|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 18:10 | 07.25.2024

Диво-книжка Євдокії Тютюнник

Справді, непересічна подія для української дитячої літератури – свою нову унікальну книжку презентувала письменниця і журналістка з Чернігова Євдокія Тютюнник. Називається цей, без перебільшення, шедевр для дітлахів – «Іменини цибулини». Книга – оригінальна та неповторна»! Кожна історія має динамічний, цікавий і дотепний сюжет. Водночас ці веселі оповідання… написані віршами, та ще й напрочуд майстерно! Тут – гарна, жива українська мова, яскравий та колоритний стиль, багато чудових казкових персонажів, прекрасні кольорові малюнки. Діти від такої книжки – просто в захваті, що й підтвердила презентація в Чернігівській центральній міській бібліотеці імені Олександра Довженка.

1aprezentation

«Нарешті воно вродилося. Всі знають, що дітей знаходять у капусті. А я книжечку зі своїми казками знайшла в цибулі. Напевне тому саме там, що вони так довго ждали, доки їх видадуть і розбрелися по городу, – розповіла щаслива авторка. – Тому дякую Небу за те, що посилає нам не лише дощі й веселки, а й людей, які опікуються виданням української літератури. І взагалі хороших людей! Відомий підприємець, інвестор із Києва, земляк Володимир Феодосійович Хоменко допоміг фінансово (книга вийшла за його сприяння), письменники Микола Будлянський та Сергій Дзюба підтримували добрими порадами. Щиро дякую також дитячій письменниці Маргариті Бордонос, яка познайомила мене з чудовою молодою художницею: це Анна Лега зобразила казкових героїв такими кумедними й добрими. Завдяки їй книжечка усміхається кожною зі своїх 95 сторінок! Красно дякую також чарівнику комп’ютерної верстки Юрію Литвиненку та технічному редактору видавництва «Десна» Галині Кухарець. І, звісно, моїм чудовим колегам із Суспільного Радіо, які озвучили казки, й вони тепер лунають в ефірі».

1aimenynyОсь – одна з таких веселих, теплих і ненав’язливо повчальних історій – «Кашик».

Непосидливий Андрійко, веселун і хихотійко, в каші ложкою водив, з каші чудиків ліпив – голомозих і кошлатих, як пшоно, веснянкуватих. Мама свариться:

 – Агій! Загулявся наш Андрій! Глянь на ходики, дитино, – двадцять перша вже година, – ніч прийшла, мов тінь з гаїв, а ти кашу недоїв! Сплять вже песик, кізка, кішка. Ану швидко мені в ліжко!

Ліг малий, і сон з-над брів, як метелик прилетів, стрімко пурхнув по світлиці, – й зайцю місячному спиться… А у мисці – от дива! – хлопчик Кашик ожива. Кругловиденький, руденький, наче булочка, пухкенький. Хвилька чубчика така, наче пінка з молока. Жваво так зіп’явсь на ніжки, промайнув по бильцю ліжка, по подушці – стриб! – навскіс. Та Андрійка – хап! – за ніс. Оченяток дві родзинки сяють, наче намистинки.

– Розіспався як! Вставай! Гру веселу починай!

Та Андрійко спить, не слуха. Кашик хлопчика за вухо та за чуба – смик-посмик:

– Прокидайся, жартівник! Ти над кашею знущався, в мисці ледве копирсався, їсти зовсім не хотів, тільки грався й хихотів. А тепер лежиш, мов соня, ущипну ще й за долоню!

Та Андрійку – хоч би хни. Бачить він барвисті сни. Ну, а в Кашика пшонинки покотились, як сльозинки, і розсипався за мить – тільки грудочка лежить на подушці під щокою. Вранці:

– Що було зі мною? – набурмосився Андрій. – Чудернацьким сон був мій. Хтось мене нещадно смикав, якийсь Кашик ніби кликав. Був насправді він чи ні? Чи примарився у сні?

Ну і як вам це, малята? Нумо кашу доїдати! А то Кашик прибіжить, віджене ваш сон умить. А невиспану дитину й горобці візьмуть на кпини:

– Щось ти, – скажуть, – геть змарнів. Мабуть, мало каші з’їв!

Цікаво, правда? Давно вже нічого подібного не читав, навіть не знаю, з чим і порівняти! Хоча навіщо порівнювати? Ліпше взяти до рук цю чарівну книжку та й читати-насолоджуватися нею досхочу!

Дітлахи на презентації, учні 4-Б класу з чернігівської школи № 3, задоволено та щиро аплодували, а ще залюбки розгадували віршовані загадки від Євдокії Тютюнник. Авторку тепло привітали з ошатною диво-книгою її близькі – чоловік Анатолій Тютюнник, відомий журналіст, та їхні діти – Катя й Артем, заступник директора міської централізованої бібліотечної системи Олена Сльозка, ведуча захоплюючої імпрези Маргарита Бордонос, чудова гостя з Італії – дитяча письменниця Людмила Шутько, художниця Анна Лега, письменник та журналіст Микола Будлянський (редактор цієї книжки). Казки з нової книги майстерно прочитали колеги-журналісти – Надія Дерев’янко та Вадим Балінський.

1adzubaser

Президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, редактор обласної газети «Чернігівщина: новини і оголошення» Сергій Дзюба урочисто вручив Євдокії Тютюнник Міжнародну літературну премію імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень». Євдокію Павлівну нагороджено за книжку для дітей «Іменини цибулини» та роман «Грабовський» (про подвижницьке життя видатного українця Павла Грабовського). Щиро вітаємо талановиту авторку. Зичимо здоров’я, любові, добра, удачі та нових захоплюючих книжок!

Сергій Квітницький