|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 11:17 | 08.12.2022

Ветеран АТО налагоджує органічний ягідний бізнес

Органічна продукція преміум-класу – головна фішка «ВітамінкаНям» – агропроекту учасника бойових дій куликівця Олександра Никоненка. Відвоювавши на фронті добровольцем в лавах 128-ї бригади, Олександр вирішив спробувати себе в бізнесі. Певний час він міркував над різними проектами і, зрештою, зупинився на ягідництві. Спочатку атовець не наважувався вкладати гроші у справу, але допомогли спеціальні бізнес-курси та близьке знайомство з ягідним бізнесом. Три роки тому він починав із малини, а нині на ділянці біля батьківської хати Олександр облаштував справжній розсадник, в якому, окрім малини, ростуть різні сорти полуниці, агрусу, червоної смородини, ожини, жимолості та ірги.

Від малини до розсадника!

«Саме з цієї малини все і почалося», – проводить нас повз невеликі зелені кущики, висаджені в ряд, Олександр.

За місяць-другий ці кущики буде не впізнати. Малина ремонтантна, тому восени її зрізають під корінь для того, щоб весною вона дала нові молоді пагони, на яких і утвориться урожай ягід.

«Наприкінці квітня 2017 року ми висадили по 100 кущів малини Зюгана, Полка, Геракл для особистого споживання. А коли ягода дозріла і ми почали насолоджуватись її смаком та зовнішнім виглядом, то виникло бажання розширити насадження ягід», – пригадує, як все починалося, Олександр Никоненко.

Коли Сашко говорить «ми», то має на увазі себе та свою другу половинку Наталію, без якої, як вважає герой нашої публікації, нічого б не вийшло. Саме вона виступає ідейним натхненником проекту «ВітамінкаНям», який спеціалізується на органічному вирощуванні ягід преміум-класу.

«Ми з Наталею відвідували конференції і майстер-класи з ягідництва. Крім того, стала в нагоді і моя аграрна освіта. Все разом це дозволило уникнути цілої низки помилок, яких припускаються фермери-початківці – неправильний вибір сортів ягід для посадки, неправильно налаштована система поливу. Наслідком таких помилок дуже часто є загибель більшої частини врожаю, – відмічає Никоненко. – Подивіться на кущі жимолості, які ми закупили восени – вони практично всі прижилися, а це важливо в нашій справі, бо вартість одного саджанця складає 50 гривень».

Всі саджанці Олександр купує в розсадниках під Києвом та на Хмельниччині – у фермерському господарстві «Батьків Сад». Якістю матеріалу садівник задоволений. Та для успіху справи одних тільки якісних саджанців замало – важливі й інші фактори. На переконання учасника бойових дій, найважливіше у веденні ягідної справи – це своєчасне прополювання бур’янів, полив, боротьба із шкідниками та внесення добрив.

«Мабуть, головним у людей, які піклуються про своє здоров'я, є запитання «чим обробляєте?», – припускає власник вітамінного бізнесу. – Дійсно, шкідників та хвороб у ягоди дуже багато, особливо у суниці, і танці з бубном тут не допоможуть, – посміхається атовець. – Органічне землеробство категорично виключає застосування будь-яких хімічних препаратів. Тому з найперших днів ми використовуємо мікробні біопрепарати «БТУ-Центр». Це – понад десять найменувань препаратів, які покращують ґрунт, допомагають укоріненню саджанців, мікроелементи, які потрібні ягоді, захист від шкідників та хвороби. Ці препарати вносимо як під корінь, так і по листу».

Звісно, для багатьох здавалося б простішим, весною обробити хімією ягідні насадження та протравити ґрунт гербіцидами аби вберегти його від бур’янів. Але на те справа і органічна, що виключає застосування будь-якої хімії. Головним доказом того є маленькі крилаті трудівники, які запилюють квіт. Їх Олександр Никоненко придбав минулого року. А бджолярську справу освоїв через Інтернет.

«Старіший вулик дав дядько, а ті я докуповував, – показує на синьо-жовті вулики пасічник. – Одну матку я купував, а два рої зловив сам».

Тож натуральний мед – ще одна фішка у господарстві атовця.

50 відсотків успіху – це полив!

