|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 17:34 | 06.12.2024

Головне завдання – зберегти життя людям

Жителям Чернігівської області, які проживають у населених пунктах біля кордону з росією, наполегливо радять евакуюватися в більш безпечні місця. Насамперед це стосується населених пунктів Семенівської та Новгород-Сіверської громад, які щоденно потерпають від російських обстрілів. За минулий рік у Новгород-Сіверському районі зафіксовано 1215 обстрілів.

43566455675688

Сьогодні до Новгород-Сіверського району відносяться чотири громади: Семенівська, Новгород-Сіверська, Коропська та Понорницька. Багато населених пунктів Семенівської та Новгород-Сіверської громад знаходяться якраз біля кордону з країною-агресоркою і постійно страдають від ворожих обстрілів. Обстріли тут не припиняються ні на день. Особливо від них потерпають такі населені пункти, як Леонівка, Залізний Міст, Костобобрів, Грем’яч.

Саме тому влада щоденно вмовляє жителів прикордоння виїхати в безпечніші місця. Вже повністю виїхали жителі сіл Мурав’ї, Леонівка, Красний Хутір, Бучки.

«Враховуючи безпекову ситуацію в районі, ми були вимушені запропонувати людям, які проживають у селах поблизу кордону, залишити свої домівки задля збереження власного життя та здоров’я. 32456455676668Ми вмовляємо людей покинути домівки і повертатись лише тоді, коли мине небезпека. До прикладу, у Костобоброві проживає близько 290 чоловік, з них – 41 дитина. Насамперед ми звертаємось з пропозицією переїзду до батьків, – говорить начальник Новгород-Сіверської районної військової адміністрації Сергій Сергієнко. – Проте люди не поспішають виїздити з власних домівок. Проте вже є й такі села, де всі виїхали. Так, у Новгород-Сіверській громаді в селі Мурав’ї, де до повномасштабного вторгнення проживало близько 50 чоловік, не лишилося жодного мешканця. На жаль, це село розташоване дуже близько до кордону з росією, і постійні обстріли не дали можливості людям нормально жити, працювати, привозити туди продукти харчування. Тому з цього населеного пункту вивезли все населення. Це перший населений пункт району й області, який евакували повністю. Далі така сама ситуація склалася і в Семенівській громаді. Після обстрілу минулого року з системи залпового вогню «Град» населеного пункту прикордоння, його жителі протягом доби покинули свої домівки. Загалом в районі є декілька населених пунктів, з яких через російські обстріли виїхали всі жителі в більш безпечні місця. Є такі, де живуть до десятка людей і відмовляються виїздити. У селі Тимоновичі, яке розташоване на прикордонні, проживає шестеро людей. Село Залізний Міст – близько 26 людей. Село Леонівка (ми рахуємо за кількістю абонентів по електриці, ми це відстежуємо разом зі старостатом) – проживає нуль людей. Нуль людей у Красному Хуторі. У селі Камінь проживає близько восьми родин. Камінська Слобода – трохи більше, це зона ураження, де постійні обстріли. Бучки – нуль населення.

Ми постійно говоримо про переселення людей від кордонну, у своїх громадах обійшли кожен будинок з пропозицією переїзду. Адже ворог постійно обстрілює. І не тільки об’єкти критичної інфраструктури, а й приватні будинки. Так, у селі Заріччя Семенівської громади був похорон людини, десь 12 чоловік були присутні, і почався обстріл «Градами». Людям довелося ховатися, а потім звертатися до військових, щоб поховали ту людину. І росіяни бачать, що йде похорон, але обстрілюють. Навіщо? Не знаю. Немає в мене пояснення, чому вони обстрілюють цивільних, карети «швидкої», населені пункти, де немає військових».

 

Евакуйовуватися є куди, було б бажання

 

«На сьогодні в нас напрацьовано декілька варіантів евакуації населення з прикордоння, – говорить Сергій Сергієнко. – Є пропозиція евакуації в межах району, але більш віддалені населені пункти, де підготовлені для людей місця. Так, у Коропській громаді можуть розмістити близько 7 тисяч чоловік, і близько 5,5 тисяч в Понорницькій громаді. Підготовлені гуртожитки, які зможуть прийняти людей, і в Новгород-Сіверській громаді.

Та, на жаль, люди не зовсім розуміють небезпеку, не реагують на ситуацію на кордоні та не поспішають виїздити. За 2023 рік ми втратили десять чоловік цивільного населення».

За словами Сергія Сергієнка, попри небезпеку, громади все ж таки докладають максимум зусиль, аби не лишати напризволяще тих людей, які все ж таки відмовляються виїздити. Їм надається і медична допомога, і продукти привозять.

«Наразі у семи населених пунктах Семенівської громади та у шести Новгород-Сіверської, які розташовані практично на кордоні, відсутнє електропостачання. Відновити його тут надзвичайно складно, оскільки ворог постійно обстрілює бригади енергетиків. Обстріли часто призводять до руйнувань та пожеж. Дуже важливу та відповідальну роботу в цих випадках виконують підрозділи МНС, які постійно виїжджають в зону небезпеки. Також вони долучаються і до процесу евакуації, – говорить Сергій Сергієнко. – Та, незважаючи на це, РВА разом з громадами докладає максимум зусиль для того, щоб забезпечити населення всім необхідним. Мешканці отримують необхідні соціальні та медичні послуги, продукти харчування, зокрема й доставляють хліб. Постійно продовжується робота по відновленню об’єктів водопостачання, водовідведення, енергетичної інфраструктури».

 

Прикордонники посилюють контроль

 

Після того, як російська ДРГ 10 січня на дорозі між селами Грем’ячка і Леонівка розстріляла авто з жителем села Костобобрів, Держприкордонслужба посилить контроль за рухом цивільних осіб в 5-кілометровій зоні біля кордону.

«Ці питання ми обговорювали раніше з військовими. Я скажу вам відверто: ми обговорювали, що треба закривати цю зону. В країні військовий стан, і не кожна людина має доступ до прикордоння, бо насамперед це наша безпека, безпека військових. Друге: ми розуміємо, що повинні обмежувати у форматі захисту людей, які попри небезпеку хочуть все ж таки потрапити до цієї зони. На сьогодні державою визначена зона, на якій буде обмежене пересування», – говорить Сергій Сергієнко.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)