|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 22:49 | 12.07.2022

СОVID-19 у Чернігові поширюється шаленими темпами

Кількість хворих на COVID-19 у Чернігові та області зараз набагато більша за сумарну кількість тих, хто вже одужав за весь час, і темпи приросту захворюваності постійно зростають. Разом з тим в області вживають відповідних заходів, як-от збільшення ліжкового фонду, забезпечення медзакладів киснем та розширення мережі лікарень, які отримують пакет НСЗУ для надання допомоги хворим на COVID-19.

«Боротьба з коронакризою зараз відбувається за двома напрямками. Перший – це належна медична допомога хворим на COVID-19. Другий – профілактика зростання захворюваності, яка передбачає зменшення кількості контактів та прямих комунікацій між людьми, що своєю чергою допомагає запобігти сплеску, – сказав перший заступник голови ОДА Віталій Загайний. – Для мінімізації наслідків пандемії зараз в Україні діє ряд програм для підтримки різних верств населення, напрацьованих Урядом за ініціативи Президента України. Радимо громадянам не бути легковажними і максимально обмежити комунікації. Щоб під час святкування ми не прийшли до того, що через нехтування карантинними обмеженнями лікарні будуть переповнені хворими. Сподіваємось, що громадськість нас почує і зрозуміє важливість цих заходів. За теперішніх умов потрібно вже зараз подумати про організацію та відзначення новорічно-різдвяних свят у спосіб, відмінний від традиційного».

 

«Ковідних» лікарень стало більше

 

Минулого тижня ще три лікарні в Чернігівській області підписали з Національною службою здоров'я України відповідні договори на фінансування. Загалом в області вже 17 лікарень, які забезпечують лікування хворих на коронавірус.

petrogarma«Ще три медичні заклади підпасали договір по 31-му пакету – стаціонарна допомога пацієнтам з коронавірусною хворобою, – розповідає начальник управління охорони здоров’я ОДА Петро Гармаш. – Це Семенівська, Ніжинська та Новгород-Сіверська центральні районні лікарні. Вони включені в перелік закладів, які можуть госпіталізувати хворих. Тому лікарні, відповідно до 31-го пакета, будуть отримувати майже три мільйони гривень щомісяця. Таким чином, допомогу таким пацієнтам вже можуть надавати 17 лікарень області. Нам це дає додаткові ліжко-місця для лікування хворих на коронавірус, лікарням це дає змогу закуповувати препарати для них, покращувати матеріально-технічну базу, а ще – лікарі, які працюють з повідом, зможуть отримувати 300% надбавку до своєї заробітної плати. Так зараз в області розгорнуто 1256 ліжок для лікування хворих на коронавірус, серед них 564 ліжка забезпечені киснем, 66 – мають централізовану подачу, 108 – через концентратори».

За словами Петра Гармаша, поки що до «новопідписаних» лікарень не направлятимуть тяжкохворих – їх відправлятимуть до лікарень із більшим досвідом лікування коронавірусу.

«Беручи до уваги той факт, що ці три лікарні, котрі щойно увійшли в цей так званий «ковідний» режим роботи, то надважких пацієнтів до них поки не будемо направляти, – говорить Петро Гармаш. – Будемо комунікувати з Чернігівською районною лікарнею, Чернігівською міською лікарнею, Борзнянською районною лікарнею і перенаправляти важких пацієнтів туди. Адже там лікарні вже мають достатній досвід роботи з коронавірусом, вони вже все це проходили. До того ж у нас створена відповідна робоча група, і кожен лікар-інфекціоніст має можливість зв’язатися з обласним інфекціоністом і отримати консультацію. Також у нас розроблено графік відвідування моніторинговою групою тих лікувальних установ, які лікують хворих на коронавірус».

 

Три лікарні вже переповнені

 

На брифінгу, який відбувся 27 листопада в обласній державній адміністрації, Віталій Загайний повідомив, що в області вже три медичні заклади не можуть приймати хворих на коронавірус, оскільки вони заповнені такими хворими більш ніж на 100%.