Займаючись ягідництвом, Олександр вивчив справу до досконалості. Землю над корінням рослин він вкриває агроволокном. Це дає захист від бур’янів та зберігає вологу. Агроволокна вистачає на 5-7 років експлуатації. Міжряддя підприємець прополює мотоблоком, а щоб менше було мороки в майбутньому – із дня на день планує засіяти спеціальним сортом невисокої трави. У такому разі не буде не тільки бур’янів, але й час на прополювання міжряддя не доведеться витрачати.

50 відсотків успіху землеробства та садівництва – це достатня кількість опадів. Щоб не залежати від примх природи, Олександр облаштував систему крапельного поливу. Він вже фактично доробив насосну станцію. Так, насоси закачуватимуть із свердловини воду у спеціальний резервуар розміром 8 кубічних метрів. Там воду нагріватиме сонцем, далі вона буде подаватися до рослин.

Власник ягідного бізнесу не приховує, що найбільший фінансовий результат йому принесла малина – вона фактично перекрила всі витрати на саджанці. Втім, малинний бізнес – нестабільний, адже відомі часті випадки, коли через відсутність ринку збуту фермери вирізали малинники під корінь. Тому Олександр зробив ставку не лише на полуницю та малину, але й на доволі незвичні як для нашого регіону ягоди. Про них він може розповідати годинами. Аґрус, червона смородина, малина, ожина, ірга – те, що, на думку підприємця, в перспективі дасть непоганий фінансовий результат.

Ставка на перспективні рослини

«Із п'яти сортів ожини, яку ми висадили у минулому році, зупинилися на двох, – розповідає, тримаючи в руках колючі пагони, Олександр. – Лох тей – рання, солодка, чимось нагадує смак шовковиці, середнього розміру. Трипл краун – середньопізня, солодка та має великий розмір. Обидва сорти відносяться до типу росяніка (нові пагони стеляться прямо по землі), що дуже зручно для укриття на зиму».

Жимолость – найновіший тренд у ягідництві. Ця рослина вимагає перехресного запилення, тому Сашко з Наталею обрали для себе близько десятка сортів, частина з яких є дуже хорошими запилювачами. Саме від цього сильно залежить урожайність.

«У жимолості безліч переваг над іншими ягідними культурами. Так, вона радує найпершими плодами у сезон. Багатьох прихильників здорового способу життя жимолость приваблює своїми надзвичайно корисними властивостями. Це дорога ягода: в середньому ціна на неї – від 100 гривень за кілограм, – розповідає ягідник. – Але я впевнений, якщо її вивезти на базар в Чернігів, то її ніхто не купить, бо половина людей не знає, що це за ягода. Що говорити? Вивези нашу ожину, ягоди якої розміром з сірникову коробку, – люди думатимуть, що це хімія, хоча, як я вже казав, хімії ми не застосовуємо – все обробляємо біологічними препаратами».

Особлива гордість – ірга.

«Коли я вперше її побачив, то подумав, що це лохина, – пригадує Олександр. – Але перед лохиною її перевага в тому, що вона підходить для наших ґрунтів і не потребує закислення ґрунту».

Окрім вирощування ягід, Олександр Никоненко пробує себе й у городництві. Тут він бачить перспективу у вирощуванні органічного часнику.

«Під час навчання у школі економіки мені подруга Майя Москвич із «Айдару» дала на пробу сорт часнику «Любаша». А оце, поруч, – сорт «Дюшес», – показує на грядку. – Хочу у подальшому розширити площі під часником. Це – перспективна культура».

Засновники органічного проекту «ВітамінкаНям» з перспективною дивляться у майбутнє, бо знають, що їхня продукція користується попитом перш за все через її якість. Ту ж саму малину перед продажем Олександр та Наталя охолоджують, тому у їхніх кошиках немає жодної пом’ятої ягоди. У молодої пари є постійні клієнти, втім, більшість продукції вони збувають через Інтернет.

Головною запорукою успіху будь-якої справи, на переконання Олександра, є віра і чесність! З вірою і честю Олександр Никоненко захищав територіальну цілісність України, з ними – нині будує власну справу!

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Олексія Миколаєнка

Схожі матеріали (за тегом)