|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 2:57 | 08.03.2021

Громада – молода, а сміття – давнє!

У сусідній з Черніговом Киселівській громаді – гори нелегального сміття. Масштаби сміттєзвалищ вражають!

Одне з них розташоване в лісі обабіч траси, що йде на Мену, інше – поблизу села Боромики. Останнє чомусь назвали «громадським», а сільська рада навіть табличку на в’їзді поставила – аби, бува, хтось не промазав. Однак на публічній кадастровій карті жодна із земельних ділянок не відведена під звалище, а отже вони – нелегальні.

 

1smittya

Згідно з задумом реформаторів, децентралізація мала хоча б трішечки виправити справи на територіях, адже з-поміж усіх ми обираємо тих, хто б вирішив за нас те, на що ми самі неспроможні. Наприклад, прибрати сміття. У Киселівській громаді це сміття лежить в лісі обабіч трас на узліссях, і, схоже, що керівника територіальної громади Володимира Шелупця все влаштовує.

1smittya3

А це нелегальне сміттєзвалище чомусь назвали громадським

 

Наймасштабніше, так зване «громадське сміттєзвалище», розташоване під Боромиками. Сюди звозять сміття з усієї громади. Сільрада навіть спеціальну табличку поставила, щоб всі знали, куди везти відходи. Втім, мало того, що сміття розкидане по лісу, – це сміттєзвалище, як виявилось, також нелегальне.

1tablos

Дядько, якого ми випадково зустріли по дорозі, розповів цікаву історію про те, як упіймав «на гарячому» сільського голову: «Тут були дерева ще по тому боці. Він їх повирізав і вирив траншею, щоб у случаї пожара не дай Бог чого. Я прийшов із жінкою із того боку на городі полем. Він під’їжджає своєю машиною, напроти мого города і викидає. Сам голова! Я підхожу: «Володя, так і так, що ти оце робиш?». Так він покраснів каже: «Я ж у сторону». Ну ти ж туди одвези, а нашо ти коло мого города висипаєш? Завтра вітер подме і все буде на полі».

1smittya2

Не довезли і скинули в ліску під дорогою

 

Отакі от голови! Прекрасна європейська країна, наслідуючи приклади децентралізації, потопає у смітті. А як у Європі? До прикладу, у Франції існують найсприятливіші умови для законного знешкодження сміття. Сервіс із захоронення/знешкодження сміття перебуває у віданні місцевих органів влади, в кожній громаді існують різні вимоги і правила, що стосуються утилізації різних типів відходів.

У сільських місцевостях у Франції немає сервісу, який утилізує сміття, однак існують спеціальні прийомні пункти та існує безліч приватних компаній, які пропонують такі послуги. Більшість послуг зі збирання сміття виконуються приватними компаніями під керівництвом місцевих органів влади, які оплачують відповідні послуги за рахунок коштів із податку на нерухомість. У свою чергу штрафи за незаконне викидання сміття та утворення сміттєзвалищ карається тюремним ув’язненням до 2-х років для фізичних осіб та штраф у розмірі від 300 тисяч євро для юридичних осіб.

У сусідній Польщі усунення незаконних сміттєзвалищ – це відповідальність місцевих органів. Відповідно до Закону про відходи місцеві органи влади та землевласники мають дбати про порядок на їхніх територіях.

А що у нас?!!

В Україні відповідальність є недостатньою. Наприклад, за незаконне сміттєзвалище біля обласного центру штраф складає всього 350 гривень. Як гадаєте: наскільки це недієвий механізм? Виправити ситуацію може ухвалений у першому читанні проект Закону «Про управління відходами» (№ 2207-1-д). Зокрема, він передбачає і внесення змін у Кодекс України про адміністративні правопорушення стосовно посилення відповідальності за відповідні порушення. Приміром, псування, забруднення та засмічення сільськогосподарських та інших земель хімічними речовинами та відходами буде каратися накладенням штрафу на громадян від 1700 до 6800 гривень і на посадових осіб, ФОПів – від 4250 до 8500 гривень.

1koord

Координати на карті - для держекоінспекції

 

Ми у свою чергу сподіваємось, що керівництво Держекоінспекції прочитає нашу статтю та застосує заходи з усунення порушень екологічного законодавства.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)