|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 9:19 | 06.25.2024

Страсті земельні: через розорані луги селяни виганяють орендаря

З вилами, косами, із залученням пожежної машини селяни з Локнистого, що на Менщині, проганяли з придеснянських луків техніку орендарів. Було це у ніч з 21-го на 22 квітня, близько півночі, а вже наступного ранку люди перекрили трасу, вимагаючи реакції влади та правоохоронців на свавілля агрокомпанії.

 

У ТОВ «Сіверський край», яке мешканці Локнистого звинувачують у земельному рейдерстві, заявили, що селяни хотіли побити їхнього тракториста та спалити техніку. Власник підприємства Олег Шитіков запевняє: діяв законно і начебто має на руках дві сотні договорів власників земельних паїв. Ідеться про оренду близько 170 гектарів лугів, які розташовані не суцільним масивом, а клаптиками. Хто винен і як бути далі – намагалися розібратися на зборах села, на які прибули представники фірми, райдержадміністрації, держгеокадастру, депутати районної та обласної рад.

Страсті у страсну п’ятницю!

У будинку культури села Локнисте, незважаючи на будній день, велелюдний збір. Питання одне – земля! Для мешканців Локнистого це – питання подальшого виживання. Напередодні зборів люди посеред ночі прогнали трактор орендаря, аби той не зорав плугами первісних предеснянських лугів, де вони з діда-прадіда косили сіно. Розповідають, що коли випадково дізналися, що розорюють луг, то вибігли на поле хто з чим.

«Ми бігли з тим, що встигли вхопити: вила, коси хапали – і бігли. Там, слава Богу, був уже сільський голова. Згодом приїхала сільська пожежна машина, яка стала поперек трактора», – каже Наталія Картун.

Наталію Олександрівну як одну з найактивніших люди обрали секретарем зборів. Головував заступник керівника Менської РДА Сергій Мурований. Той одразу ж попросив людей бути стриманими та говорити конструктивно. Втім наступні кілька годин були далекі від конструктивну. Селяни наполягали на тому, щоб ТОВ «Сіверський край» засіяв зорані луки травою та компенсував їм збитки. Орендарі гнули своє, наполягаючи на тому, що діяли за законом. Мовляв, вони домовилися з фермерами, що обробляють ділянки в інших межах, обмінятися та орати землю суцільним масивом.

Першим надали слово голові Локнистенської сільської ради Володимиру Кручко. Той почав доволі невпевнено і намагався всіляко скинути з себе відповідальність.

«ТОВ «Сіверський край» звернувся до нас із проханням передати в оренду невитребувані паї, а також запропонували нам взяти на баланс не переоформлені паї з подальшим наданням їх в оренду, - розповідає сільський голова. – Попросили на понеділок зібрати сесію і вирішити питання передачі паїв в оренду. Сесія проголосувала проти! По тій ситуації, що склалася на полі, нехай розбираються правоохоронні органи. На цьому полі у них 14 гектарів».

Варто зауважити, що після того, як люди перекрили дорогу, заворушились всі інстанції – від райдержадміністрації до держгеокадастру.

Так, заступник начальника управління з контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру Олександр Довгорук особисто виїжджав на поле для того, щоб розібратись, де чиї паї.

«Ми виїжджали на місцевість, відібрали у власників паїв заяви, розпочали перевірку, обстежили земельні ділянки, які перебувають у власності селян, – каже він. – Нами вже встановлено, що розорана 41 ділянка – частково або повністю. Загальна площа – трохи менше 15 гектарів. До мене із заявами наразі звернулося 11 осіб. Всього у масиві 309 паїв».

На землях Локнистого сіножаті розташовані у трьох місцях, а луг – якраз одне з них. Його орендарі хотіли переорати повністю, хоча мали договори оренди тільки на невелику частину лугу.

Юристка ТОВ «Сіверський край» Карина Шитікова каже, що має на руках 200 договорів, які дають право оренди 170 гектарів сіножатей. Юристка пояснює, що придеснянський луг підприємство розорювало за погодженням із місцевими фермерами, з якими господарство нібито обмінялося землями.

«У нас із фермерами була домовленість про обмін «шахматкою», – запевняє Карина Шитікова.

Співзасновник ТОВ «Сіверський край»Олег Шитіков каже, що діяв законно.

«Закон дозволяє нам, маючи більшість паїв, заїжджати на поле і вибивати одним масивом, тому що ніхто не може обробляти по 50-70 соток, – говорить орендар. – Людям, які виступають проти, ми пропонували виділити землю в іншому місці, де їм зручно. Якщо ми комусь нашкодили, то ми готові засіяти траву і цього року дати їм сіно».

Люди категоричні – підприємство має піти геть!

«Наша вимога одна – забирайтесь з лугу. Крапка!» – говорить місцевий мешканець Борис Буслов.

«313-й номер – 1,33 гектара, Нікітіна Ольга Михайлівна – вона померла. Хто вам дав пай?», – не витримують нерви у активістки Анни Картун.

У відповідь – тиша!

«Вони набрали паїв, але це паї в Гусавці, зарослі березняком, там сто років уже ніхто не орав, –продовжує розмову депутат Локнистенської сільської ради Людмила Йовенко. – Так вони вибрали найкраще поле, де жодна ділянка не гуляє, тому що люди там весь час косять коровам. Це луги, якими користуються. І ті люди, якщо й здали там, може, 10 чоловік, то це лише 20 гектарів. Звернулась до нас Карина, мовляв, дозвольте виорати луги незатребувані, власники яких померли. Сесія проголосувала однозначно проти цього всього».

Людмила Йовенко висловила думку більшості локнистенців і заявила, що підприємство має засіяти траву на розораному лузі, виплатити людям компенсацію та піти з села.

«Треба шукати юристів, які б допомогли нам розірвати договори», – заявила депутат.

У ТОВ «Сіверський край» хоч і погодились засіяти траву, але відмовлятись від землі не збираються. Орендарі категорично заявили, що будуть обробляти 170 гектарів, які взяли у оренду. Дарма, що землі не орні, а числяться як сіножаті.

Після тривалих суперечок представники фірми та люди згоди так і не дійшли, тож ситуація найближчим часом, найімовірніше, отримає продовження.

Селяни ж одностайні у власних вимогах, які вони підкріпили резолюцією. Люди проголосували за проведення повного аудиту земель сільської ради і винесення його результатів на засідання антирейдерського штабу при Чернігівській ОДА. На переконання селян, частина документів підроблені. Селяни колективно звернулися до поліції з вимогою тримати ситуацію під суворим контролем та не допустити подальшого обробітку паїв, на які ТОВ «Сіверський край» не має жодних реєстраційних документів. Потрапив, як кажуть, під гарячу руку і сільський голова. Селяни зобов’язали депутатів сільської ради провести найближчим часом позачергову сесію і розглянути питання зняття з сільського голови доплат і надбавок, а також звітувати перед людьми про свою роботу.

Як стало відомо, через події в Локнистому у поліції наразі зареєстровано два кримінальні провадження.

«Перше «за фактом самовільного зайняття земельної ділянки», згідно зі статтею 197 ККУ, таке порушення карається штрафом до 5000 гривень або арештом строком до 3-х років. Трактор вилучили на штрафмайданчик, поліція призначила сторонам дату зустрічі зі слідчим. Ще одне провадження відкрито за «блокування транспортних комунікацій» – стаття 279 ККУ. За що законодавство передбачає штраф до 850-ти гривень або арешт, або обмеження волі від шести місяців на строк до 3-х років. Триває досудове розслідування», – пояснила речниця Нацполіції в області Наталія Реберг.

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)