|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 12:29 | 06.20.2024

Українська історія – у серці Сан-Франциско

В Українському культурно-мистецькому центрі Сан-Франциско за участі представників української громади Каліфорнії відбулася презентація щойно виданої книги члена Національної Спілки журналістів України Миколи Гриня «Він світильником був, або Українська Голгота Івана Самійленка».

30 11 233

Це четверта книга автора на історико-краєзнавчу тематику. Цього разу вона присвячена життю та діяльності його земляка, останнього прем’єр-міністра уряду УНР в екзилі Івана Самійленка. Це ж йому разом з президентом УНР Миколою Плав’юком випала честь передати повновласті уряду УНР у вигнанні законнообраній після відновлення незалежності України владі держави.

Автор книги в анотації до неї відразу ж попереджує читачів: якщо вони вважають розпад комуно-більшовицької імперії зла, якою був СССР, найбільшою трагедією ХХ століття і до цих пір сумують та шкодують за цим розвалом, то вони можуть відкласти книгу і не гайнувати часу для її прочитання. Бо уся книга, яка складається з сімнадцяти розділів, є дослідженням саме про тих українських патріотів, яких більшовицька система вирвала з корінням із рідної землі, про тих, кому доводилося по лезу емігрантському, жити упродовж багатьох десятиліть в не завжди привітній чужині, але вони всім своїм чином і філософією життя продовжували нести ідеї Української Народної Республіки та наближали відновлення незалежної, соборної, суверенної і народоправної України.

У першій шерензі цих свідомих українців-патріотів був і навічно залишиться Іван Матвійович Самійленко – звичайний хлопець з сільської вулиці Валок спочатку козацької Полтавщини, а згодом з не менш українолюбної Чернігівщини, якому, як «петлюрівському недобитку», після вимушеної еміграції через загрозу бути закатованим більшовиками довелося жити й працювати за океаном на теренах США. Крім значних успіхів на науковій ниві як професора університету доля нагородила його й громадським тягарем Голови Централі Українського Народно-Демократичного Союзу та члена уряду УНР у вигнанні. Згодом він зайняв посаду заступника голови уряду та був обраний прем’єр-міністром цього ж уряду.

Звісно, поруч з Іваном Самійленком пліч-о-пліч жили й працювали на благо України багато його соратників з Державного Центру УНР в екзилі. Про багатьох з них теж мова у цій книзі. Знайшлося місце й про Голову Директорії УНР Симона Петлюру, Генерал-Хорунжого Степана Самійленка, про співпрацю Івана Самійленка з комісією Конгресу США з вивчення голодомору України.

У книзі вперше використані десятки архівних матеріалів тих часів, публікації українськомовної американської газети «Свобода» й інших часописів. Це перша книга в світі, в якій центральною фігурою є Іван Самійленко, детального життєпису якого нема ні в Україні, ні в США. Значення цієї книги, рекомендованої до друку вченою радою Чернігівського педуніверситету, незмірно зростає не тільки тому, що перед читачами постає людина, державний муж, який навічно має бути закарбований в історії України, але й відкриваються нові, досі незнані сторінки тернистого шляху до відродження незалежності нашої Материзни.

Під час презентації директор української школи у Сан-Франциско Андрій Вегера розповів про дитячі, шкільні та юнацькі роки автора, який народився в селі Козацьке на Чернігівщині, його шлях у професійну журналістику, якій він віддав більше п’ятдесяти років свого життя.

Про активну життєву позицію автора книги, який не тільки бере участь в багатьох масових заходах, організованих осередками української діаспори, а й популяризує їх на сторінках української та зарубіжної преси, розповів Генеральний консул України в Сан-Франциско Дмитро Кушнерук. Він також згодом вручив Миколі Гриню подячну Грамоту від Генерального консульства. Це нагорода за багаторічну сумлінну, наполегливу, самовіддану працю і значний його особистий внесок в розвиток та збереження української культури та історії в США.

Автора книги також вітали щирими словами Президент Українського Конгресового Комітету Америки, почесний консул України Андрій Футей, олімпійська чемпіонка з художньої гімнастики, багаторазова чемпіонка світу та Європи, заслужена майстриня спорту України Лілія Підкопаєва, народна артистка України, професор, народна депутатка України багатьох скликань Оксана Білозір, головна редакторка радіо FM із Сакраменто заслужена артистка України Наталія Багмут. Многоліття автору книги проспівали самодіяльні митці Оксана та Святослав Стуси, спів яких завжди є окрасою концертів та імпрез української діаспори.

Через відеозв’язок вітання прозвучали від відомої української дизайнерки Юлії Магдич та судді Федерального суду Богдана Футея, який був найпершим федеральним суддею в США, який мав українське походження і який був героєм публікацій Миколи Гриня в американській та українській пресі.

Настоятель української православної церкви Святого Михайла в Сан-Франциско протоієрей Георгій Тяпко не тільки побажав Божої благодаті на життєвому шляху автору книги, а разом з громадою помолився за Україну, її волю і народ та впевнену і швидку перемогу українців у кровопролитній російсько-українській війні.

Учасники зустрічі з радістю зустріли повідомлення, що після повного друкування накладу книги вона безоплатно буде передана в основні бібліотеки Америки, школи українознавства та осередкам діаспори.

 

Микола КОЗАЧЕНКО