|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 23:01 | 10.28.2021

Люди припнули трактора до стовпа Люди припнули трактора до стовпа

Припнули ланцюгами, аби не розорав заплаву

На Сосниччині селяни прикували ланцюгами до електричної опори трактор, яким намагалися розорати заплавні луки.

За словами очевидців, за спробою розорати придеснянські луки в урочищі Червона Гора, поблизу Малого Устя, стоїть сумновідомий аграрій Олег Шитіков. Минулого року він здійснив аналогічну спробу в Локнистому, що на Менщині. Дійство відбувалося у Страсну П’ятницю – тоді селянам вдалося зупинити трактори, а поліція після розголосу порушила кримінальне провадження. Щоправда, далі справа затихла. Цього разу спробу розорати заплавні луки було вчинено в переддень Вербної Неділі.

 

rozor1

Встигли зорати небагато

 

Мешканців Сосницької громади випробовують на міцність. Щойно ті встигли відбити спробу місцевого фермера заорати урочище Скриня, як «вистрілило» з іншого боку – на Червоній Горі.

«Оскільки я перебував не в Сосниці, то невідкладно на місце події виїхав начальник земельного відділу Ігор Чернуха, який з'ясував, що на площі працює трактор К-700 з плугами. Роботи здійснює ТОВ «Агро Плюс 2011», – коментує голова Сосницької ОТГ Андрій Портний.

Почувши про подію, в урочище прибули небайдужі жителі Сосниці та довколишніх сіл, які заблокували незаконну діяльність аграріїв.

 

bloking

За словами одного з сосниччан Івана Портного, про наміри розорати заплаву їх сповістив місцевий рибалка.

«Тут зовсім не до жартів: у вихідний день, під шумок карантину, ранком раненько, такий собі фермер Шитіков вирішив розорати заплавні луги Десни біля урочища Червона Гора. Добре, що свідомий громадянин, котрий рибалив неподалік, вчасно повідомив керівникам громади та поліції», – говорить він.

 

ivanpor

Іван Портний на місці події

 

На місце події люди викликали і співробітників поліції та написали заяву про вчинення кримінального правопорушення – самозахвату.

Депутат Сосницької районної ради Василь Волошко, який одразу ж прибув на місце нелегальної оранки, говорить про величезні проблеми від розорювання заплав.

«Внесення пестицидів на заливних луках не допускається. Та попри це, фермери з різних боків роблять спроби переорати луги, – обурюється депутат. – Найбільше дивує те, що контрольно-наглядові органи свідомо не виконують належним чином свої прямі обов'язки зі збереження навколишнього середовища, особливо у придеснянському басейні річок».

 

rozorane

Розорали аж попід річку

 

Як вже зазначалося, цей випадок непоодинокий. Із настанням весни на Сосниччині почастішали випадки незаконного переорювання сіножатей. Так, напередодні конфлікту в урочищі Червона гора спеціалісти ОТГ разом із представниками Державної екологічної інспекції в Чернігівській області провели обстеження урочищ та лугів. Група спеціалістів перевірила Хуторище, Красну гору, землі біля Білої Кручі, Скриню, Ковалевське, Березу, територію біля села Гапішківка та інші луги й урочища. В результаті перевірки було виявлено низку порушень екологічного та природоохоронного законодавства.

Екологи також зазначають, що розорювання сіножатей і пасовищ у заплавах річок може призвести до порушення гідрологічного режиму річок, зміни рівня ґрунтових вод прилеглих територій. Разом зі спалюванням стерні це призводить до знищення компонентів ландшафтного та біологічного різноманіття, осередків існування численних видів флори та фауни, зокрема рідкісних і вимираючих.

Ситуація ж в урочищі Червона Гора закінчилась перемогою людей. Та чи надовго? Інститути держави повільні та бездіяльні, тому покладатися можна виключно на згуртованість громади. Рік тому так було і в Локнистому, що на Менщині. Виходячи зі слів людей, дійові особи – ті ж самі, тільки підприємство мало іншу назву – ТОВ «Сіверський край».

pluga

На переконання голови Сосницької селищної ради Андрія Портного, суб'єкти господарювання, які здійснюють подібні вакханалії в час, коли країна протистоїть СOVID-19, провокуючи людей в порушення карантину відстоювати своє право на чисте та безпечне навколишнє природне середовище, не можуть зватися хліборобами.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Василя Волошка

Схожі матеріали (за тегом)