|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 17:53 | 11.28.2023

Бобровицька громада: підпільний виконком і саботаж слідства

Не можете отримати законного дозволу на розробку проектів землеустрою? Не біда! Є люди, які допоможуть вам вирішити цю проблему, обійшовши комісію, сесію та керівництво територіальної громади.

У Бобровиці подібні послуги, здається, було поставлено на конвеєр. Нещодавно у міськраді «виплили» факти, які вказують на те, що хтось дублював її функції, підробляючи документацію за допомогою фальшивих печатки та підписів. «Липову» печатку знайшли у рамках справи про хабарництво місцевого воєнкома, а нещодавно «виплила» і одна із земельних махінацій, де фігурує «липа». У Бобровицькій міській раді припускають: таких махінацій може бути не одна, не дві й не три, відтак звернулись до правоохоронців із заявою про вжиття заходів. Щоправда, останні не надто поспішають із розслідуванням справи.

 

Підпису не ставили, рішення не було

 

Кілька місяців тому спеціалісти земельного відділу Бобровицької міської ради абсолютно випадково наштовхнулись на рішення, яке може стати одним із витків масштабної кримінальної шахрайської схеми, що, можливо, діяла впродовж багатьох років.

Однією з фігурантів можливої схеми стала мешканка Бобровиці Валентина Ю. (прізвище жінки не вказуємо з етичних міркувань). Пані Валентина оформила земельну ділянку розміром 5 соток з цільовим призначенням «під садівництво». Здавалося б, звичайне діло, та й що таке 5 соток? Однак у цій справі важливі не розміри ділянки, а розміри махінацій із «липовими» документами, на підставі яких громадянка оформила свою землю. А вони можуть бути колосальними, особливо зважаючи на те, що у липні 2021-го року під час обшуків у справі про хабарництво місцевого воєнкома, знайшли «липову» печатку Бобровицької міськради.

Річ у тому, що місцевий реєстратор вчинив реєстраційну дію, опираючись на рішення сесії, якого не було. Точніше, була і сесія, і рішення, а от про земельну ділянку громадянки Валентини Ю. не йшлося.

На наш інформаційний запит у Бобровицькій міській раді підтвердили цей факт.

Відповідь надала тоді ще голова громади Тетяна Ковчежнюк: «…рішенням восьмої сесії міської ради восьмого скликання №431-8/VІІІ від 28.05.2021 року «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, для індивідуального садівництва, для будівництва гаражів….» земельна ділянка, площею 0,0542 га громадянці Валентині Ю. у власність не надавалася. Заяви від громадянки … про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки не надходило».

zapyt

Документ, який засвідчує фальшивість документації

 

Як трапилося так, що в реєстр внесли інформацію, спираючись на дані, які не відповідають дійсності, ми попросили прокоментувати заступника Бобровицького міського голови Володимира Данішевського.

«На восьмій сесії восьмого скликання, що відбулася 28-го травня, коли мене призначали першим заступником голови Бобровицької міськради, тоді нібито надали і землю. Насправді ніхто за це земельне питання не голосував. Ми дивились це рішення, і в ньому нічого не сказано про виділення земельної ділянки, – говорить Володимир Данішевський. – Реєстратор речових справ зареєстрував її право власності на підставі рішення міської ради, на якому стояла мокра печатка та підпис заступника Василя Кучерини, якого, як потім з’ясувалося, він не ставив. Звинувачувати в чомусь реєстратора не можна, адже для вчинення реєстраційної дії достатньо витягу з рішення. Перевірити більше реєстратор не в змозі, та й посадовими обов’язками така перевірка не передбачена».

 

Володимир Данішевський: «Ще щонайменше у двох людей є підроблені рішення»

 

Виявили махінацію з документацією абсолютно випадково. Після оформлення права власності жінка розширила межі ділянки аж до берегів річки Бистриця. Річка, як відомо, відноситься до категорії малих і для неї встановлено 25-метрову прибережну захисну смугу. Відтак люди написали скаргу в міськраду про захоплення прибережки, а вже там знайшли те, чого не очікували знайти.

Як відомо, після внесення у 2019-му році змін у законодавство заборонили надавати землю під садівництво у межах населеного пункту, якщо це не передбачено містобудівними умовами. Тож задля того, щоб отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою, громадянці Валентині Ю. потрібно було або робити детальний план, який коштує 20 тисяч гривень, або чекати затвердження Генерального плану.

vdanisЯк виявилося, перед тим як оформити право власності, пані Валентина неодноразово зверталася з заявами в міськраду і неодноразово отримувала відмови, адже, як зазначалося, законодавством передбачено чіткий порядок надання таких дозволів. До того ж ділянка впритул доходить до малої річки.

