|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 12:18 | 10.05.2022

Три роки умовно для судді-хабарника

Антикорупційний суд засудив за хабар до трьох років умовно чернігівського суддю, що вступив у ЗСУ в перший же день вторгнення

1asuddaВищий антикорупційний суд 26 липня затвердив угоду про визнання винуватості між прокурором Олександром Омельченком і суддею Чернігівського окружного адміністративного суду Дмитром Лобанем, обвинуваченим в отриманні хабара в 20 тисяч доларів за ухвалення судового рішення за позовом виробничого кооперативу «Лутава».
Як повідомляють "Ґрати". Лобан 24 лютого пішов в армію. Оборону держави суд назвав однією з пом’якшуючих обставин для визначення покарання. Хоча вину суддя таки визнав і покаявся. Суд присудив йому три роки випробувального терміну і конфіскував у нього сім тисяч доларів — першу частину хабара, яку він встиг потратити до отримання другої. Детальніше про справу — у замітці «Ґрат».

Дмитро Лобан народився в Санкт-Петербурзі в Російській Федерації. Він був призначений суддею Чернігівського окружного адміністративного суду президентом Віктором Януковичем у травні 2012-го. Через п’ять років — у квітні 2019-го став суддею безстроково. І під кінець того ж року його затримали під час отримання другого траншу хабара — на загальну суму, за даними слідства, 20 тисяч доларів.

 

Земельне питання

 

Виробничий кооператив «Лутава» (зареєстрований в селі Стара Басань Чернігівської області) у червні 2007 року отримав в оренду землю державної власності площею понад 167 гектарів на 49 років.

Втім, у 2018 році Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області вирішило розірвати угоду щодо оренди 48 гектарів. Але про таке рішення предавників кооперативу не повідомили. І лише в 2019 році керівництво кооперативу про це дізналося і подало позов до господарського суду про визнання недійсним розірвання договору оренди. Перша інстанція відмовила кооперативу, апеляція — стала на його сторону. Касація підтвердила рішення апеляції.

Паралельно представники кооперативу подали позов до адміністративного суду, щоб визнати незаконними дії державної реєстраторки Наталії Углик, яка і внесла зміни в реєстр щодо розірвання договору оренди землі.


Серія позовів

 

Одна зі співзасновників кооперативу Тетяна Бахмат, за даними слідства, тоді звернулася до судді Дмитра Лобана, щоб отримати консультацію щодо подачі позову. Він попросив назвати кількох знайомих, хто би міг поручитися за неї, Бахмат назвала, в тому числі кількох суддів Чернігівського окружного адміністративного суду та свого батька. Після цього у них відбулася перша зустріч — у серпні минулого року. Згодом Бахмат подала кілька позовів, але після авторозподілу вони попали до інших суддів. Під час наступної зустрічі Лобан порадив їй подати ще три позови зі схожими, але не ідентичними вимогами. Тоді ж (зустріч була у вересні 2021-го) попросив про хабар у 20 тисяч доларів за рішення на користь кооперативу.

Епопея з подачею різних позовів тривала до кінця вересня. 24-го Лобан написав Бахмат у «ватсап», де вони постійно переписувались, що один із позовів таки дійшов до нього. Щоразу свою переписку суддя затягував словом: «Удаляемся» — маючи на увазі, за даними слідства, щоб Бахмат одразу видаляла повідомлення.
Через кілька днів вони зустрілися знову і суддя сказав, що рішення буде приблизно через місяць і попросив аванс — половину суми. Бахмат згодом сказала, що може дати лише 7 тисяч доларів. А решту — пізніше. На такі умови Лобан погодився: «Давайте, сколько есть».
У суді Лобан, як йдеться у вироку, уточнив, що під час однієї із зустрічей з Бахмат запитав: «На що ви розраховуєте?». У відповідь отримав цифру, яку не розчув, перепитав її і знову не розчув, тому запропонував надати йому наперед 50 %. На що Бахмат сказала, що має 7. Так він зрозумів, що йшлося про 20 тисяч доларів. І тоді сказав давати, скільки є.
7 жовтня була перша передача грошей — в автомобілі Бахмат.
А 9 листопада суддя написав представниці кооперативу, що рішення — готове, і вона може його отримати у секретаря під особистий підпис. Того ж дня відбулася чергова зустріч і передача решти хабара, після якої Лобана затримали. Його обвинуватили в проханні та одержанні неправомірної вигоди для себе за вчинення дій з використанням свого службового становища.
Вищий антикорупційний суд призначив йому заставу в 762 тисячі гривень як запобіжний захід, але апеляційна палата скасувала це рішення і арештувала Лобана з можливістю вийти під заставу у майже мільйон гривень — таким було клопотання прокуратури. Наступного дня після рішення апеляції заставу внесли на рахунок суду.


