|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 11:12 | 08.12.2022

Корюківська трагедія – злочин без терміну давності

1 березня в Корюківці відбувся мітинг-реквієм з нагоди 77-х роковин трагедії 1943 року, коли нацисти в ході каральної операції повністю знищили поселення з усіма мешканцями – близько семи тисяч ні в чому невинних мирних корюківчан.

Корюківська трагедія за кількістю жертв майже в 45 разів перевищує білоруську Хатинь, в 21 раз — чеське Лідице, в 11 раз — французький Орадур-сюр-Глан.1 березня 1943 року в Корюківку прибув нацистський каральний загін. Населений пункт оточили, а всіх мешканців зганяли у великі будинки й розстрілювали. Опісля містечко, насамперед ті будинки, де відбулися розстріли, підпалили. Акція тривала й наступний день, а через тиждень, 9 березня, карателі повернулися, щоб допалити Корюківку і добити вцілілих.Було спалено 1290 будинків. Це найбільше поселення в Європі, повністю знищене нацистами в рамках каральної операції під час Другої світової війни.

korukivtrag

Оскільки знищені були не тільки сім’ї, а й цілі роди, встановити імена всіх загиблих історики, на жаль, вже не мають можливості. Тим більше, що за радянських часів ця трагедія не піддавалася розголосу, не вивчалася. На державному рівні роковини Корюківської трагедії вперше почали вшановуватися лише у 2013 році.

Разом з корюківською громадою біля Меморіалу на честь героїчного опору місцевих жителів нацистським загарбникам пам'ять усіх невинно вбитих вшанували перший заступник голови Чернігівської ОДА Віталій Загайний, заступник голови ОДА Андрій Подорван, представник Українського інституту національної пам’яті в області Сергій Бутко, голова обласного відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму Ніна Зубок. Заупокійну літію відправив настоятель Чернігівського храму Святої Великомучениці Катерини, секретар Чернігівської Єпархії Православної церкви України, протоієрей отець Роман (Кіник). Скорботний захід продовжився в урочищі Гай – на місці перепоховання жертв Корюківської трагедії.

 

Сніжана БОЖОК

Схожі матеріали (за тегом)