відтінками фарб. Взимку робити його не можна, бо треба витримувати на природному сонячному світлі. Тут є і Біблія, і Кобзар, і свічка, і житія святих, і в той же час – основні події, які відбувалися у нас на фронті».

icons1

«Ікона пам’яті загиблим за незалежність України» – це проект, ініційований Оленою Карамушкою – італійським скульптором українського походження, яка свого часу звернулась до волонтерів Вінниці з пропозицією заснування майстерні. Вона привезла форму в Україну та навчила майбутніх майстрів технологічному процесу.

«Ікона пам'яті» – умовна назва барельєфу, яку кожна родина сприймає по-своєму: хтось – як мистецький виріб, хтось – як ікону. У будь-якому випадку, це витвір, в якому відобразились та щільно переплелися безліч символів: любов, втрата, смуток, біль, надія. Вона – матір-Україна, що обіймає свого сина, воїна, захисника. Він наче пригорнувся до неї, притиснув руку до серця, але… вже не з нею. І палає між ними свічка пам’яті.

Головною метою проекту є вшанування та увіковічення пам’яті загиблих Героїв України, які віддали своє життя за нас із вами. Спосіб небайдужих людей сказати: «Дякуємо!» і «Ми пам’ятаємо!».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)