|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 7:46 | 06.25.2024

Городнянська громада будує своє майбутнє

Днями Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» спільно з Городнянською міською радою запросив журналістів у прес-тур до громади.

Городнянська об’єднана територіальна громада була створена у 2017 році. Навколо міста Городня об’єдналися  15 сільських рад, у листопаді 2019 року приєдналася ще одна – Володимирівська сільська рада. Територія громади – 770 кв.км, на якій проживає – 18910 жителів. Останні цифри без Володимирівки.

1aGorodnya1

Про досягнення, успіхи та труднощі, з якими доводиться стикатися громаді, журналістам розповів Андрій Богдан, Городнянський міський голова. Він зазначив: «ОТГ – це найбільш ефективна система управління. Тривалий час території, які були районами, втрачали села. Сьогодні сільські території можуть відродитися, якщо продовжиться реформа децентралізації».

Про старостати

За два роки у громаді багато чого змогли досягти. Із старостами проводять скайп-конференції, а у кожному старостаті є Інтернет, яким можуть скористатися місцеві жителі. У селах встановлюють (подекуди відновлюють) освітлення і тепер фактично кожен населений пункт ввечері «світиться». 

Грейдерують дороги між селами. Для цього за кошти інфраструктурної субвенції придбали грейдер. Для економії використовують щебінь з колишнього аеропорту. Там, де є можливість, роблять ямковий ремонт доріг або капітальний.

У кожному старостаті працює робітник з благоустрою, який забезпечений необхідним обладнанням і слідкує за тим, щоб його населений пункт був охайним, чистим та впорядкованим.

1aGorodnya2

Про водогони та інфраструктуру

Велика проблема в селах із водою. Багато колодязів замулилися й перестали виконувати свою основну функцію: постачати людям питну воду. До цієї проблеми підійшли системно. Відкачують воду з колодязів, чистять внутрішні кільця та дно колодязя, замінюють його. Будують у громаді водонапірну башту та водогін. 

Як зазначив Андрій Богдан, майже всі інфраструктурні об’єкти передали громаді із великими проблемами: все вимагає ремонту, відновлення або, взагалі, не функціональне. Звичайно, все одразу не зробиш, рухаються поступово крок за кроком. «Та спадщину минулих поколінь, маю на увазі запустілі будівлі колишніх магазинів і деяких сільських клубів, зокрема і недобудови, ми одні з перших почали продавати. Нині вже отримали близько 900 тис. грн. від продажу непотрібного нам майна», - сказав міський голова.

Про економіку та підприємства

За словами Андрія Богдана у громаді ситуація із підприємствами та суб’єктами господарювання склалася так, що немає якогось одного великого платника податків. Але диверсифікація доходів навпаки краще. «Якщо одне підприємство «просідає», то це не впливає на всі доходи ОТГ», - вважає міський голова.

Він розповів, що поступово наводять порядок із землею та податками. Лише за рік вдалося додатково залучити 10 мільйонів гривень. «Ефективно витрачаємо та шукаємо джерела доходів. Працюємо над тим, щоб люди чесно сплачували податки», - зауважив Андрій Богдан.

Змінюються пріоритети та обов’язки. Якщо раніше відділ економіки більше займався статистичною роботою, то тепер його працівники активно пишуть гранти і проекти, шукають можливості залучення додаткових джерел фінансування. Завдяки цьому отримали півтора мільйона на реконструкцію місцевого стадіону. Тут буде хокейний майданчик, футбольне поле зі штучним покриттям та багатофункціональний майданчик із резиновим покриттям. Крім того капітально відремонтують адміністративне приміщення на стадіоні.

1aGorodnya3

На території Городнянської громади працюють цікаві підприємства: ПрАТ «Етно Продукт» виготовляє екологічно чисті молочні продукти; центр декоративного рослинництва та садівництва «Ріко» вирощує понад 50 видів екзотичних дерев, придбати тут є що – на всяк смак і гаманець, та й краса в центрі неймовірна; є фермери, котрі займаються ягідництвом, що в наш час теж рідкість, зокрема вирощують лохину.

Журналісти ознайомилися з діяльністю Центру декоративного рослинництва та садівництва «Ріко» і відвідали підприємство, яке виготовляє твердопаливні дерев’яні брикети (екологічні, сертифіковані, без шкідливих домішок і при горінні не димлять).

Про децентралізацію освіти у громаді

Не зважаючи на не дуже оптимістичну демографію, у Городнянській ОТГ не закрили жодної школи, лише у Дроздовиці понизили ступінь з ІІ ст. на І ст. – дроздовицькі школярі вирішили вчитися у Городні. 

У Солонівці та Хотівлі відкрили дитячі садки, які працюють до обіду. А у тих селах, де дітей менше десяти, то бібліотеки пропонують нову форму роботи – бібліоняня. Батьки можуть привести дитину дошкільного віку у місцеву бібліотеку і залишити там на кілька годин.

Громада вирішила піти далі у децентралізації – і «децентралізувала» освітні заклади. Тепер кожна школа має свій бюджет та сама визначає пріоритетні статті видатків. За словами Андрія Богдана, у Городні дитячі садочки автономізовані вже більше десяти років і така система відносин себе виправдала.

 Про плани та перспективи

Городнянська громада має багато планів щодо свого розвитку. Це відродження лижного спорту у громаді та створення лижної бази. Для цього є приміщення, територія і велике бажання голови громади та всієї його команди відкрити базу для всіх лижників.

Завод з виробництва скла – це ще одна можливість створити нові робочі місця та збалансувати економіку місцевості. Багато навколо цієї теми ходить чуток та пліток: буде завод чи ні. Але за словами Андрія Богдана, лабораторні дослідження довели, що пісок, який добувають у селі Ваганичі, високої якості і відповідає вимогам інвестора. Для будівництва заводу громада має необхідну територію і майже готовий детальний план територій. «Економічно правильно будувати завод поруч із сировиною, а не везти її до іншої області. А тому Городня в пріоритеті», - підкреслив міський голова.

1aGorodnya4

До кінця року у Городнянській громаді відкриють нове приміщення Центру надання адміністративних послуг, його модернізували в рамках проекту модернізації та осучаснення ЦНАПів за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Громада зробила капітальний ремонт приміщення відповідно до вимог європейських стандартів відкритості та безбар’єрності, а Програма забезпечить меблями та технікою. Не забули про кімнату відпочинку та кімнату гігієни для співробітників. За словами Віталія Мамєдова, заступника міського голови, це буде один із найбільших ЦНАПів в області з найширшим переліком послуг. Також він повідомив, що у листопаді для співробітників Програма проводить навчання. 

А зовсім скоро мають початися ремонтні роботи в Городнянській школі № 2. За кошти Державного фонду регіонального розвитку цього року замінять вікна та двері, а наступного будуть утеплювати  приміщення закладу.

Ось так, крок за кроком Городнянська громада будує своє майбутнє та прагне перетворити свою територію на простір комфортний для життя та роботи. Щоб сюди хотіли повертатися і «кинути і якір».

Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування

Схожі матеріали (за тегом)