|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:38 | 04.21.2024

«Міцні господарники» з «Нашого краю» докерувалися до діри в бюджеті

«Міцні господарники» з «Нашого краю» докерувалися до діри в бюджеті

Дірка в 66 мільйонів гривень, вимушені відпустки за власний рахунок, скорочення освітян, навчальних закладів, бібліотек та будинків культури, нуль гривень нуль копійок на допомогу ЗСУ. 30-та сесія Козелецької селищної ради восьмого скликання відкрила всі гнійники «міцних господарників» з «Нашого краю», які докерувалися до вбивчого дефіциту і підсунули під ялинку мешканцям громади дірявий бюджет, що нічим не краще підкладеної свині. Щоправда, свиня коштує грошей і її можна з’їсти, а от чим закрити дірку – горе-керманичі не знають.

 

Утаємничена сесія

 

Тридцяту сесію восьмого скликання Козелецької селищної ради можна назвати передноворічною та бюджетною, але правильніше її охарактеризувати як утаємничену. Минуло два тижні з часу її проведення, а досі про неї ні слова на офіційних ресурсах громади. І ось чому! Основним питанням порядку денного було прийняття бюджету на 2024 рік. Якщо коротко, то майбутній рік буде надскладним для Козелецької громади. Власне, він буде непростим для більшості громад Чернігівщини, бо в країні важка війна, і економіка працює не зовсім так, як того б хотілося. Але для цього й існують законно обрані менеджери, щоб вести громади якщо не до світлого майбуття, то принаймні до елементарного виживання в умовах воєнного часу. За це їм проголосовані непогані оклади, щомісячні надбавки, премії і соціальні виплати, одним словом – створені всі умови для плідної роботи. У Козелецькій громаді, яка має вигідне географічне розташування, прекрасні землі і перспективи, останні роки не все складається добре. А наступний 2024 рік покликаний стати без перебільшення катастрофічним. Окрім того, що держава забрала військове ПДФО, щоб спрямувати його на забезпечення потреб фронту, відмовляються платити податки деякі аграрії.

Опозиційний до чинної влади депутат і член бюджетної комісії Ірина Санченко каже, що аграрні підприємства вирішили скористатися пільгою, яка діє на час військового стану, і не платити податки впродовж 9-ти місяців у 2024 році, а це – мінус 12 мільйонів гривень загальних доходів у бюджет. Враховуючи той факт, що бюджет громади і до того тріщав по швах, перспективи вимальовуються, м’яко кажучи, не радісні.

Загалом же озвучена головним фінансистом селищної ради глибина бюджетної діри шокує – 66 мільйонів гривень! З цих 66-ти мільйонів 13 мільйонів у вигляді зарплати недоотримають педагоги.

 

Зарплати вистачить тільки на 8 місяців

 

Через «дірявий» бюджет зарплату працівникам бюджетної сфери заклали всього на вісім місяців. Де взяти гроші на оплату праці на наступні чотири місяці ще думають.

До прикладу, голова селищної ради, висуванець партії «Наш Край» Валентин Бригинець пропонує масові скорочення. І аж ніяк не в структурі керівництва громади, а серед педагогів. А ще пропонує переглянути шкільне меню, простими словами зекономити на дітях і урізати їм пайку.

2712232

«Відправимо бюджетників у вимушені відпустки за власний рахунок – і освітян, і комунальників, – розказує шляхи економії пан Бригинець. – У школах із п’ятого по одинадцятий клас переглянемо меню».

На запитання депутатів, хто відповідатиме у разі, якщо якась профільна перевірка виявить, що меню не відповідає вимогам, голова заявив, що це буде персональною відповідальністю директорів навчальних закладів і начальника управління освіти.

До речі, чинна керманичка освіти вже два роки як перебуває за кордоном. Зарплати вона, слава Богу, не отримує, але робоче місце за нею зберігають, трудовий стаж капає. В такому стані справ частина депутатів вбачає політичні домовленості, бо навіщо утримувати на посаді людину, яка тут не живе і не працює?

 

Що ще пропонують задля економії?

