|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 15:46 | 03.01.2024

Наталя Павленко робить ляльок із капрону

Майстриня з Куликівщини шиє інтер’єрні ляльки з капрону. Вони позитивні та веселі, а від традиційних відрізняються своїми пухкими формами.

Свою першу ляльку Наталя Павленко зробила майже три роки тому, і за цей час умілі руки майстрині створили їх понад півтори тисячі. Сьогодні захоплення Наталії приносить задоволення їй та іншим людям. Жінка каже, що таке заняття – ще й чудовий спосіб зняття стресу.

 

Наталя займається виготовленням ляльок з капрону майже три роки. Зізнається: виходити почало не відразу. А перша лялька, на думку майстрині, була, м’яко кажучи далека від ідеалу, проте й досі зберігається у майстрині вдома. Жінка вірить, що то її талісман на удачу.

«Спершу почала шити для себе, – розповідає Наталя. – Потім дарувала на свята рідним та знайомим. Мої ляльки людям сподобалися, почалися замовлення. Я не просила багато грошей за них, а брала символічну невелику плату».

Кожна лялька – неповторна. Жінка зізнається, що кожна іграшка отримує частинку її душі. Тому іноді буває важко з ними розлучатися, і через це їх усіх вона фотографує собі на згадку. За два з половиною роки свого захоплення жінка зробила майже дві тисячі ляльок. Всі вони в одному екземплярі, тому неповторні.

 

Ляльки супроводжують з дитинства

 

З самого дитинства Наталя тягнулася до творчості, робила різноманітні іграшки для себе та подружок. Навіть отримала професію швачки та закрійниці, що дуже згодилося в житті.

«Коли народилася донька, шила для неї ляльок, – згадує Наталія. – Дітям хочеться, щоб кожен день була нова іграшка. Купити ж не завжди можна було, а от пошити з того матеріалу, який є дома, для мене було просто. Звичайно, вони не були ідентичні до оригіналу, але ж схожість була. А коли донька почала підростати і іграшками бавитися перестала, я вирішила знайти заняття для себе. Такою віддушиною стали для мене ляльки з капрону».

Як виготовляти інтер’єрних ляльок з капрону, Наталія побачила в Інтернеті. Відтоді її життя змінилося до непізнаванності.

IMG-61daae74bf9e164a2562fc6ce3f097a6-V IMG-6d2f8f704fc84e9659ae3d3979ee0f30-V IMG-02d48a7d5859ac0dd934545bcf131a9d-V

«Хотілося чимось займатися, але конкретно чим – не знала, – згадує майстриня. – Пробувала вишивати хрестиком і бісером, та не моє це. Потім було валяння з шерсті, теж не пішло. А тоді випадково в Інтернеті знайшла фото ляльок з капрону і вирішила спробувати. Я люблю такі ляльки, з характером. Ось так, перепробувавши все, я знайшла своє захоплення».

 

Формувати неважко – було б бажання

 

Щоб зробити ляльку, Наталі потрібні лишень капронові колготи, синтепон, голка та нитка.

«Спочатку треба наповнити капрон синтепоном і сформувати кульку, – розповідає жінка. – Потім робляться опуклі форми і по черзі вкладаються в капронову кульку. Губи, щічки, ніс, підборіддя – все по порядку. А остаточно сформувати риси обличчя допомагає голка з ниткою. Адже всі ямочки, всі вигини треба прошити руками».

За таким же принципом майстриня робить і ніжки, ручки та тулуб ляльки, а потім все зшиває докупи. Ляльку повністю шиє вручну. За допомогою швейної машинки шиє лишень одяг, та й то не завжди.

3 1 2

«У мене є знайома, яка має магазин з пошиву штор і тюлів, то я в неї за символічну ціну забираю залишки тканини, – говорить Наталя. – А вже всю іншу фурнітуру: очі, вії, волосся, замовляю в інтернеті. Капронки та синтепон купую в магазині».

 

Один день-одна лялька

 

Час на виготовлення таких ляльок – різний, все залежить від натхнення, розповідає майстриня.