У випадку з цією земельною ділянкою цілком логічно припустити, що громадянка Валентина Ю., розуміючи те, що отримати законним шляхом землю не вдасться, пішла іншим шляхом – незаконним.

Факт підробки службової документації підтверджує заступник голови міськради Володимир Данішевський.

«Коли ухвалюють рішення, то до нього йде загальний список, а громадянам надають тільки витяги. Таке рішення сесії є, але у загальному списку лише 12 громадян, а пані Валентина стоїть 15-та у списку. В оригіналі рішення її немає, – говорить Володимир Данішевський. – У неї рішення – як витяг. Окрім неї, відповідно, ще щонайменше у двох людей є такі рішення».

Відтак можемо говорити не про одиничний випадок, а про систему, адже одним рішенням хтось «провів» три земельні ділянки, за які депутати не голосували. І цілком можливо, що дві інші земельні ділянки були не по 5 соток.

 

Самозахват чи службова підробка?

 

З подібними випадками Володимир Данішевський як колишній працівник прокуратури зустрічався в Чернігівському районі.

«Там було таке, що сесію проводили один раз у квартал, а потім минало місяців 3-4, і дописували у рішення все, що треба. Через пів року, коли починали допитувати депутатів, вже ніхто з них не пам’ятав, хто і за що голосував, – пригадує заступник голови громади. – Якщо в тих випадках ми бачили певну схему, то тут взагалі тупо фальсифікують документи, навіть не вносячи зміни у рішення. Можемо сміливо говорити про шахрайство».

Втім, у поліції чомусь так не думають. Там відкрили провадження за статтею 197-1 «Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво».

За нашою інформацією, поліцейські намагались витребувати у фігурантки провадження оригінали документів, однак та навідріз відмовилась їх надати. Не допомогло і клопотання про обшук, у якому суд, зважаючи на санкцію статті, об’єктивно відмовив. Відтак вже понад два місяці справа зависла в повітрі.

Для того, щоб зрушити діло з місця, потрібно перекваліфікувати справу на «службове підроблення». Максимальна санкція статті 366 Кримінального кодексу України за складання, видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів передбачає обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Звісно, перекваліфікація справи є внутрішнім питанням правоохоронного органу, і вказувати, що робити слідчим, було б нетактовно і неправильно. Однак у даній ситуації, ми, можливо, маємо справу не з поодиноким випадком, а з потоком «липи», чому є підтвердження. А, зважаючи на те, що печатка не змінювалась від часу утворення територіальної громади, можемо припустити, що тут цілий шлейф підробок, пов'язаний із знаними в колишньому районі прізвищами.

 

«Липа» є, а розкриття – немає

 

До прикладу, землевпорядну документацію виготовляла фірма ТОВ «Інвест-Гео», власником якої є Герасенко Олександр Миколайович. Фірма зареєстрована в Чернігові, але Олександр Герасенко пов'язаний з Бобровицею, оскільки певний час працював у місцевому відділі Держгеокадастру завідувачем сектору землеустрою та ринку земель.

Олександру Герасенку приписують дружбу ще з одним відомим в Бобровиці підприємцем Олександром Глеєм, який має стосунок до іншої землевпорядної фірми ПП «Земгеопроект».

У 2016-му році до редакції газети «Чернігівщина» зверталися мешканці восьмиквартирного двоповерхового будинку, що у місті Бобровиця по вулиці Незалежності, з проханням встановити справедливість щодо незаконної приватизації їхньої прибудинкової території сусідкою, котра мешкає навпроти. Проблема, як виявилося, з добрячою бородою, бо де-факто багатоквартирний будинок є, і в ньому вже майже тридцять років живуть колишні ремівці (будували його як єдиний комплекс із Бобровицьким РЕМом, і квартири давали своїм же працівникам), а де-юре документація на житловий будинок якимось чином зникла, і її не могли знайти ні в Бобровиці, ні в Прилуках (тривалий час були підпорядковані), ні навіть в архівах ПАТ «Чернігівобленерго». Обурені люди вже обійшли сім кіл бюрократичного пекла, аби зупинити приватизацію їхньої прибудинкової території немісцевою сусідкою. Документів, що підтверджували право власності на земельну ділянку, люди не бачили. А споглядали лише, як нова сусідка без жодної краплі співчуття винищує фруктові дерева, які свого часу садили ці ж люди, демонтує конструкції для сушіння білизни.

