|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 8:10 | 08.12.2022

Прийом у 10 класи шкіл Чернігова: що треба знати

З 9 червня чернігівські загальноосвітні навчальні заклади почнуть прийом заяв на навчання в десятих класах. Цьогоріч уперше набиратимуть класи за понад десятьма профілями. Тобто учень може обрати саме той напрямок, який йому найбільш цікаво вивчати. До десятих класів чернігівських шкіл матимуть змогу вступати й учні з районів, але житлом вони не будуть забезпечуватися.

З 2024 року в Україні має запрацювати реформа освіти старшої школи, відповідно до якої будуть визначені ліцеї, куди діти вступатимуть на профільну освіту. В свою чергу Чернігів вирішив поступово підготовитися до змін і розпочав їх уже цього року. У місті вже були визначені чотири ліцеї, в яких згодом навчатимуться учні лише 10-11 класів. Їх створили на базі ліцеїв № 12 і 15 та шкіл №1 і 22. Уже з 1 вересня 2021 року тут не прийматимуть першокласників. Також у 2021 році набір десятикласників у Чернігові припинять 11 шкіл: №4, 5, 6, 7, 9, 13, 17, 20, 27, 30, 33. Решта шкіл поки що прийматимуть 10-ті класи, але лише протягом трьох найближчих років. Далі всі учні, які вирішать вступати до 10-х класів, повинні будуть обирати з чотирьох опорних профільних ліцеїв.

1aosvitka

«Загалом у новому навчальному році у місті Чернігові за нашими розрахунками набиратиметься 58 десятих класів. Ми опитали всіх випускників дев’ятих класів і дізналися, хто планує вступати в 10 клас, – говорить керівниця управління освіти Чернігівської міської ради Олена Горна. – За результатами опитування, у закладах загальної середньої освіти мають бажання продовжити навчання 1800 учнів. Але ця цифра не остаточна. За необхідності десятих класів може бути більше, така можливість у нас наразі є».

 

Профіль обиратимуть діти

 

Профіль навчання визначається і відкривається профільний клас виключно за бажанням дітей. Тобто під час подачі документів в той чи інший навчальний заклад після отримання атестату про закінчення неповної середньої освіти діти будуть вказувати і профіль, за яким бажають навчатися. На основі цих заяв будуть визначені профільні класи у цих чотирьох навчальних закладах. Більшість шкіл уже визначилися, за яким профілем набиратимуть учнів. Наразі переважають англійська й українська мови.

«Проводилося опитування не лише щодо подальшого вступу до 10 класу, але й щодо предметів, які діти хочуть профільно вивчати, – розповідає Олена Горна. – Загалом у місті планують створити 18 класів з профільним вивченням української мови, 14 – з математики, 10 класів – іноземні мови (крім англійської, профільно вивчатимуть німецьку або французьку мови), сім – англійської мови, один – хімія та біологія (на базі ліцею № 15), чотири – історії, і по одному класу фізики-математики, економіки, правознавства. Кожен клас – не менше 28 учнів. Вже з 1 вересня поточного року профільні направлення діятимуть у всіх 10-х класах міста».

 

Коли нести заяви

 

Заяви на навчання в десятих класах офіційно прийматимуть з 9 до 15 червня включно. Аби уникнути черг, школи відкриють попередній запис і батьки зможуть записатися на зручний для себе час. До заяви одного з батьків обов’язково треба додати свідоцтво про базову середню освіту, копію і оригінал паспорта або свідоцтва про народження дитини і медичну довідку (вона не є необхідною саме на день подачі документів, її можна отримати протягом літа).

До речі, учні 9 класів тих начальних закладів, які набиратимуть 10 класи, автоматично, поза конкурсом переводяться до 10 класів.

Коли закінчиться основний прийом заяв, то з 15 червня проводитиметься добір на вільні місця, якщо такі будуть.

«Якщо станеться так, що заяв буде більше, ніж вільних місць, проводитиметься конкурсний відбір, – пояснює Олена Горна. – Відповідно до міністерського наказу про порядок зарахування учнів до ЗЗСО і зокрема до 10 класів, конкурс передбачений. Положення про конкурс розробляється закладом освіти, створюється конкурсна комісія, предметна комісія і вони визначають, у який спосіб буде проводитися перевірка знань учнів, які претендують на вільне місце в ліцеї. Це може бути тестування, співбесіда чи творча робота. Буде рейтинг, і ті хто набере більше балів, будуть зараховані. Але ми прогнозуємо, що конкурсних відборів у нас не буде, принаймні цього року точно. І ніхто з бажаючих без 10 класу не залишиться! Адже якщо навіть за конкурсом учень не пройде, його зарахують до іншого закладу, де буде місце».

 

Що пропонують профільні ліцеї?

 

При виборі профілів у начальних закладах враховували і бажання дітей, і кадровий потенціал вчителів, щоб кожен профіль викладався на вищому рівні.

У ліцеї №15 планують набрати шість десятих класів, якщо набереться бажаючих – то сім. Класи набирають за такими профілями: математичний, хіміко-біологічний, природничі науки, філологічний – українська мова, англійська мова та історичний клас.

У школі №1 також планують набрати шість десятих класів за профілями: англійська мова з другою іноземною мовою, тільки англійська мова, математичний та історичний.

У ліцеї №12 планують набирати десяти класі на три напрями: фізико-математичний (для учнів цього навчально закладу, які три роки вивчали поглиблено математику), математичний (для тих, хто не вивчав поглиблено математику), іноземна філологія (англійська та німецька мови).

У школі №22 планують набирати за чотирма профілями: англійська мова, українська мова, математика та англійська з додатковою іноземною мовою.

Також цьогоріч діятимуть профільні класи і в тих школах, де поки що лишають 10 класи.

 

Вчителів поки вистачає

 

«Ми робимо все для того, щоб професійний рівень наших педагогів постійно підвищувався, – говорить Олена Горна. – У нас є центр професійної підготовки педагогічних працівників. Наші педагоги мають достатній рівень освіти, достатній фаховий рівень, щоб проваджувати державний стандарт саме профільної освіти. Кадрового потенціалу вистачить. Звичайно, з 2024 року буде збільшуватися кількість профільних класів саме в чотирьох визначених ліцеях, але на сьогодні ніяких статутних змін у цих закладах не вноситимуть. Поступово впродовж цих років збільшуватиметься кількість класів та профільних класів, кадрового потенціалу в цих закладах вистачає. Адже під час визначення навчальних закладів, які стануть опорними ліцеями, на першому плані було їх кадрове забезпечення».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)