«Козелецька і Менська районні лікарні та Ніжинська міська лікарня вже не мають вільних ліжко-місць для лікування хворих на ковід, – сказав Віталій Загайний. – Але ми готові до таких викликів. Належним чином організована робота з переорієнтації хворих до інших медзакладів. У нас уже відпрацьовані маршрути пацієнтів, і корекція відбувається через керівників закладів охорони здоров’я, через завідувачів відділень, а також бригадами «швидкої». Загалом «ковідний» ліжковий фонд Чернігівської області завантажений більш ніж на 60%».

 

Нові лабораторії – в новому році

 

Сьогодні у Чернігівській області ПЛР-тестування проводять тільки в Чернігівському державному лабораторному центрі. За одну добу тут роблять від 1000 до 1200 тестів. Та вже на початку 2021-го в області планують встановити ще п'ять таких лабораторій.

«Для встановлення нових лабораторій для проведення ПЛР-тестування урядом виділено майже 19 мільйонів гривень, – говорить Петро Гармаш. – Нові лабораторії з нового року запрацюють в Ніжинській та Прилуцькій міських лікарнях, Корюківській центральній районній лікарні, Чернігівській міській лікарні №3 та в обласній лікарні. Це може суттєво збільшити кількість проведених обстежень і буде зручно для людей. До того ж ці лабораторії зможуть проводити не лише ПЛР-дослідження, але й тестування на понад 200 різних параметрів».

 

Медикам – страховка

 

На Чернігівщині найближчим часом мають безкоштовно застрахувати медичних працівників від можливих наслідків коронавірусної хвороби.

«Сьогодні в області 1626 медичних працівників задіяні в наданні допомоги по коронавірусу. Наразі усім районним керівникам було доручено взяти під контроль питання страхування медпрацівників, які надають допомогу саме на їхній території, – говорить Петро Гармаш. – Обласною радою з бюджету вже виділені кошти для страхування медиків у трьох обласних медичних закладах, якій надають допомогу по лікування хворих з короновірусом – це обласна лікарня, обласна дитяча лікарня і центр екстреної медичної допомоги».

 

Забезпеченість киснем – мета № 1

 

Серед найголовніших проблем залишається постачання медичного кисню, оскільки його виробляють у нашій країні не в достатній кількості, а також забезпечення централізованого постачання кисню в самій лікарні. Проте чиновники запевняють, що ситуація хоча і складна, але не критична.

«Звичайно, найбільша забезпеченість киснем в лікувальних установах, які знаходяться в містах, – говорить Петро Гармаш. – Це Чернігів, Прилуки та Ніжин. У районних лікарнях дещо складніше, тому що так склалося історично, що централізованої подачі кисню в центральних районних лікарнях не було. У них була лише подача на реанімації та операційні блоки. Тому якщо розглядати ситуацію з самого початку, коли у нас було три лікарні, які приймали хворих на коронавірус, то зараз вже 17 лікувальних установ і понад 500 ліжок, забезпечених кисневою подачею. Зараз у нас є 354 концентратори. Станом на 27 листопада в області на штучній вентиляції легенів перебувають 23 пацієнти, і 304 пацієнти – на періодичній кисневій підтримці. Треба розуміти той факт, що ліжко-місць можна відкрити багато, але найголовніше – щоб вони були забезпечені кисневою підтримкою і медичним персоналом».

Петро Гармаш також повідомив, що згідно з постановою Кабміну для Чернігівської області додатково виділять майже 60 млн гривень на забезпечення лікарень киснем.

«Постановою нам виділені кошти, які мають надійти наступного тижня і будуть розділені між лікувальними закладами. Їх спрямують на закупівлю кисневих станцій, концентраторів та облаштування систем подачі кисню, – сказав Петро Петрович. – Уряд поставив завдання, щоб 80% ліжко-місць були забезпечені киснем. Ми вже прийняли заявки від усіх наших лікувальних установ. Та потрібно розуміти й те, що швидко придбати все необхідне не вийде, бо до виробників обладнання для кисневих станцій, кисню, кисневих концентраторів стоять черги. Адже небагато компаній в країні цим займається».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)