14 вересня 2016 року за колективною заявою мешканців будинку комісією Бобровицької міської ради було проведено обстеження земельної ділянки на предмет її законної приватизації. Вже за п’ять днів заявники отримали акт обстеження, з якого стало відомо, що громадянці Христюк Т. А. та її доньці Христюк І. В. рішенням 38 сесії VI скликання Бобровицької міської ради від 22.05.2015 року земельна ділянка площею 0,0523 га була передана у власність. У вказаному акті також зазначено, що у межі приватизованої ділянки увійшла й частина прибудинкової території двоповерхівки (0,012 га), яка й опинилася за парканом садиби недружелюбної сусідки. На колективне звернення про порушення прав на прибудинкову територію міська рада надала відповідь – акт, в якому визнала, що приватизація відбулася з порушенням законодавства і до цих порушень призвели незаконні дії громадянки Христюк, яка ввела міську раду і її земельний відділ в оману. А виготовленням технічної документації на спірну земельну ділянку займалася землевпорядна організація ПП «Земгеопроект». Заміри проводив Олександр Глей, який тоді представлявся заступником директора цієї організації. При виготовленні проектної документації було порушено законодавство, оскільки не було розроблено детального плану ділянки, що підлягає приватизації. Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі відсутності детального плану території передача ділянки із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним особам забороняється. Більше того, при обстеженні комісія не виявила межових знаків, які мала встановити землевпорядна організація під час розробки документації.

Олександр Глей начебто єкумом військового комісара Олега Олешка, якого Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України на початку літа цього року затримав на хабарі. Попри те, що справа набула суспільного резонансу, прокуратура так і не висунула підозри. Зате виплив ще один цікавий факт: при обшуку оперативники Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України знайшли печатку Бобровицької міської ради. 8 липня Новозаводський районний суд міста Чернігова наклав на неї арешт. У міській раді поставили офіційно до відома суду, дослівно: «печатка «Бобровицька міська рада» Бобровицького району Чернігівської області, вилучена у ході обшуку автомобіля та в ході обшуку комплексу нежитлових будівель Бобровицького районного центру комплектування та соціальної підтримки…, не належить на праві власності Бобровицькій міській раді».

Власне, саму печатку начебто знайшли у автомобілі Олександра Глея.

Відтак маємо «липову» печатку і маємо «липове рішення», можливо, не одне. Втім, досі не маємо розкритої схеми шахрайства.

 

Слідство посилає до…прес-служби

 

Чому гальмується розслідування, ми вирішили з’ясувати безпосередньо в дізнавача Бобровицького відділення поліції Ніжинського відділу поліції Наталії Федоренко.

«Йде досудове розслідування. Я не можу розголошувати відомості чи надавати коментарі», – відповідає та.

«Справа в тому, що справа набула неабиякого резонансу. Ми можемо говорити про підробку службової документації й шахрайство», – наголошую я.

«А чим це доведено? Вже доведено, що є підробка?» – апелює дізнавач.

«Ну як? При обшуку у підприємця знайшли печатку міської ради», – повертаю її до реальності.

«Мені про це не відомо. Я зараз у відпустці, може, там щось і знайшли, але я про це не знаю», – дивується представниця поліції.

«Це було до історії з земельною ділянкою. У липні 2021 року», – продовжую.

«Мені про це не відомо. Коментарів ніяких давати не буду. Звертайтесь в прес-службу ГУНП в Чернігівській області», – закінчила розмову Наталія Федоренко.

Начальник Бобровицького відділення поліції Ніжинського відділу поліції Олексій Шевцов підтвердив, що дізнавач, яка веде справу, дійсно перебуває у відпустці. Коментарів щодо того, чому так довго затягують резонансну справу, від начальника поліції отримати не вдалося.

«Я вибачаюсь, але зараз перебуваю на лікуванні в госпіталі і мені потрібно йти на процедури», – сказав він.

У цій історії, як виявилось, не так вже і багато невідомих. Вірніше кажучи, багато відомих, але чомусь слідство не поспішає з розслідуванням. Більше того, як виявилось, дізнавач у справі ні сном, ні духом не відає про «липову» печатку міськради, яку знайшли її ж колеги під час обшуків і на яку суд наклав арешт.

pechatka

Рішення суду, про яке чомусь не знає дізнавач

 

Чи можна у такому випадку очікувати на перекваліфікацію з самовільного зайняття на службове підроблення, коли дізнавач, виходячи з суті нашої розмови, не бачить взаємозв’язку між «липою» та рішенням, якого не приймали? Навряд чи! Де гарантія того, що така печатка була одна, і хто скаже, скільки рішень міськради було підроблено?

Подібні речі ставлять під сумнів не лише компетентність правоохоронних органів, але й доцільність існування органів місцевого самоврядування. Навіщо у такому випадку обирати місцеву владу, якщо під боком у громади діє підпільний виконком, який без депутатського волевиявлення вирішує справи в громаді?

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Дмитра Кухаренка

Схожі матеріали (за тегом)