«Коли є бажання, гарний настрій і натхнення, то лялька народжується через кілька годин, – розповідає Наталя. – Як правило, за вечір виходить одна лялька. Проте, коли немає настрою або хворію, ляльок не шию. Вони в мене просто не виходять. Всі образи своїх ляльок придумую сама, якщо, звичайно, шию не на замовлення. Спочатку роблю обличчя, а вже потім бачу, який образ у мене виходить. Однакових немає, кожна лялька – неповторна».

 

Від рибалки до «п’яного» їжака

 

У колекції майстрині – велике різноманіття персонажів: від казкових героїв до жартівних іронічних портретів. Проте як перші, так і другі мають дуже яскравий вигляд. Сьогодні творіння Наталі замовляють зі всієї України, її ляльки є навіть у Туреччині, Греції, Італії, Білорусі.

IMG-1c3210e1739f5bdd5425b6847b581414-V

«Дуже багато замовляють ляльок на подарунок, – говорить майстриня. – Часто просять зробити ляльку схожою на людину, якій її даруватимуть. З фотографії конкретної людини робити ляльку легко, якщо в людині є якась своя родзинка. Наприклад, руде волосся чи шикарні вуса, чи ніс з горбинкою. Тоді виходить схожою. Та бувають і досить цікаві і неординарні замовлення. Так, мені довелося робити «п’яного» їжака – жінка чоловіку на день народження замовляла. До речі, дуже непоганий вийшов. Замовляли в мене і молодят – їх подарували на весілля, і зараз ці ляльки в Туреччині зі своїми господарями. Всі ляльки, як правило, стандартні – 45-50 см, але коли просять, то роблю різного розміру. Якось в київський риболовний магазин у мене замовляли двометрового рибалку. Я його по частинах їм відправила, а вже вони самі зшили і мені фото надіслали. Були і огірки у вишиванках – для ніжинського заводу шила. Ви не повірите, навіть Гітлера замовляли».

 

Перша виставка принесла популярність

 

diplomaПерше визнання її як майстрині відбулося відразу після персональної виставки в Куликівській районній бібліотеці. І з того часу закрутилося: виставки, участь у ярмарках, знайомство з такими ж творчими людьми, як сама. Зараз вже Наталя входить до Асоціації майстрів Куликівщини.

«Першу мою персональну виставку в нашій бібліотеці мені організувала Ніна Янголь, за що я їй дуже вдячна, – згадує Наталя. – Відвідувачі були здивовані, бо невелике коло людей знали, що я роблю такі ляльки. А вже після виставки замовлень у мене значно побільшало. Це були люди з нашої Куликівки, вони замовляли для себе, на подарунок для рідні і друзів. Також у Куликівці на свята виставляла свої ляльки, і люди вже почали чекати на нові. Мені дуже приємно, що мою роботу цінують. Середня ціна однієї ляльки – 350 гривень, проте коли я бачу, що людина дуже хоче ляльку, але не така ціна для неї зависока, то я обов’язково скину. Ці ляльки не раз виручали нашу сім’ю. Коли не було за що купити хліба, я дякую Богу за те, що він дав мені талант. У наш час треба не опускати руки і шукати всі можливості для своєї реалізації. Адже ніхто тобі просто так нічого не дасть. Я себе в творчості знайшла як людину».

Зараз щодня у майстрині є робота. Матеріали закуплені, замовлення надходять, тому робота в неї кипить навіть під час карантину. Головне правило Наталії – бути оптимістом!

 

На пенсії буде чим зайнятися

 

Зараз Наталії Павленко 40 років. Жінка працює в садочку і мріє, що колись зможе відкрити свою власну майстерню.

«Хоча я дуже люблю свою роботу і діточок, але мрію займатися ляльками, – говорить пані Наталя. – У мене вже була ідея покинути основну роботу і зайнятися виключно ляльками, проте ніяк не зважусь на такий крок. Адже в нашій країні сьогодні немає стабільності, війна, карантин… Тому треба мати фінансову основу. Та я не полишаю задуму відкрити свою майстерню. У Куликівці багато пустих приміщень. Я б могла взяти одне з них в оренду, набрати швачок і шити ляльок. Можна б було проводити майстер-класи для дітей і дорослих. Хай би відвідували їх одиниці, але діти могли б себе реалізувати. Я думаю, що на пенсії я не пропаду, а тільки почну жити, бо планів насправді дуже багато».

vystavka 

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото з архіву Наталії Павленко

Схожі матеріали (за тегом)