|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 8:49 | 10.19.2021

Обговорено наболіле питання аграріїв

Наболілу проблему зупинення/блокування реєстрації податкових накладних обговорювали аграрії регіону з представниками влади 19 серпня в обласній раді, де відбувся круглий стіл з розгляду проблемних питань, пов'язаних із реєстрацією податкових накладних сільськогосподарських підприємств регіону в Єдиному реєстрі податкових накладних органами Державної податкової служби.

agrotemaНа пленарному засіданні п'ятої сесії обласної ради восьмого скликання до обласної ради звернулись представники Спілки аграріїв Чернігівщини з метою вирішення складної ситуації, в якій опинилися малі та середні аграрні (фермерські) підприємства регіону.
За словами керівників агропідприємств, суть проблеми полягає в тому, що останнім часом підприємці досить часто стикаються з практикою зупинення/блокування реєстрації податкових накладних органами ДПС на підставі застосування критеріїв ризиковості здійснення операцій або віднесення самого платника податку до ризикових. Однак на практиці зупинення реєстрації податкових накладних, на думку аграріїв, не завжди виправдане та обґрунтоване.
Тож, для пошуку шляхів вирішення озвученої проблеми на зустріч із аграріями були запрошені депутати обласної ради, представники обласної державної адміністрації, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, громадських організацій.
Як пояснили представники ГУ ДПС у Чернігівські області, особливість системи реєстрації податкових накладних полягає у тому, що вона не лише здійснює моніторинг, але й здатна превентивно «блокувати» податкові накладні, які постачальники товарів або послуг складають на своїх покупців. Таке блокування відбувається у разі виявлення певних ризикових ознак. Заблокована накладна не дає покупцеві право включити суму ПДВ, яку той сплатив в складі ціни придбаних товарів чи послуг, до податкового кредиту. Розблокувати ж накладну постачальник може подавши пояснення та документи, які стосуються суті здійсненої операції, на розгляд відповідної комісії при податковому органі.
У своїх виступах керівники агропідприємств наголошували на тому, що сільгоспвиробники, забезпечуючи продовольчу безпеку держави, прагнуть належної підтримки та розуміння у вирішенні проблемних питань, які виникають у їхній діяльності.
Очільниця ГУ ДПС у Чернігівський області Людмила Слотюк зауважила, що про проблему знають і врегульовують подібні випадки на рівні спеціальної комісії.
Заступник начальника ГУ ДПС області Руслан Погрібний зазначив, що процедура блокування податкових накладних чітко визначена постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка регламентує механізм затвердження та критерії потрапляння накладних на блокування. Він зауважив, що робоча комісія із розгляду цих питань засідає щоденно для того, щоб пришвидшити процес розблокування податкових накладних.
Зі слів заявників, кожна зупинена/заблокована податкова накладна потребує подання великого пакету документів для розблокування, але часто й це не є гарантією вирішення проблеми і тоді розпочинається довготривалий процес звернення до суду.
Ще одна проблема, яку озвучили учасники засдіання, полягає в тому, що у повідомленні про зупинення/блокування податкової накладної податковий орган не зазначає конкретну причину, яка стала підставою для включення операції до переліку ризикових.
У відповідь на це Руслан Погрібний пояснив, що причинами відмови реєстрації може стати невідповідність обсягів отриманої продукції фактично здійсненим господарським операціям, а саме відображення наявності власних чи орендованих основних засобів, матеріально-технічної бази та кількості працівників і заробітної плати, що вказує на фіктивний характер його діяльності.
Такий, на думку сільгоспвиробників, недопрацьований механізм та критерії блокування податкових накладних призводять до вимивання обігових коштів, витрачання додаткового часу та фінансових ресурсів для бізнесу на вирішення проблем, створених контролюючим органом. Відтак ситуація потребує негайного вирішення.
Підбиваючи підсумки детального та всебічного обговорення озвученої представниками сільськогосподарських (фермерських) підприємств регіону проблеми, перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш окреслила визначені в ході розмови подальші кроки.
По-перше, всі присутні зійшлись на тому, що необхідно створити/відновити роботу робочої групи при ОДА для організації діалогу між органами державної податкової служби та підприємцями з метою надання консультативної допомоги та ефективного й швидкого вирішення питань, що виникають у процесі діяльності.
По-друге, важливим аспектом вирішення питання учасники засідання визначили підготовку звернення до Президента України, Уряду та Верховної Ради України з метою внесення відповідних змін до чинного законодавства.
Керівник подякувала всім учасникам засідання за активну участь та запевнила, що вирішення даного питання не залишиться поза увагою обласної ради і після завершення круглого столу буде дано відповідні доручення та підготовлено ряд звернень до різних інстанцій.

Схожі матеріали (за тегом)