Війна, армія, угода

 

26 червня Лобан підписав з прокурором Олександром Омельченком угоду про визнання винуватості. За словами прокурора, ініціатором укладення угоди про визнання винуватості була саме сторона захисту. До цього був проект угоди про співпрацю та проводились так звані робочі зустрічі стосовно викриття інших кримінальних правопорушень, однак у зв`язку із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ці домовленості не були реалізовані та втратили свою актуальність. З цим погодилась і адвокатка Лобана Тетяна Шевченко.
У суді, що затверджував цю угоду, Лобан повідомив, що з першого ж дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну увійшов до Збройних сил України.
В угоді прокурор вказує обставини, що можуть пом’якшувати покарання — щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину, а також участь в обороні України. Суд погодився з прокурором. І присудив Лобану п’ять років позбавлення воді і заборону 3 роки працювати в судових та правоохоронних органах без конфіскації майна, але звільнив від відбування покарання з випробувальним терміном у 3 роки.
Суд вирішив, що оскільки Лобан потратив першу частину хабара у 7 тисяч доларів, то повинен компенсувати цю суму.
Обвинувачений пообіцяв компенсувати кошти із власних заощаджень та позичених грошей. Суд також поклав на Лобана обов’язок сплатити понад 30 тисяч гривень, витрачених на проведення експертиз.
Крім того, адвокатка Лобана Тетяна Шевченко клопотала про зменшення суми застави, внесеної за Лобана, на 720 тисяч гривень. І цю суму перерахувати на ЗСУ. Усі сторони, і суд в тому числі, погодилися. Решту застави — майже 280 тисяч гривень — суд вирішив зберегти на рахунках суду до набрання вироком законної сили. А після цього — віддати заставодавцю (прізвище приховане в рішенні).
Бахмат написала суду клопотання з проханням врахувати під час ухвалення вироку те, що понад 8 місяців вона не може отримати оригінал судового рішення, яке було видане суддею Лобаном. Оскільки він зберіг рішення щодо кооперативу в «Чернетках», і не завантажив його в Єдиний реєстр судових рішень. Після затримання Лобана збори суддів вирішили відправити справу на повторний розподіл, але кілька суддів, яким випадала ця справа, оголошували самовідвід, оскільки вважали такий повторний розподіл незаконним. Згодом визначити суддю, кваліфікація якого підходить для розгляду цієї скарги, Чернігівський окружний адмінсуд не зміг і передав до іншого суду — Окружного адмінсуду Києва. Той позов залишив без розгляду. Бахмат оскаржила це рішення в апеляції. Засідання призначене на кінець серпня цього року.
Бахмат вважає, що каяття Лобана є лише спробою уникнути покарання. Вона просила суд врахувати наявність суспільного інтересу щодо покарання за корупційні злочини, визначаючи Лобану покарання.
Суд вирішив, що умови угоди відповідають інтересам суспільства. Перш за все тому, що скорочений часу розгляду цієї категорії справ, яка не потребує дослідження доказів, а також економії державних ресурсів.
«На переконання суду, характер та тяжкість інкримінованого кримінального правопорушення, особа винного, його ставлення до вчиненого, поведінка під час судового розгляду вказує на його бажання виправитись, тому укладена угода не суперечить суспільним інтересам чи очікуванням», — йдеться в рішенні.
Однак, суд наголосив, що своїми діями Лобан завдав «непоправну шкоду авторитету державної влади, зокрема її судовій гілці».
«Через дії обвинуваченого та інші схожі випадки суспільство сприймає судові органи як корумповані та упереджені. Корумпованість окремих суддів, яка широко висвітлюється у засобах масової інформації, поглиблює недовіру суспільства до судових органів в цілому», — йдеться у вироку.
Проте суд зауважив, що Лобан засуджує свої дії і пішов на підписання угоди добровільно.

 

Виктория Матола

Схожі матеріали (за тегом)