 

Скорочення працівників семи бібліотек і шести будинків культури, закриття трьох філій шкіл (у Патютах, Бобруйках і Мостищі). «Міцні господарники» до всього букету оптимізації пропонують розірвати трудові договори на час військового стану з працівниками дошкільних навчальних закладів, які перебувають на вимушеному простої (фактично там, де немає укриттів).

«Механізм уже запущено», – не приховує Валентин Бригинець.

Відтак за рахунок скорочення освіти селищна рада планує зекономити ще три мільйони гривень. У загальному заліку з усіх зазначених пропозицій голови економія складе не більше 26 мільйонів гривень, але де взяти ще 40 мільйонів гривень – ніхто не знає. Одні лише надії та сподівання.

 

Педагоги йдуть, заступники залишаються

 

На фоні тотальних скорочень працівників культури та педагогів, у члена бюджетної комісії Ірини Санченко виникло логічне запитання: «Чи є доцільність в такій ситуації Валентину Бригинцю утримувати трьох заступників?».

«Може й недоцільно, – відповів Валентин Петрович і згодом додав. – Але ці три заступники не врятують загальну ситуацію».

Загальна ж ситуація по трьох заступниках насправді виглядає як половина фінансів, зекономлених за рахунок педагогів. Так, один із заступників обходиться громаді щороку в 400 тисяч гривень, другий – в 600 тисяч гривень. Кошторис третього заступника Бригинець не назвав. Але дві людини, які займаються Бог знає чим – це вже мільйон. Три – близько півтора мільйона гривень.

Щоб хоча б якось виправдати фінансовий провал, одна з провладних депутаток не вигадала нічого ліпшого, як звалити всю провину за дефіцитний бюджет на Президента, який, мовляв, насмілився забрати ПДФО від військових на військо, а не залишив громаді на бруківку і зарплати. Звісно, війна для деяких козелецьких чиновників десь там, далеко, і не їхні діти проливають кров, сидять без снарядів під ворожими авіабомбами та артилерією. Не по їхніх дітях справляють тризни і не вони ридають на сирих могилах молодих звитяжців. Бруківка і посади важливіші! До речі, про війну: цього року Козелецька селищна рада заклала нуль гривень на допомогу ЗСУ. Зрештою, і закладати немає з чого – життєдіяльність громади розрахована всього на 8 місяців. Далі – колапс! Докерувалися міцні господарники.

 

Післямова

 

Під час підготовки матеріалу надійшло повідомлення від керівника фракції політичної партії «Рідний дім» у Козелецькій селищній раді депутата Миколи Чемериса.

«22 грудня 2023 року за запитом депутата Ірини Санченко, згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації», були отримані відомості щодо нарахувань місячних виплат керівництву селищної ради і структурних підрозділів, аналіз яких показав, що у такий тяжкий для країни та громади час голова, троє заступників голови, керуюча справами виконкому селищної ради, всі керівники і заступники структурних підрозділів, а також посадові особи місцевого самоврядування отримували окрім щомісячних премій (Бригинець від щомісячної відмовився) у серпні – премію до Дня Незалежності України, у листопаді – до дня місцевого самоврядування, до щорічних відпусток – премію на оздоровлення та премію на покращення матеріально-побутових умов. Управління освіти у січні до новорічних свят та у вересні отримало премію до дня працівників освіти. Найбільший цинізм влади громади полягає у тому, що після бюджетної сесії 15 грудня, де було озвучено, що при бюджеті майже 184 мільйони гривень на 2024 рік (у 2023 році було 198 мільйонів гривень) не вистачає ще 66 мільйонів. Незважаючи на це, голова дав розпорядження виплатити всім посадовцям селищної ради 20-22 грудня премію до новорічних свят у сумі від 4 тисяч гривень. Оце така відповідь усім нам і про дрони для ЗСУ, і про безпечні укриття для закладів освіти, і про заяви усім іншим працівникам за свій рахунок у 2024 році. Цю команду, яку привів до влади у Козелецькій громаді народний депутат Борис Приходько, цікавить тільки власне фінансове благополуччя, а не життя мешканців громади та Перемога», – підсумував Микола Чемерис.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)